آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۶
صفحه اول
۱
جهان

ترکیه و تشکیل منطقه امن

محمود فاضلی

عملیات ارتش ترکیه با شرکت حدود 40 هزار تن از نیروهای نظامی ترکیه و 20 هزار نفر از نیروهای ارتش ملی سوریه برای پایان دادن به اشغال منطقه شرق فرات از سوی گروه ی.پ.گ، آغاز شد. در چارچوب عملیات «چشمه صلح» مواضع گروه های کرد در مناطق «تل ابیض و راس العین» توسط واحدهای توپخانه و جنگنده های اف-35 ترکیه مورد حمله قرار گرفت و یگان های زمینی ترکیه با عبور از مرز وارد خاک سوریه شدند. در این عملیات، جنگنده های ارتش ترکیه از پایگاه های هوایی دیاربکر، مالاتیا و آدانا به پرواز درآمده و اهداف واقع در بین مناطق «عین العیسی، تل ابیض، راس العین، دیربسیه و کامیشلی» مورد اصابت قرار گرفت. جنگنده های ترکیه مواضع گروه یادشده منطقه عین عیسی واقع در فاصله 35-30 کیلومتری مرز ترکیه- سوریه را مورد هدف قرار دادند. ترکیه در مجموع بر این باور است که این عملیات، فقط علیه پ.ک.ک/ ی.پ.گ که امنیت ملت و یکپارچگی دولت ترکیه را تهدید می کند، نیست، یکی از مهم ترین اهداف عملیات، مبارزه با داعش است. ترکیه قصد دارد منطقه امن تشکیل داده و پناهجویان سوریه را در آنجا اسکان دهد. بازگشت نزدیک به 500 هزار پناهجوی سوریه به این منطقه هدفگذاری شده است. ترکیه عملیات سپر فرات را علیه داعش و عملیات شاخه زیتون را علیه پ.ک.ک انجام داد. این عملیات به لحاظ تخریب کریدور ترور که سعی می شد به دست پ.ک.ک از مرز عراق تا مدیترانه تشکیل داده شود، بسیار مهم بود. ولی این عملیات در منطقه تحت حاکمیت روسیه انجام شد. شخص اردوغان اعتقاد دارد در راستای منافع و حقوق سوریه و مردم این کشور اقدام می کنیم. کلیه اقدامات ما در این راستاست. مخالفت مردم سوریه با ما به هیچ وجه مطرح نیست. قبایل سوریه نیز که از ما حمایت می کنند، خواستار ورود هر چه سریع تر ما به منطقه هستند.

او ادعاهای موجود مبنی بر اینکه عملیات ترکیه در شرق فرات منجر به تغییر بافت جمعیتی این منطقه خواهد شد را تکذیب می کند و بر این باور است ما هیچ کس را با اعمال زور و اعمال فشار به هیچ کجا نمی فرستیم. ما با کردها هیچ مشکلی نداریم. این گروه های تروریستی پ.ی.د/ ی.پ.گ هستند که بافت جمعیتی منطقه را تغییر داده و جرم جنگ مرتکب شده اند.

ترامپ با متهم کردن اوباما به دلیل حمایت امریکا از ی.پ.گ در دوران ریاست جمهوری وی مدعی شد پ.ک.ک دشمن مرگبار ترکیه است. ولی اگر اردوغان کردها را نابود کند، اقتصاد ترکیه را محو می کنم. امیدوارم ترکیه منطقی رفتار کند. مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا در رابطه با عملیات نظامی چشمه صلح تایید می کند ترکیه یک نگرانی امنیتی مشروع دارد. در مرزهای جنوبی این کشور تهدید ترور وجود دارد. ما در راستای اهداف امریکا در جریان مبارزه با گروه تروریستی داعش در سوریه برای ممانعت از حمله داعش به مردم ترکیه نیز کلیه اقدامات لازم را انجام داده و از این پس نیز انجام خواهیم داد. در مرزهای جنوبی ترکیه تهدید ترور وجود دارد. نیروهای نظامی ترکیه در منطقه در معرض خطر هستند. برای نابودی داعش در سوریه یک مبارزه چندجانبه انجام شده و به هدف خود دست یافته است، این قاطعیت همچنان ادامه خواهد یافت. لیندسی گراهام سناتور جمهوریخواه و کریس وان هولن سناتور دمکرات امریکا اعلام کردند در شرف تهیه بسته تحریم علیه ترکیه هستند. عضو حزب دمکرات مدعی است در بسته ای که از 8 بخش تهیه می شود، تحریم علیه امور نظامی، بخش انرژی و محدودیت ویزا علیه مقامات ترک برجسته می شود.

موافقت دونالد ترامپ با تهاجم ترکیه علیه کردها در شمال سوریه احتمالا بزرگ ترین اشتباه در سیاست خاورمیانه رییس جمهور امریکاست. ترکیه به عنوان عضو ناتو، هیچ وقت حمایت امریکا از یک گروه تروریستی که مدت زیادی است در جنگ با او است را نپذیرفت. در سال 2014 اوباما به جای اینکه نظامیان امریکایی را وارد میدان کند، ترجیح داد با بازیگران محلی (ی.پ.گ) همکاری کند. اردوغان که ی.پ.گ را تهدیدی علیه آنکارا و واشنگتن می داند، به دلیل ارتباط این گروه با پ.ک.ک، با این شراکت مخالفت کرد. در سیاست امنیت ملی و سیاست خارجی دولت ترامپ هیچ معیار درستی وجود ندارد و رییس جمهور خود راسا و آن هم هر روزی نسبت به وضعیت حال خود تصمیم می گیرد که نتایج و پیامدهای آن تصمیمات را به هیچ وجه نمی توان پیش بینی کرد.

عملیات چشمه صلح با موافقت و مخالفت برخی از کشورها مواجه شد. در حالی که کشورهایی نظیر مجارستان، اسپانیا و قطر از این عملیات حمایت به عمل آوردند، برخی کشورهای دیگر از جمله امریکا، آلمان، فرانسه، هلند، مصر، کانادا، دانمارک، ایران، فنلاند، عربستان و سوئد با این عملیات مخالفت کردند. وزیر خارجه روسیه اعتقاد دارد نگرانی های امنیتی ترکیه را درک می کند. عملیات ترکیه نتیجه اقدامات امریکا در این منطقه است. این نگرانی ها باید در چارچوب توافق «آدانا» که در سال 1998 بین آنکارا و دمشق به امضا رسیده است برطرف شود. برای آغاز گفت وگو بین ترکیه و سوریه تلاش خواهیم کرد. ما سال هاست که در خصوص آزمایش بسیار خطرناک امریکا در منطقه از طریق قراردادن کردهای قبایل عرب در مقابل یکدیگر، هشدار می دهیم. ما همچنین از امریکا خواستار عدم استفاده از کارت کردی شدیم که چنین اقدامی نتایج بسیار سنگینی در برخواهد داشت. حسام زکی، دبیرکل اتحادیه عرب نیز طی واکنشی به عملیات چشمه صلح از برگزاری یک نشست فوق العاده در تاریخ 12 اکتبر به درخواست مصر و حمایت برخی کشورهای دیگر خبر داد.

حمله ترکیه به سوریه با واکنش مثبت رقبای داخلی اردوغان از جمله عبدالله گل رییس جمهوری سابق، احمد داووداوغلو وزیر خارجه سابق و اکرم امام اوغلو شهردار شهر استانبول روبرو شده و هرسه بر نقش ارتش به منظور تامین امنیت مرزی ترکیه و دست یافتن منطقه به آرامش و ثبات در منطقه تاکید کرده اند.