آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۷
بازار دیجیتال
۱۷

سهم 70 درصد بازی های موبایل از فروش اپلیکیشن ها

خرید 32 میلیارد دلار بازی موبایلی در جهان

سیمین عزیزمحمدی

دنیای اقتصاد : اپلیکیشن های بازی محرک اصلی خرید کاربران در فروشگاه های برنامه موبایلی بودند. همین امر موجب هدایت استراتژی های گوگل و اپل به سوی صنعت برنامه های موبایلی شده است؛ به ویژه اینکه بازی های موبایلی 20درصد بیشتر از سایر پلت فرم‎ها از جمله کامپیوتر و کنسول های بازی رشد کردند.

همچنین بنا بر گزارش اخیر شرکت App Annie قرار است در سال 2019 از هر 10 دقیقه محتوا، چه در تلویزیون و چه در اینترنت، یک دقیقه روی جریان پخش در موبایل ها باشد و بازی های موبایلی 60 درصد سهم بازار خرید کاربران را در بین تمام بازی‎ها از جمله کامپیوتری و کنسول بازی داشته باشند. گوگل و اپل هر دو آگهی هایی برای گسترش بیشتر در بازار بازی‎های موبایلی اعلان کردند. زیرا کاربران بازی های موبایلی در نیمه نخست سال جاری بیش از 78 میلیارد ساعت صرف بازی‎های موبایلی کردند. همچنین بازی ها حدود 40 درصد دانلود را تشکیل می دادند و بیش از 70 درصد کل هزینه‎های صرف شده برای خرید برنامه موبایلی در فصل سوم سال 2019 مربوط به بازی‎ها بود. این در حالی است که در رقابت بین بازی‎های موبایلی با سایر پلت فرم های بازی اعم از کنسول یا بازی‎های کامپیوتری، بازی‎های موبایلی به خاطر دسترسی راحت و قیمت مناسب، روند بهتری از لحاظ بازار جهانی تجربه خواهند کرد؛ به طوری که انتظار می رود در سال جاری درآمد بازی های موبایلی سالانه 8/ 12 درصد رشد کند.

متاسفانه آمار مشخص و تایید شده ای در خصوص میزان درآمد بازی های موبایلی از سوی یک شرکت یا سازمان داخلی منتشر نشده است. با این حال، گزارشی به نقل از Newzoo حاکی از آن است که درآمد بازی های دیجیتالی در سال 2018 و در منطقه خاورمیانه 7/ 4 میلیارد دلار بوده است. در این میان درآمد بازی‎ها در ایران 600 میلیون دلار و معادل 13 درصد است. البته این رقم کل گردش مالی صنعت بازی دیجیتالی در ایران بوده و شامل برآورد درآمد مراکز بازی‎ها (مانند گیم نت ها)، فروش کنسول بازی کامپیوتری و... نیز می شود. همچنین ایران پس از ترکیه و عربستان، سومین کشور با بیشترین درآمد از بازی‎ها در منطقه خاورمیانه محسوب می شود. براساس این گزارش، درآمد ترکیه 853 میلیون دلار و عربستان 800 میلیون دلار است. در این رده بندی پس از ایران مصر و امارات قرار دارند که درآمد آنها به ترتیب، 286 میلیون دلار و 226 میلیون دلار است.

بازی موبایلی در گوگل‎ پلی و اپ استور

شرکت App Annie در گزارش دیگری که روی بازار جهانی اپلیکیشن‎های بازی در فروشگاه‎های موبایلی گوگل و اپل (گوگل پلی و اپ استور) متمرکز است، نشان می‎دهد در نیمه نخست سال جاری کاربران موبایل در جهان حدود 32 میلیارد دلار صرف خرید اپلیکیشن‎های بازی کردند. البته بیشترین هزینه صرف شده از سوی گیمرهای آمریکایی بوده که در نیمه نخست سال 2019 کاربران آمریکایی اپلیکیشن‎های بازی 29/ 8 میلیارد دلار صرف کردند. در واقع، میزان هزینه صرف شده از سوی آنها در سال 2019 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته حدود 24 درصد رشد کرده که در مقایسه با سایر کشورها بیشترین رشد را داشته است. پس از آن کاربران ژاپن بیشترین خرید را داشتند که 01/ 7 میلیارد دلار بوده و سپس چین بوده که میزان آن حدود 5 میلیارد دلار است.

75 درصد خرید بازی موبایلی در سال گذشته در اختیار کاربران چینی، آمریکایی و ژاپنی بوده است. در سال 2019 نیز آمریکا، چین و ژاپن به عنوان بزرگ ترین بازارها در نظر گرفته شده اند. این در حالی است که بیشترین نرخ رشد بازار به کشورهای آمریکا، عربستان و بریتانیا اختصاص دارد. همچنین هزینه صرف شده توسط کاربران جهانی در سه ماه سوم سال 2019 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته حدود 10 درصد رشد کرده است. در این میان، نرخ رشد خرید در برنامه‎های موبایلی اپ استور بیشتر از گوگل‎پلی بوده است. 80 درصد خرید کاربران از اپلیکیشن‎های گوگل پلی و بیش از 65 درصد خرید کاربران اپ استور را بازی‎ها تشکیل می دهند. علاوه بر این، تعداد دانلودهای انواع بازی‎های موبایلی در فروشگاه‎های مطرح جهانی طی 6 ماه نخست سال جاری از مرز 22 میلیارد گذشته است.

این آمار تنها شامل نصب جدید بوده و نصب مجدد یا به روزرسانی برنامه را در برنمی‎گیرد. اگرچه کاربران آمریکایی بیشترین هزینه را برای خرید اپ‎های بازی صرف کردند، اما بیشترین حجم دانلود توسط کاربران هندی انجام گرفته است. به طوری که آنها 71/ 2 میلیارد دانلود انجام داده اند. پس از آن کاربران آمریکایی و چینی بیشترین دانلود را داشتند که به ترتیب 32/ 2 و حدود 8/ 1 میلیارد دانلود بوده است. همچنین آمارها حاکی از آن است که بیشترین رشد در تعداد دانلودها در نیمه نخست سال جاری با نرخ 9 درصد بوده که به کشورهای روسیه و اندونزی اختصاص داشته است.

بازی Mario Kart Tour، توسط نینتندو منتشر شده است. این بازی در ژانویه 2018 معرفی و در 25 سپتامبر 2019 عرضه شد. از همان ساعت های ابتدایی عرضه، این بازی با استقبال فراوانی مواجه شده به طوری که در دو ساعت نخست به جایگاه نخست پردانلودترین بازی روی آی فون در آمریکا رسید و یک هفته بعد جایگاه سوم را در جهان کسب کرد. این بازی رایگان است، اما خریدهای درون برنامه ای دارد و برای گیمرهای پر و پا قرص هزینه های اشتراکی به منظور دسترسی به امکانات بیشتر در بازی پیشنهاد می‎دهد. بازی PUBG، محصول شرکت چینی تنسنت، نخستین بازی موبایلی از نظر کاربران فعال ماهانه است، اما از نظر تعداد دانلود در جایگاه چهارم قرار دارد.