آرشیو چهار‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۹
دیپلماسی
۱۵

رئیس جمهوری در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا: امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز با مشارکت کشورهای این منطقه تامین می شود

منبع: شرق

رئیس جمهوری که دوشنبه شب به دعوت نخست وزیر ارمنستان و برای شرکت در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا، به ایروان، پایتخت این کشور سفر کرده است، روز گذشته با سران کشورهای روسیه، ارمنستان، قزاقستان و سنگاپور دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی در دیدار با «آرمن سر کیسیان»، رئیس جمهور ارمنستان، همکاری در قالب اتحادیه اقتصادی اوراسیا را حائز اهمیت توصیف کرد و گفت: «حضور ایران در مناسبات اقتصادی منطقه اتحادیه ارواسیا می تواند فرصت مناسبی برای تقویت مناسبات اقتصادی دو جانبه و همچنین همکاری و فعالیت اقتصادی در سطح منطقه باشد». آرمن سرکیسیان نیز در این دیدار گفت: «فعالیت منطقه اوراسیا می تواند بزرگ تر از شرایط کنونی باشد و در این راستا آماده توسعه همه جانبه روابط با تهران بوده و از فعال تر شدن مناطق آزاد کاملا استقبال می کنیم». روحانی همچنین در دیدار «نیکول پاشینیان»، نخست وزیر ارمنستان، با اشاره به اینکه تهران و ایروان در زمینه حمل و نقل، ارتباطات و ترانزیت از ظرفیت های زیادی برای همکاری در سطح دوجانبه و منطقه ای برخوردار هستند، گفت: «همکاری دو کشور در بخش کریدور شمال به جنوب و اتصال دریای سیاه به خلیج فارس از طریق راه آهن و جاده ، به نفع دو ملت و ملت های منطقه بوده و می تواند جهشی در مناسبات ایروان و سایر کشورهای منطقه ایجاد کند». او افزود: «باید کارگروه هایی برای آغاز همکاری ایران با اوراسیا ایجاد کرد که در زمینه های مختلف از جمله انرژی، برق و حمل و نقل ظرفیت های موجود را بررسی و روند اجرائی شدن آنها را پیگیری کند. مناطق آزاد مرزی می تواند نقش بسیار مهمی در توسعه روابط دو کشور ایجاد کند و در این زمینه باید بخش خصوصی و کارآفرینان را برای سرمایه گذاری در این مناطق تشویق کنیم». نخست وزیر ارمنستان هم با اعلام علاقه مندی به خرید گاز از ایران گفت: «ایران منبع پایداری برای تامین انرژی و گاز ارمنستان است و ایروان خواستار تمدید موافقت نامه تهاتر گاز و برق با ایران تا سال2040 است. همچنین اتصال بنادر ایران از خلیج فارس به دریای سیاه برای دورنمای روابط دو کشور و منطقه اهمیت بالایی دارد؛ بنابراین به دنبال همکاری و مشارکت در این حوزه هستیم».

دریای خزر باید دریای صلح و دوستی باشد

روسای جمهور ایران و قزاقستان نیز روز گذشته با هم دیدار کردند. حسن روحانی در دیدار «قاسم جومارت توقایف» با تاکید بر اینکه تهران از گسترش همه جانبه روابط با نورسلطان در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی استقبال می کند، عنوان کرد: «آغاز همکاری ایران با اتحادیه اوراسیا زمینه بسیار مناسبی برای گسترش روابط اقتصادی اعضای اتحادیه با یکدیگر و به ویژه قزاقستان و ایران است». او بر اهمیت توافق نامه اکتائو درباره رژیم حقوقی دریای خزر تاکید کرد و گفت: «این توافق نامه باید به نفع کشورهای ساحلی با دقت اجرائی و عملیاتی شود. دریای خزر باید دریای صلح و دوستی برای کشورهای ساحلی، بدون حضور هرگونه نیروی خارجی باشد. جمهوری اسلامی ایران خواهان امنیت و ثبات در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه است و به این منظور طرحی به نام ابتکار صلح هرمز را ارائه کرده تا با مشارکت کلیه کشورهای منطقه خلیج فارس و سازمان ملل، امنیت پایدار در منطقه برقرار شود. ایران خواهان امنیت کامل آبراه ها و کشتی رانی آزاد در خلیج فارس ، دریای عمان و تنگه هرمز است».

