آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۶
سیاست
۴
تا انتخابات

واکنش سخنگوی جامعه روحانیت به ارایه لیست مستقل پایداری ها

نمی توانم از جزییات صحبت کنم

شاید بتوان تشکل های سیاسی اصولگرا را در یک تقسیم بندی کلان، به اصولگرایان معتدل، اصولگرایان افراطی، اصولگرایان سنتی، نواصولگرایان و بهاری ها تفکیک کرد. به این ترتیب یکی از مصایبی که جریان اصولگرایان در انتخابات مجلس یازدهم با آن روبه رو است، وحدت یا بهتر است بگوییم فقدان وحدت تشکل های این جریان سیاسی است. حال با احتساب این معضل، جامعه روحانیت مبارز، هشتمین نشست هم اندیشی خودر را با احزاب و تشکل های انقلابی در دفتر مرکزی خود برگزار کرده تا شاید کمتر از 5 ماه مانده به انتخابات اسفند ماه به سازوکاری برای وحدت نزدیک و نزدیک تر شود. آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی رییس جامعه روحانیت در این نشست با اشاره به عدم وحدت نیروهای اصولگرا، این تشکل ها را به کنار گذاشتن تعصب های گروهی و سهم خواهی توصیه و تمامی تشکل های این جریان سیاسی را به «سعه صدر» دعوت کرد. در ادامه نیز حجت الاسلام محمدحسین موسی پور، عضو شورای مرکزی نیز با اشاره به لزوم وحدت در میان اصولگرایان در مسیر انتخابات اسفند ماه گفت: «شورای ائتلاف و جامعه روحانیت تلاش های زیادی داشته و تصمیمات اجرایی مهمی نیز برای حصول ائتلاف و اتحاد حداکثری درنظر دارد.» به نظر می رسد با آنکه از مدت ها پیش، شورایی برای ائتلاف تشکل های سیاسی اصولگرا تشکیل شده بود اما هر چه به انتخابات اسفند ماه نزدیک می شویم، مراودات تشکل های سیاسی با خود این شورا محل بحث اصولگرایان می شود، چنان که در ادامه این نشست، حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی، دبیرکل جامعه روحانیت گزارشی درخصوص تعاملات جامعه و شورای ائتلاف به حاضران ارایه کرده است.

به نظر می رسد فارغ از تمامی این تاکید موکد چهره های اصولگرایان بعضا سنتی، بخشی از اصولگرایان تندرو و رادیکال، دل در گرو وحدت ندارند، چنان که در خبرها می خوانیم برخی تشکل های اصولگرایان همچون جبهه پایداری تمام قد بر پای وحدت نمی ایستند و هر از گاهی زمزمه هایی از ارایه لیست مستقل ازسوی آنها شنیده می شود. آنها اکنون نیز سراغ رییس جامعه روحانیت رفته و خواستار ملاقات با او شده اند.

غلامحسین مصباحی مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت درمورد چندوچون این دیدار به تسنیم گفته است که این دیدار بنا به درخواست جبهه پایداری انجام شد. او درباره جزییات این دیدار گفت: «اعضای شورای مرکزی جبهه پایداری از آیت الله موحدی کرمانی خواسته بودند تا دیداری با ایشان داشته باشند.» به نظر می رسد درخواست ملاقات جبهه پایداری با موحدی کرمانی به حضور ناطق نوری در جلسه جامعه روحانیت مربوط است. البته مصباحی مقدم در واکنش به این شائبه که اعضای جبهه پایداری در این جلسه نسبت به حضور ناطق نوری در جلسه جامعه روحانیت مبارز به آیت الله موحدی کرمانی معترض بوده اند، گفته است : «اصلا چنین چیزی صحت ندارد.»

با این همه اما بعید نیست که لااقل بخشی از موضوع گفت وگوهای جبهه پایداری با موحدی کرمانی حول نحوه لیست نویسی و به تبع آن بحث از چگونگی دستیابی به وحدت بوده است. چنان که ابراهیم متقی فر، سخنگوی جبهه پایداری انقلاب اسلامی درخصوص این دیدار به تسنیم می گوید: «جبهه پایداری بر همگرایی و وحدت نیروهای انقلاب تاکید دارد.» از آن سو سخنگوی جامعه روحانیت نیز به این همگرایی اشاره کرد و به نقل از موحدی کرمانی، گفته است: «برای رسیدن به وحدت لازم است همه گروه های انقلابی، انعطاف لازم را داشته باشند و به وحدت تن بدهند.» در این شرایط اما نکته جالب توجه شاید آنجا باشد که سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر احتمال ارایه لیست مستقل ازسوی جبهه پایداری برای شرکت در انتخابات اسفند ماه گفته است: «بیشتر از این نمی توانم درباره جزییات صحبت کنم.»