آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۶
سیاست
۳
سوژه روز

آیا فعالیت های فراکسیون زنان مجلس محدود به ورود زنان به ورزشگاه ها بود؟

فراتر از حضور زنان در آزادی

بالاخره در باز شد و زنان توانستند وارد ورزشگاه 100هزار نفری آزادی شوند. مطالبه ای که از سال ها پیش همواره از سوی جامعه زنان مطرح شده بود اما تا 18 مهرماه 98 و بازی ایران-کامبوج این مطالبه بی پاسخ ماند. حالا بعد از سال ها، از یک سو اصرار و استقامت جامعه زنان و ازسوی دیگر اولتیماتوم فدراسیون جهانی فوتبال به ثمر نشست و قفل درهایی که به روی نیمی از جمعیت کشور بسته شده بودند، شکسته شد؛ اتفاقی که می توان از آن به عنوان یک نقطه عطف در تاریخ جمهوری اسلامی نام برد.

واکنش به اولین آزادی

هرچند در طول این سال ها مسوولانی که پست و جایگاهی داشتند به این مطالبه زنان به عنوان یک اولویت دست چندمی نگاه کردند اما امروز لبخند رضایت بر لب آنها هم نشسته است. «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری در واکنش به حضور زنان در ورزشگاه آزادی در حساب کاربری توییترش نوشت: «امروز یکی از خواسته های بخش مهمی از زنان، جوانان و فعالان مدنی به خوبی تحقق یافت و ‎زنان برای تماشای ‎مسابقات فوتبال به ‎ورزشگاه آزادی رفتند. آگاهی و رشد مدنی زنان و مردان در ورزشگاه نشانه ای بود از احترام به حساسیت های بخش های دیگری از جامعه و رفع نگرانی برای تداوم اقداماتی از این دست.» علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز پس از حضور در دیدار ایران و کامبوج در صفحه شخصی اش در توییتر نوشت: «آرام، منظم، شاد، پرهیجان، امن و برابر و با متانت. ورزشگاه آزادی امروز با حضور دختران و زنان سرزمین مان این گونه است! و البته با گل های فراوان! خوشحالم از اینکه در آزادی هستیم.» «معصومه ابتکار» معاون رییس جمهور در امور زنان که برای تماشای دیدار تیم های ملی فوتبال ایران و کامبوج در چارچوب مرحله مقدماتی انتخابی جام جهانی به ورزشگاه آزادی آمده بود به میان خبرنگاران آمد و گفت: «تا الان همه چیز خوب پیش رفته و امیدواریم زنان ایرانی بتوانند در فضاهای ورزشی حضور یابند. امیدوارم برای بازی های لیگ برتر نیز این اتفاق بیفتد و شاهد حضور زنان در ورزشگاه ها باشیم.» محمدرضا عارف، نماینده مردم تهران و رییس فراکسیون امید نیز در واکنش به حضور زنان در استادیوم آزادی توییترش نوشت: «ورزشگاه آزادی امروز شاهد حضور زنان فهیم و ورزش دوست سرزمینم بود. حضور زنان در مجامع مختلف حق طبیعی آنان است. امیدوارم با تلاش مسوولان زمینه حضور زنان در همه عرصه ها و مجامع ازجمله ورزشگاه ها بیشتر فراهم شود.» عارف سطر آخر پیامش را با این جمله که «اعتماد به زنان و جوانان همیشه نتیجه بخش بوده است.» به پایان رساند.

ورزشگاه مشکلی برای زنان به وجود نمی آورد

طیبه سیاوشی، نماینده مردم تهران یکی از چهره هایی بود که بعد از آنکه توانست به مجلس راه پیدا کند، دغدغه زنان را به طور جدی پیگیری کرد و در این میان موضوع ورود زنان به ورزشگاه ها یکی از همان مطالباتی بود که در این چند سال برای هموار کردن این مسیر چانه زنی های بسیاری کرد. او درباره اولین حضور زنان به ورزشگاه آزادی به ایلنا می گوید: «متاسفانه به عنوان هوادار و تماشاگر در این 4 دهه با وجود اینکه منع قانونی وجود نداشته است این فرصت برایشان وجود نداشته که بتوانند در صحنه حضور داشته باشند. در بازی پرسپولیس و کاشیما تعدادی از زنان حضور داشتند که بدون خرید بلیت از سایت رسمی بوده است و برای اولین بار است که برای بازی ایران و کامبوج خانم های ایرانی با یک عقبه 40 ساله مطالبه تاریخی خودشان را وصول و بلیت خریداری کنند.» او درباره اینکه ممکن است چه مسائل و دشواری های احتمالی هنگام حضور زنان در ورزشگاه وجود داشته باشد، گفت: «بر اساس تجربه و آن چیزی که در بازی پرسپولیس و کاشیما دیدم، مهم ترین و بزرگ ترین معضل که درباره حضور زنان در استادیوم ها مطرح می شود خروج آنها از استادیوم است.»

