آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۷
نفت و پتروشیمی
۱۱

خبر

آخرین سکوی فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی بارگیری شد

شانا : آخرین سکوی فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی پس از تکمیل عملیات ساخت در بخش خشکی در یارد شرکت صنعتی دریایی ایران در بوشهر بارگیری شد. به گزارش شرکت نفت و گاز پارس، سکوی 24B به عنوان آخرین سکوی فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی عصر روز پنج شنبه (18 مهرماه) پس از تکمیل عملیات ساخت در بخش خشکی، با پیشرفت حدود 5/ 95 درصد و وزنی معادل 2500 تن، به روش PUSH PULL روی شناور FLB124 در یارد شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) بارگیری شد.این سکو با توان تولید روزانه 500 میلیون فوت مکعب گاز ترش معادل 2/ 14میلیون مترمکعب، توسط مهندسان و کارگران ایرانی ساخته شد و هفته آینده برای نصب در موقعیت پارس جنوبی به دریا ارسال می شود.سکوی اقماری 24B، آخرین سکوی بخش فراساحل فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی است که بخش عمده ای از عملیات پیش راه اندازی و راه اندازی این سکو در فرآیند تکمیل عملیات ساخت، اجرایی شده و بخش های باقیمانده عملیات راه اندازی و هوک آپ پس از پایان عملیات نصب در دریا آغاز می شود.طرح توسعه فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی شامل 4 سکو (2 سکوی اصلی و 2 سکوی اقماری) در بخش فراساحل است. مرحله نخست پروژه این طرح در حوزه دریا شامل سکوی اصلی 22 و سکوی اقماری 24A هریک با ظرفیت 2/ 14 میلیون مترمکعب و با مجموع ظرفیت 28 میلیون مترمکعب گاز، در سال 97 به بهره برداری رسید. فاز دوم این طرح شامل سکوی اصلی 23 و سکوی اقماری 24B با ظرفیت مشابه امسال به بهره برداری می رسد.

آغاز همکاری نفتی ها با شرکت های دانش بنیان

ایسنا : وزیر نفت از راه اندازی منطقه نوآوری صنعت نفت خبر داد و گفت: این منطقه در نزدیکی پالایشگاه تهران در شهر ری تا اواخر امسال راه اندازی می شود. بیژن زنگنه در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه با معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری در دوازدهمین جشنواره فناوری نانو در جمع خبرنگاران با اشاره به راه اندازی مرکز نوآوری صنعت نفت افزود: این منطقه در مساحتی به وسعت 30 هکتار در منطقه شهرری نزدیک پالایشگاه تهران راه اندازی می شود.

وی اضافه کرد: ایجاد این منطقه میان فعالان این عرصه مانند شتاب دهنده ها، استارت آپ ها، شرکت های دانش بنیان و صندوق های حمایتی و مشاوران و همچنین متقاضیان دریافت فناوری تعاملاتی را ایجاد خواهد کرد. وزیر نفت خاطرنشان کرد: صنعت نفت ظرفیت عظیمی است که سالی چند ده میلیارد تقاضا به بازار عرضه می کند و از این ظرفیت می توان برای توسعه استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان استفاده کرد. زنگنه با اشاره به توسعه فناوری از سوی شرکت های دانش بنیان خاطرنشان کرد: ولی نباید راضی به این میزان از پیشرفت باشیم و ما در این زمینه راه طولانی داریم ضمن آنکه شرکت های تابع صنعت نفت نیازهایی برای حوزه هایی چون افزایش برداشت دارند.وی کاتالیست ها، فرآیندهای پتروشیمی و پالایشگاهی را از مهم ترین بخش های حیاتی صنعت نفت دانست و یادآور شد: علاوه بر آن صنعت نفت در حوزه هایی چون مسائل زیست محیطی، تصفیه آب، انتقال حرارت و خردگی نیازهایی دارند از این رو معتقد هستم که زمینه های وسیعی برای همکاری میان این صنعت با شرکت های فناوری وجود دارد. وزیر نفت امضای این تفاهم نامه را با معاونت علمی نماد یک اهتمام دوجانبه در صنعت نفت دانست تا زمینه بهره برداری از فناوری های تولید شده در کشور فراهم شود و اضافه کرد: ما قطعا از فعالیت های شرکت های دانش بنیان و فناور حمایت خواهیم کرد .

