آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۵
اخبار کشور
۳

امام جمعه قم: دشمن برای جدایی مردم عراق و ایران نقشه کشیده هر دو ملت هوشیار باشند

قم- خبرنگار کیهان: امام جمعه قم گفت: رهبر معظم انقلاب با وجود مشغله فراوان اما دو روز کاری را به دیدار با نخبگان اختصاص دادند و این اقدام حاوی پیام اهمیت و اولویت این قشر برای مسئولان و کارگزاران بود.

آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری در خطبه های نماز جمعه قم که با حضور پرشکوه مردم انقلابی این شهر در مصلی قدس این شهر برگزار شد، افزود: رهبر معظم انقلاب در این دیدارهای صمیمانه احترام ویژه برای نخبگان کشورمان قائل شدند و از سوی دیگر دو موضوع مهم را بیان داشتند که اوج افتخار برای یک ملت و مسئولان بود، اول اینکه فرمودند ما می توانستیم بمب اتم بسازیم و دانش آن را در اختیار داریم اما صرفا چون ساخت آن حرمت شرعی و عقلی داشت در مسیر ساخت آن حرکت نکردیم.

وی اظهار داشت: دومین موضوع بیان داشتن رتبه چهارم جهان در حوزه نانو بود که این نیز اقتدار علمی دانشمندان و نخبگان کشورمان را می رساند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه ها با اشاره به ثمرات و عظمت راهپیمایی اربعین گفت: این روز و این راهپیمایی بین المللی شد و همین موضوع عصبانیت دشمنان منطقه ای و بین المللی را در پی داشته است لذا به هر اقدامی متوسل می شوند تا مانع آن در درجه اول و در درجه دوم سانسور این واقعه عظیم است.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه محبت و عشق حسینی(ع) موجب اتحاد و همبستگی دو ملت بزرگ عراق و ایران شده و این موضوع نیز خشم دشمنان اهل بیت علیهم السلام و نیز دشمنان فرامنطقه ای را در پی داشته است و برای جدایی، تفرقه و حتی تقابل این دو ملت نقشه ها کشیده اند؛ تصریح کرد: هر دو ملت و نیز مسئولان دو کشور باید با هوشیاری کامل مانع تحقق این خواب شوم شوند.

وی با اشاره به اعتراضات معیشتی اخیر مردم عراق گفت: دشمنان ملت عراق با نفوذ در این تجمعات تلاش کردند با شعارهای انحرافی از وضعیت پیش آمده سوء استفاده کنند که موفق نشدند با این حال مسئولان دولت عراق باید با همت و مساعدت بیشتر مشکلات مردم را حل کنند که دشمن موفق به سوء استفاده از آن مشکلات نشود.

خطیب جمعه قم از نخست وزیر عراق به خاطر برخی اقدامات قدردانی کرد و اظهار داشت: حمایت نخست وزیر عراق از محور مقاومت و نیز عدم همراهی با آمریکا علیه ایران و همچنین بازگشایی گذرگاه ابوکمال ناراحتی و اعتراض آمریکایی ها را موجب شد و آنها با کمک سفارت خانه خود در حال توطئه علیه دولت عراق هستند بنابراین مردم عراق باید مراقب این خدعه و مکرهای آمریکایی ها باشند.

وی در ادامه به مشکلات شدید مردم یمن ناشی از تجاوز چندساله عربستان و پشتیبانانش گفت: آل سعود با حمایت غرب و ارتجاع منطقه بیش از 90 هزار شهروند یمنی را به شهادت رسانده و زیرساخت های این کشور را نابود کرده اند ولی بعد از حادثه آرامکو ظاهرا از خواب بیدار شده اند امید است ظلم به مردم یمن پایان داده شود.

وی افزود: آنها عملیات آرامکو را به ایران نسبت دادند زیرا برایشان سخت بود اقتدار مردم یمن را به رسمیت بشناسند.