به گفته سیاوشی این نگرانی وجود دارد که زنان پس از خروج از استادیوم در یک فضای غیرفرهنگی نسبت به ورزشگاه قرار گیرند که مسوولان وزارت ورزش و ورزشگاه آزادی گفته اند که به خوبی می توانند این امر را مدیریت کنند و نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت. سیاوشی می گوید: «مواردی را مطرح می کنند و می خواهند بگویند که ورزشگاه ها جای امنی برای زنان نیست اما ما باید نشان دهیم که ورزشگاه مانند تمامی بخش های عمومی جامعه مشکلی برای ما به وجود نمی آورد و امن است. معتقدم کسانی که چنین مباحثی را عنوان می کنند قصدشان زیر سوال بردن نظام است.» او ادامه می دهد: «ممکن است در هر بخش از جامعه با امنیت رفت و آمد کنیم و حتی گاهی اوقات هم مسائلی پیش می آید، اینجا هم می توانیم به راحتی و با امنیت در استادیوم رفت و آمد داشته باشیم و امیدوارم آن متن اصلی که حضور در ورزشگاه ها است، غلبه کند بر هرگونه حواشی که دیگران می خواهند ایجاد کنند یا ممکن است ایجاد شود.»

حواشی پررنگ تر از متن

اعضای فراکسیون زنان به ویژه طیبه سیاوشی و پروانه سلحشوری از افرادی بودند که از دغدغه ورود زنان به ورزشگاه تا مساله کودک همسری و تا بیمه زنان سرپرست خانوار را دنبال می کردند اما وقتی پای صحبت آنها می نشینیم دل پردردی از حواشی دارند که باعث می شود کارها به کندی پیش برود. یکی از این حواشی انتقاداتی است که متوجه شان می شود و می گویند آنها فقط به دنبال ورود زنان به استادیوم هستند. سیاوشی در پاسخ به این انتقادات به «اعتماد» می گوید: «ما همواره از همان ابتدای ورودمان مسائل زنان را به عنوان یکی از اولویت های خود در مجلس دنبال می کردیم به طور مثال یکی از این مواردی که اتفاقا نقدهای جدی هم در این رابطه نسبت به ما مطرح می شود بحث زنان سرپرست خانوار بود که بر همین اساس بحث «بیمه زنان سرپرست خانوار» و همچنین موضوع توانمندسازی آنها مطرح شد که هر سال بودجه ای برای آنها در نظر گرفته شود.»

سیاوشی می گوید: «از یک سو ما در مورد زنان شاغل در مجلس دهم ماده واحده ای را تصویب کردیم که ساعت کاری زنان شاغل با وضعیت خاص از 48 ساعت در هفته به 36 ساعت کاهش پیدا کند و از سوی دیگر مساله حق اشتغال زنان را نیز مدنظر قرار دادیم. از این بابت که در قانون مرد این حق را دارد که مانع از اشتغال همسرش شود که تلاش کردیم این موضوع اصلاح شود به این صورت که چنانچه زن قبل از ازدواج مشغول به کار است مرد نمی تواند او را از این حق ممنوع کند.»

سیاوشی می گوید: «یکی از انتقاداتی که به فراکسیون زنان و ما می شود این است که عمده پیگیری های ما در حوزه ازدواج کودکان بوده است که تلاش کردیم افزایش میانگین حداقل سن ازدواج یعنی زیر 13 سال را برای دختران و زیر 15 سال را برای پسران به طور کلی ممنوع کنیم البته در مجلس رد شد اما زمینه ای برای یک فرهنگ سازی شد تا جایی که دستگاه قضا هم نسبت به این موضوع حساس شد و در برخی موارد واکنش نشان داد و مانع از این ازدواج ها شد.»

او می گوید: «ما لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را هم که داشت خاک می خورد دوباره پررنگ کردیم و آن را با اصلاحاتی به صحن آوردیم که تصویب شد. اخیرا ایرادهای جزیی شورای نگهبان به آن وارد کرد که می تواند مرتفع و به قانون تبدیل شود.»

مساله لایحه انتقال تابعیت از مادر به فرزند از دیگر مواردی بود که فراکسیون زنان آن را دنبال کرد و خوشبختانه به ثمر رسید. مواردی هم بود که از بعد نظارتی وارد شدیم که جلسات بسیاری را برگزار کردیم. سیاوشی گفت: «در حوزه ورزش نیز فعالیت ما بسیار زیاد بود. ما در گام اول تلاش کردیم با مساعدت دولت که توانستیم 27/0 درصد از 9درصد ارزش افزوده را به ورزش همگانی اختصاص دهیم. یکی دیگر از موضوعاتی که تلاش کردیم آن را به عنوان یک دغدغه به آن نگاه کنیم موضوع ولایت قهری در زمینه مالی است که این ولایت را برای پدر و جد پدری قانون در نظر گرفته است اما برای مادر این موضوع لحاظ نشده است که تلاش کردیم تا این مشکل نیز مرتفع شود.»

سیاوشی همچنین می گوید: «یک موضوعی که بابت آن دائما مورد نقد قرار می گیریم مساله ورزشگاه و ورود زنان به ورزشگاه است در حالی که ما در حوزه ورزش هر دو موضوع ورزشکاران زن و هواداران زن را مدنظر قرار دادیم و دغدغه آنها را پیگیری کردیم. به عبارت دیگر ما در موضوع ورزش حرفه ای زنان یکی از این موارد مساله خروج زنان بود که در مورد یکی از زنان ورزشکار اتفاق افتاد و چون حق خروج را حتما باید مرد صادر می کرد، تلاش کردیم برای زنان نخبه از ورزشکار تا زنان نخبه علمی و... اگر این اجازه به هر دلیلی از سوی مرد صادر نشد دادستان یا دستگاه ذی ربط بتواند وارد عمل شود و این حق خروج را برای او بگیرد.» بنابراین فعالیت زنان نماینده فقط به ورزشگاه ختم نشد.