آرشیو چهار‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۹
دیپلماسی
۱۵

رویداد

آدریان دریا آماده انتقال کشتی به کشتی شد

شرق: آب ها از آسیاب افتاد و حالا وقت جابه جایی نفت است. تنکرترکرز، وب سایت رصد حمل ونقل نفتی، دیروز با انتشار تصویری ماهواره ای خبر داد آدریان دریا، ابرنفت کش پرماجرای ایرانی که چندهفته ای است در نزدیکی سواحل سوریه لنگر انداخته ، در موقعیت انتقال کشتی به کشتی قرار گرفته است. تنکرترکرز در توییتی نوشت: «آدریان دریا 1 حالا در وضعیت انتقال کشتی به کشتی با نفت کش «هندیمکس» کوچک تری با پرچم ایران و ظرفیت 350 بشکه به نام جسمین [یاسمین] قرار گرفته اند». این گزارش تشریح می کند: «این هنوز وقوع هیچ گونه انتقال نفتی را تایید نمی کند. بعدتر به مقایسه تصاویر خواهیم پرداخت». مقایسه ای که به آن اشاره شده است، به بررسی سایه نفت کش روی آب در تصاویر مختلف اشاره می کند که به روایت تنکرترکرز، نشان دهنده عمق فرورفتن کشتی در آب است. طبق گزارش های این وب سایت، این مقایسه ها تا اینجا حاکی از این بوده است که این ابرنفت کش همچنان تمام بار خود را دارد. این تصاویر همچنین نشان دهنده این است که فاصله آدریان دریا با ساحل سوری و به طور خاص با پالایشگاه بنی یاس و نقطه تحویل نفتی همچنان حفظ شده است. چندی پیش، زمانی که آدریان دریا در نزدیکی سوریه لنگر انداخت، برخی رسانه ها به اشتباه گزارش دادند این ابرنفت کش برای تحویل بار خود به سوریه پهلو گرفته است. سمیر مدنی، از بنیان گذاران تنکرترکرز، 17 شهریور در این باره به «شرق» گفته بود: «پهلوگیری اتفاق نیفتاده. صرفا نزدیک بندر لنگر انداخته است». مدنی توضیح داده بود: «هیچ ساختار نفتی ای اینجا نیست. [امکانات لازم] برای تخلیه بار نفت کش در مکان شمالی نقطه ای که اکنون لنگر انداخته، فراهم است». مدنی همچنین اشاره کرده بود محل لنگرانداختن آدریان دریا «نزدیک ترمینال نیروی دریایی روسیه است».

آدریان دریا، پیش تر و با نام گریس 1 در تقابلی بین ایران و بریتانیا از سوی نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا توقیف شده بود. اواخر مرداد توقیف این ابرنفت کش از سوی دادگاه منطقه جبل الطارق لغو  شد اما حاشیه های توقیف این کشتی و تهدیدهای ایالات متحده علیه آن باعث شد این کشتی عنوان «رصدشده ترین کشتی» وب سایت بررسی رفت وآمد دریایی «مرین ترفیک» را کسب کند. به نظر می رسد این کشتی که بعد از مدتی حرکت در نزدیکی سوریه متوقف شد، حالا با فروکش کردن توجهات و فشارها فرصت پیدا کرده است فعالیت خود را پی بگیرد.

روایت ماجرای مواجهه یک افسر با ظریف 

ایسنا: گاهی در یک رویداد خبری به واسطه پروپاگاندای رسانه ای و قدرت شبکه های اجتماعی، حواشی آن رویداد پررنگ تر و تاثیرگذارتر از اصل آن ماجرا می شود؛ حواشی ای که گاهی ممکن است به واسطه آگاهی نداشتن یا شیطنت رسانه ای و سیاسی با تحریف هایی مواجه شود، با هدف اینکه واقعیت از دید مخاطبان دور نگه داشته شود و ذهنیت هایی را در اذهان آنها که گاهی ماندگار نیز هستند، شکل دهد.

در جریان سفر اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، برخی از حواشی این سفر 10 روزه بر فعالیت های دیپلماتیک ظریف و تیم همراهش سایه افکند، چنان که انتشار برخی از این حواشی به صورت ناقص و تقطیع شده باعث ایجاد ذهنیت های نادرست در اذهان عمومی برخی مردم ایران شد؛ ذهنیت هایی که قضاوت های بعضا منفی درباره وزیر امور خارجه و اصل انجام این سفر به همراه داشت.  در روزهای اخیر فیلمی از محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان منتشر شده که یک مامور سازمان ملل متحد، ظاهرا مانع از ورود او به محدوده ای در مجمع عمومی سازمان ملل می شود، برخی از رسانه ها با اتکا به این ویدئوی چندثانیه ای، این موضوع را مرتبط با اعمال محدودیت از سوی دولت آمریکا برای تردد ظریف در نیویورک دانستند و مدعی شدند با توجه به این محدودیت و نوع رفتارهای  صورت گرفته با هیئت دیپلماتیک ایران، چه ضرورتی داشت که این سفر انجام شود، غافل از اینکه محدودیت اعمال شده برای تردد ظریف، مربوط به داخل شهر است و برای دیپلمات هایی در سطح وزیر امور خارجه مانعی برای تردد در قسمت های مختلف سازمان ملل به صورت معمول وجود ندارد، مگر اینکه در مواردی برای حفظ نظم و جلوگیری از ازدحام جمعیت، محدودیت هایی برای تردد اعمال شود .

 پس از موج سواری چندروزه با این فیلم ناقص، به تازگی ویدئوی کامل رویترز از این رویداد در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که در آن «افسر امنیتی سازمان ملل»، ظریف و تیم همراهش را مودبانه راهنمایی می کند که اندکی صبر کنند و از مسیر ورودی کناری خارج شوند؛ چراکه به طور معمول در ایام بسیار شلوغ مجمع عمومی سالانه، راهنمایان و نگهبانان زیادی در راهروهای مختلف ساختمان عظیم سازمان ملل و محل برگزاری مجمع عمومی برای راهنمایی دیپلمات ها و میهمانان در هر کریدور و طبقه و... حضور دارند و معمولا راه ورود یا خروج به سالن ها و ده ها اتاق جلسه را نشان می دهند  یا اینکه اطلاع می دهند مثلا فلان کریدور بسته است و دیپلمات ها برای تسهیل در رفت و آمد از مسیری دیگر داخل یا خارج شوند.