آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۶
سیاست
۲
تریبون جمعه

احمد خاتمی با تاکید بر جدید نبودن «نظارت استصوابی»: بعضی اظهارات بوی دوقطبی کردن می دهد؛ نکنید این کار را

به جرات می توان گفت اصلی ترین موضوعی که قریب به همه خطبای این هفته نماز جمعه های کشور از آن سخن گفتند، اغتشاشات اخیر در عراق و تاثیر آن بر راهپیمایی اربعین بود. خطیبان جمعه که این اقدامات را تلاش واهی دشمنان برای برهم زدن روابط ایران و عراق و کمرنگ کردن حضور مردم در راهپیمایی اربعین می دانند، معتقدند حضور پرشور مردم ادامه خواهد یافت و دشمنان در این هدف شکست خورده اند. اما بحث دیگری که در خطبه های این هفته نماز جمعه تهران به آن اشاره شد، بحث انتخابات مجلس بود. حجت الاسلام احمد خاتمی، خطیب این هفته نماز جمعه تهران، در بخشی از سخنانش به موضوع انتخابات مجلس پیش رو و نظارت استصوابی که از سوی برخی مسوولان کشور مورد انتقاد است، پرداخت و گفت: «انتخابات در حقیقت جشن سیاسی است؛ جشنی که 40 سال قبل طاغوتی ها اجازه نمی دادند، برگزار شود. قبل از آنها هم اجازه نمی دادند. خودشان را همه کاره می دانستند.»

امام جمعه این هفته تهران معتقد است: «هر کس که دلداده این انقلاب است باید برای حضور باشکوه مردم پای صندوق های رای تلاش داشته باشد. اینجا جای اهداف سیاسی نیست، جای عزت نظام است. برای برپایی انتخابات باشکوه همه باید قانونمدار باشیم. مجریان و مردم باید قانونمدار باشند. قانون شکنی و تحقیر قانون در شان هیچکس و در شان مسوولان نیست.»

به گزارش ایسنا، خاتمی که ظاهرا به سخنان چهارشنبه گذشته رییس جمهوری که خواهان ایجاد شرایط قانونی برای حضور همه سلایق در انتخابات شده بود، پاسخ می داد، خاطرنشان کرد: «ما نه اولین کشوری هستیم که انتخابات برگزار می کنیم، و نه آخرین کشور. همه جای دنیا انتخابات هست. در دنیا هر کس که گفت می خواهم نامزد شوم، اسمش را می نویسند یا قانونی برای کار هست؟ مردم به این قانون رای دادند و این قانون گفته شورای نگهبان ناظر به انتخابات است. اصل 98 هم می گوید تفسیر قانون اساسی برعهده شورای نگهبان است و شورای نگهبان هم گفته است که این نظارت، نظارت استصوابی است.»

او در ادامه گفت: «ما هم قبول داریم که باید رای مردم را تمکین کرد اما این به این معناست که نظارت نباشد؟ هرکسی از راه رسید، بگوییم بفرما؟ این نظارت استصوابی چیز جدیدی نیست. می گویند شورای نگهبان نبوده؛ خب شورای نگهبان نبود اما در زمان امام، هیاتی ایجاد شد و آنها نظارت استصوابی را انجام دادند.»

خاتمی اضافه کرد: «از رفتارهای ناپسند دوقطبی کردن جامعه است. من به وضوح دارم می بینم و می شنوم که برخی از ابلاغ ها و اظهارات بوی دوقطبی کردن می دهد. همه می فهمند. ما هم می فهمیم و به جایش پاسخ می دهیم. اما نکنید این کار را. اگر مصلحت کشور را می خواهید، این کار را نکنید؛ این به مصلحت اتحاد جامعه اسلامی نیست.»

یکی دیگر از موضوعاتی که خاتمی در نماز جمعه این هفته تهران به آن اشاره کرد، حمله ترکیه به شمال سوریه بود. به گفته خطیب موقت نماز جمعه تهران، حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه، تجاوز به یک کشور است و موضع نظام در مقابل این اتفاق ناصحانه و توقف فوری حملات و خروج فوری از خاک سوریه است. او در این نماز جمعه به راهپیمایی اربعین هم اشاره کرد و با بیان اینکه بیش از 20 میلیون نفر با مدیریت کاملا مردمی و با شعار لبیک یا حسین در این راهپیمایی شرکت می کنند، ادامه داد: «توطئه هایی در خارج و داخل عراق شکل گرفته تا این مراسم برگزار نشود که قطعا اگر از آسمان تیر و سنگ ببارد دوستداران حسین (ع) به این راهپیمایی می روند.»

همزمان حجت الاسلام سیداحمد علم الهدی، در خطبه دوم نماز جمعه این هفته حرم رضوی نیز به موضوع راهپیمایی اربعین اشاره کرد و گفت: «از 4 یا 5 سال پیش که پیاده روی اربعین شکل گرفت دشمنان فکر کردند سکوت کنند و دنیا با خبر نشود اما نتوانستند و امسال خواستند با راه های دیگر این حرکت را متوقف کنند.» او ادامه داد: «ابتدا در عراق ناآرامی ایجاد کردند و اسراییل با شکل روحانی جاسوس به بغداد فرستاد و مشخص شد و دشمن مفتضح شده و تیرشان به خاک خورد و حالا رسانه های آنها تبلیغ می کنند که مردم نروید؛ امکانات نیست و خیلی ها آمده اند و اما نتیجه به عکس است. بیش از سه میلیون در سامانه سماح ثبت نام کردند اما رقم از مرز 4 میلیون گذشته است و مردم کاری به سامانه سماح ندارند. ما که از دور می بینیم و توان نداریم حسرت می خوریم.» در ادامه اهم سخنان برخی از دیگر خطبای نمازجمعه این هفته بعضی شهرهای کشور را می خوانیم.

آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری، خطیب جمعه قم: «دشمن با دو هدف اساسی اربعین حسینی (ع) را تحت الشعاع قرار داده و سعی دارد تعداد زایران کم شود اما برخلاف میل آنها حضور زایران بسیار عظیم است. دشمن تلاش می کند بین ملت و دولت ایران و عراق جدایی بیندازد ولی هیچگاه به موفقیت نخواهد رسید.»

حجت الاسلام محمد صباحی، خطیب جمعه کرمان: «دشمنان بر ضربه زدن به دین مبین اسلام و پیاده روی اربعین تلاش می کنند. استکبار جهانی تحمل این قبیل حرکات را ندارد و حضور پرشور مردم در راهپیمایی اربعین باعث یاس و ناامیدی دشمنان می شود.»

حجت الاسلام احمد راهداری، خطیب جمعه زاهدان: «دشمنان و به خصوص دولت استکباری امریکا چون می دانند که همکاری دوجانبه ایران و عراق در زمینه های مختلف به ضرر آنهاست از همین رو تمام تلاش خود را برای اختلاف بین این دو کشور به کار گرفتند که به برکت حب الحسین (ع) موفق نشدند.»

آیت الله محمدرضا ناصری، خطیب جمعه یزد: «ملت ایران همواره باید در مقابل دشمنان هوشیار و آماده باشند؛ حتی لحظه ای غفلت در برابر دشمن جایز نیست ضمن اینکه نباید از شرایط و اخبار روز غافل شویم زیرا غفلت باعث شکست می شود. دشمن همه تلاش خود را به کار گرفت تا ایران اسلامی در عقب ماندگی بماند اما همه تلاش های آنها به لطف خدا و برکت امام حسین (ع) و اهل بیت (ع) بی نتیجه ماند.»