آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۰۰
زندگی: ماشین
۱۵

خودروی روز

درهای خودکشی به لینکلن کانتیننتال باز می گردند

لینکلن به خاطر تقاضای بالا تصمیم گرفته درهای خودکشی عقب کانتیننتال را برای مدل 2020 مجددا ارائه کند. در خودکشی از گونه های درهای خودرو است که لولای آن به جای قرارگیری در ستون جلوی خودرو، در ستون عقب قرار می گیرد. در خودکشی بیشتر در خودروهای قدیمی دیده می شد و اگر هنگام حرکت خودرو اندکی باز شود، مانند یک بادبان عمل می کند و باعث مرگ سرنشین می شود!

به گزارش خبرخودرو، نسخه کوچ دور (Coach Door edition)  به عنوان مدل پرچمدار بلک لیبل با تجهیز به موتور 0/3 لیتری V6  تواین توربو و ساختار چهار چرخ فعال ارائه می شود و لینکلن درهای خودکشی را برای آن تعبیه می کند و تغییراتی دیگر را در کابین آن اعمال خواهد کرد.

درهای خودکشی بی شک نکته برجسته این نسخه مخصوص هستند، اما اصلاحات کابین آن نیز ارزشمند است. کنسول وسط طویل این سدان لوکس دارای میزی برای سرنشینان عقب به همراه دو نگهدارنده تبلت و یک صفحه شارژ بی سیم است. سرنشینان عقب این خودرو می توانند یکی از درگاه های یو.اس.بی دوگانه و خروجی برق 110 ولت را مورد استفاده قرار دهند و این در حالی است که نمایشگری چهار اینچی دسترسی به کنترل دما را برای آنها فراهم می سازد.

نقص های بزرگ فناوری تشخیص عابران پیاده

فناوری تشخیص عابران پیاده چند سالی است در برخی خودروهای سطح بالا نصب شده و  تاکنون آزمایش های زیادی با استفاده از آدمک ها انجام شده تا توانایی های این فناوری سنجیده شود اما این آزمایش ها همواره در طول روز انجام شده اند و بنا به گفته انجمن خودروسازان آمریکا (AAA) این بخشی از مشکلات است.

به گزارش پدال، این موسسه چند سامانه محبوب را انتخاب و آزمایش های متعددی روی آنها انجام داده و البته نتایج به دست آمده به طور شوکه کننده ای ضعیف بوده است. یکی از نتایج هشداردهنده این آزمایش ها رسیدن به این نکته بوده که بیشتر سامانه های مورد بحث در شب نمی توانند عملکردی بهتر از راننده داشته باشند. موضوع مهم این که بیشتر تصادفات منجر به فوت عابران پیاده در شب رخ می دهد و یافته های AAA نشان می دهد که فناوری تشخیص عابران پیاده در موقعیت های واقعی با چالش مواجه هستند. برای مثال زمانی که خودرو به مسیری که عابر بزرگسال حضور دارد می پیچد، سامانه هیچ واکنشی نشان نداده و با آدمک برخورد می کند.

موضوع پیش بینی پذیر این که در آزمایش ها نشان داده شده این سامانه ها بهترین عملکرد خود را زمانی ارائه می کنند که عابر بزرگسال از جلوی خودرویی با سرعت 32کیلومتر در ساعت رد شود، اما زمانی که سرعت خودرو برابر با 48 کیلومتر در ساعت باشد، بیشتر سامانه ها توانایی پیشگیری از برخورد را نخواهند داشت. البته موفقیت این فناوری ها در سرعت 32 کیلومتر در ساعت هم فقط 40 درصد اعلام شده است.

اما تغییردادن سناریوها با نتایج بدتری همراه بوده است. وقتی کودکی بین دو خودرو می پرد در 89 درصد مواقع برخورد صورت می پذیرد و زمانی که دو فرد بزرگسال در کنار جاده حضور داشته باشند خودرو در 80 درصد مواقع با آنها برخورد می کند. بنا به گفته انجمن خودروسازان آمریکا، در کل این سامانه ها در تمامی خودروهایی که با سرعت 48 کیلومتر در ساعت حرکت می کنند، فایده ای ندارند. موضوع مهم تر این که هیچ یک از این سامانه ها نمی توانند عابران پیاده بزرگسال را در شب تشخیص داده یا واکنش دهند.