مشکلات منطقه باید از مسیر گفت و گو حل شود

رئیس جمهوری همچنین در دیدار «لی هسین لونگ»، نخست وزیر سنگاپور، بر زمینه سازی و ایجاد شرایط مناسب برای فعالیت شرکت های خصوصی دو کشور تاکید کرد و گفت: «بعد از برجام شرایط خوبی برای توسعه روابط و همکاری های اقتصادی ایجاد و باید با ابتکار عمل، شرایط مناسب تری را برای فعالیت کارآفرینان دو کشور با یکدیگر فراهم کرد». روحانی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران خواستار صلح، امنیت و همکاری در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه است، افزود: «در این راستا طرح صلح هرمز را در سازمان ملل ارائه دادیم و امیدواریم کشورهای منطقه با همکاری یکدیگر در مسیر برقراری صلح و امنیت گام بردارند. معتقدیم مشکلات منطقه باید از مسیر سیاسی و گفت وگو حل و فصل شود و اتخاذ رویکردهای نظامی کارساز نیست». او گفت: «جمهوری اسلامی ایران تجارب ارزشمندی در مبارزه با مواد مخدر و جرائم سازمان یافته دارد و برای همکاری در زمینه مبارزه با گروه های تروریستی در منطقه آمادگی دارد». لی هسین لونگ، هم با تاکید بر اینکه کشورش خواهان احترام کامل کشورها به مقررات بین المللی و تعهداتشان است، عنوان کرد: «عدم اجرای کامل برجام موجب تاسف است و امیدواریم زمینه اجرای تعهدات طرفین در آن مهیا شود».

هم گرایی اقتصادی- سیاسی منطقه ای مورد حمایت ایران است

رئیس جمهوری همچنین در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا به ایراد سخنرانی پرداخت. حسن روحانی، امضای موافقت نامه تجاری ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را بیانگر دیدگاه جامع و سازنده تهران، همراه با اراده سیاسی قوی در کمک به توسعه روابط اقتصادی - تجاری چندجانبه و منطقه ای دانست و از سرمایه گذاران اتحادیه اقتصادی اوراسیا دعوت کرد که از ظرفیت ها و زیرساخت های گسترده مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی ایران، برای توسعه مناسبات فی مابین بهره بگیرند. او با استقبال از هرگونه همکاری با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در حوزه های مالی و بانکی و سرمایه گذاری، به ویژه از طریق مکانیسم های جدید و موثر، پیشنهاد داد کارگروه ویژه ای برای اجرائی کردن ایده فرصت های سرمایه گذاری مشترک در حوزه اوراسیایی ازسوی نمایندگان دولت های عضو اتحادیه و جمهوری اسلامی ایران تشکیل شود. روحانی در این اجلاس به برجام نیز اشاره و عنوان کرد: «جمهوری اسلامی از امضاکنندگان توافق برجام انتظار دارد برای اجرائی شدن آن اقدام کنند و در شرایط حساس کنونی علاوه بر نقش اعضای باقی مانده در برجام، حمایت سایر کشورها از این دستاورد چندجانبه به منظور حفظ و ارتقای همکاری ها، امنیت و ثبات منطقه ای و بین المللی ضروری است». رئیس جمهوری افزود: «متاسفانه در نتیجه اقدامات مخرب آمریکا، امروزه شاهد ایجاد مشکلات فراوان در روابط اقتصادی کشورها، رشد روزافزون فقر، ناامنی، مهاجرت و کاهش رشد اقتصادی در جهان هستیم و استمرار این فضای تنش آلود، لطمات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. در چنین فضای توام با بیم و ناامیدی در نظام بین الملل، لاجرم نیازمند همکاری های اقتصادی چندجانبه و منطقه ای به موازات چندجانبه گرایی در نظام بین الملل هستیم. بنابراین همکاری جمعی و منطقه ای در قالب اتحادیه های اقتصادی، تجاری و سیاسی مانند اتحادیه اقتصادی اوراسیا، سازمان همکاری های اقتصادی (اکو)، سازمان همکاری شانگهای و مجمع گفت وگوی آسیایی (ACD) به عنوان مهم ترین ابزارها در هم گرایی اقتصادی سیاسی منطقه ای مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است». او در ادامه گفت: «سیاست جمهوری اسلامی ایران حفظ صلح و ثبات در منطقه و از جمله خلیج فارس و تامین آزادی و امنیت کشتی رانی در تنگه هرمز است. حوادث اخیر، این امنیت را به شکل جدی در معرض خطر قرار داده است. امنیت و صلح در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز با مشارکت کشورهای این منطقه تامین می شود و همان گونه که در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کردم، همه کشورهایی را که از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز متاثر می شوند به «ائتلاف امید» یعنی «ابتکار صلح هرمز» دعوت می کنم».