بررسی کاهش تولید نفت در نشست آتی اوپک و متحدانش

تسنیم : دبیرکل اوپک گفت: «کاهش بیشتر تولید نفت یکی از گزینه های اوپک و متحدان آن در ماه دسامبر است.» به گزارش رویترز، اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان در ائتلافی با نام اوپک پلاس از اول ژانویه 2019 تولید خود را 2/ 1 میلیون بشکه پایین آورده اند تا از بازار حمایت کنند. این قرارداد تا مارس 2020 ادامه دارد و تولیدکنندگان در پنجم و ششم دسامبر برای سیاست گذاری جدید دیدار می کنند. محمد بارکیندو در کنفرانس لندن گفت: «تمام گزینه ها مدنظر هستند و تصمیم قاطع و مثبت برای ثبات بازار در 2020 گرفته می شود.»در حالی که طی نشست های گذشته اوپک و متحدانش در جولای، در مورد عرضه نفت برای 9 ماه آینده تصمیم گیری شده است ولی نشست بعدی در وین دورنمای بلندمدت تری خواهد داشت. بارکیندو گفت: «با نزدیک شدن به دسامبر، اطلاعات واقعی برای 2020 را به دست می آوریم که به ما امکان بررسی ترتیبات فعلی و تصمیم گیری در مورد سیاست کل سال را می دهد.»

روسیه روی نفت 50 دلاری حساب می کند

ایسنا : وزیر انرژی روسیه اعلام کرد این کشور که یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان انرژی جهان است، پیش بینی های اقتصادی خود را بر مبنای قیمت 50 دلار در هر بشکه نفت بنا نهاده است. الکساندر نواک در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسیا 24 اظهار کرد: ما بر این باوریم که در میان مدت، قیمت های نفت حدود 50 دلار خواهد بود و در ادامه خاطرنشان کرد که این یک پیش بینی محافظه کارانه است.

نواک گفت: پیش بینی ما از توسعه اجتماعی-اقتصادی روسیه بر مبنای این قیمت است. این قیمت پایین تر از قیمت فعلی نفت است که به دلیل نگرانی ها نسبت به کندی رشد اقتصاد جهانی و تقاضا، نوسان دارد. قیمت وست تگزاس اینترمدیت اکنون در محدوده 52 دلار و نفت برنت بالای 58 دلار در هر بشکه است. بودجه روسیه برای سال میلادی جاری بر مبنای قیمت نفت حدود 42 دلار در هر بشکه بوده که پایین ترین قیمت در حدود یک دهه اخیر است.براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، صادرات نفت و گاز دو منبع بزرگ درآمد برای روسیه هستند؛ اما دولت این کشور در تلاش برای متنوع سازی اقتصاد است. روسیه در تقویت بازار با اوپک و سایر تولیدکنندگان غیراوپک در گروهی معروف به اوپک پلاس همکاری دارد و این تولیدکنندگان از ابتدای ژانویه امسال توافقی را برای محدودیت عرضه به میزان 2/ 1 میلیون بشکه در روز به اجرا گذاشتند که قرار است تا مارس سال 2020 ادامه پیدا کند. وادیم یاکولف، معاون مدیرعامل شرکت گازپروم نفت روسیه در مصاحبه ای اظهار کرده که این شرکت معتقد است پارامترهای توافق کاهش تولید اوپک پلاس باید تغییراتی پیدا کند و سهم بازار مشارکت کنندگان فعالیت حفاری و تغییرات در ظرفیت تولید را در نظر بگیرد. به گفته وی، با توجه به اینکه پیمان مذکور فراتر از مکانیزمی برای تثبیت کوتاه مدت بازار پیش رفته است، باید طرح های استراتژیک شرکت ها مورد توجه قرار گیرد و این پیمان انعطاف بیشتری داشته باشد.