آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۶
سیاست
۲
بازتاب

چند درصد از مساحت تهران در 6 ماهه نخست امسال از زمین خواران بازپس گرفته شد؟

سخنگوی دستگاه قضا چندی پیش در اظهاراتی به بیان گزارشی از اراضی و املاکی که در سال جدید از ید افراد سودجو، فرصت طلب و زمین خوار خارج و به نهادها و سازمان های متولی زمین و مسکن اعاده شده، پرداخت. به گزارش میزان، در سال 98 با تلاش و جدیت دستگاه قضایی در کمتر از 6 ماه، 167 هزار هکتار زمین از ید زمین خواران خارج و به نهادهای متولی زمین و مسکن تحویل داده شد. سخنگوی دستگاه قضا در تاریخ 10 مهر 98، در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، به بیان گزارشی از اراضی و املاکی که در سال جدید از ید افراد سودجو، فرصت طلب و زمین خوار خارج و به نهادها و سازمان های متولی زمین و مسکن اعاده شده، پرداخت و گفت: در این فرآیند نهادهای زیادی از جمله وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه، نیروی انتظامی، سازمان بازرسی و سازمان ثبت اسناد و املاک همکاری داشتند؛ اما نهایتا برگشت این اموال و این اراضی به دولت و نهادهای ذی ربط با تصمیم مقامات قضایی بوده است. سخنگوی قوه قضاییه در این نشست خبری در رابطه با بازگشت املاک و اراضی به بیت المال گفت: در مورد «اراضی 85 هزار متری در شهرک غرب» که اخیرا وزارت اطلاعات اعلام کرد، این تصمیم مقامات قضایی دادگستری استان تهران بود که باعث شد این اراضی که بخشی به پارک تبدیل شده بود و بخشی در اتوبان همت قرار داشت، با ارزش 5 هزار میلیارد تومان به دولت و شهرداری برگشت. اسناد مالکیت این اراضی ظرف امروز و فردا در اداره ثبت اسناد و املاک تهران نسبت به 60 هزار متر آن صادر می شود و نسبت به مابقی نیز تا یکی، دو هفته آینده اقدام خواهد شد. وی ادامه داد: در پرونده دیگری در اراضی پلاک 2108 سنگان موسوم به سولقان، 71 هکتار از اراضی دولتی از زمین خواران مسترد و تحویل اداره راه و شهرسازی استان تهران شده است؛ در منطقه 18 تهران اراضی موسوم به تقی آباد که 50 هکتار با ارزش هزار میلیارد تومان بود، رفع تصرف و به اداره اوقاف تحویل شد.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: پلاک 79 سوهانک با مساحت 15 هکتار و با ارزش 300 میلیارد تومان، به اداره کل منابع طبیعی تحویل شد، اراضی بوستان ولایت با عرصه 7 هکتار و ارزش 40 میلیارد تومان، در اختیار شهرداری تهران قرار گرفت.اسماعیلی گفت: در اراضی شمیرانات، یک و نیم هکتار از اراضی با ارزش 50 میلیارد تومان تحویل اداره منابع طبیعی استان تهران شد. در بخش دیگری از اراضی سولقان، یک و شش دهم هکتار با ارزش 25 میلیارد تومان تحویل اداره منابع طبیعی شهرستان تهران شد. اسماعیلی افزود: در حاشیه بلوار آفریقای تهران که یکی از نقاط ارزشمند شهر تهران است 3 هزار و 600 متر زمین با ارزش 360 میلیارد تومان تحویل شهرداری تهران شد. در منطقه چیتگر، یک و سه دهم هکتار از اراضی به ارزش 65 میلیارد تومان تحویل شهرداری شد.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه بیش از 35 مورد استرداد املاک را به بخش های مختلف منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، اوقاف و... داشته ایم، گفت: در استان تهران ارزش ریالی مجموعه آنچه به این دستگاه ها بالغ بر 10هزار میلیارد تومان زمین از ید زمین خواران گرفته شد و عملا تحویل نهادهای متولی زمین و مسکن شد.

اسماعیلی افزود: این موارد مربوط به استان تهران بود و اگر آنچه در سایر استان ها هم هست، بخواهیم به این میزان اضافه کنیم، تا الان در سال 1398 مجموعا 167 هزار هکتار از اراضی ارزش ریالی می شود و اموالی است که با تلاش و جدیت دستگاه قضایی از ید زمین خواران گرفته شده و به نهادهای متولی زمین و مسکن تحویل شده است.