آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۷
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

صدا و سیما باید فرکانس هایش را برای 5G آزاد کند

ایسنا : عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه سرمایه گذاری و زیرساخت، چالش اصلی ما برای حرکت به سوی5G است، گفت: برای مهاجرت از4G به 5G نیاز به سرمایه گذاری های بزرگی است، اما از نظر توانایی علمی و فنی مشکلی وجود ندارد. باتوجه به دیجیتالی شدن شبکه پخش همگانی که در همه جای دنیا رخ داده است، بخشی از باند فرکانسی 700 و 800 مگاهرتز که قبلا برای سرویس آنالوگ پخش همگانی استفاده می شد، اکنون آزاد شده و از این باند فرکانسی می توان برای توسعه موبایلی و تلفن همراه استفاده کرد.

در این راستا و بر اساس مقررات بین المللی و توافقات انجام شده در کشورهای مختلف، این باند به توسعه موبایلی و تلفن همراه اختصاص پیدا کرده است، اما ظاهرا صدا و سیما در ایران برخلاف دیجیتالی شدن و بلااستفاده بودن این باند، ادعای مالکیت بر آن را دارد، در حالی که مطابق مقررات موجود همچون سایر باندهای فرکانسی باید برای توسعه زیرساخت و شبکه ها از آن استفاده شود. از سوی دیگر، توسعه پهن باند که باعث شکل گیری سرویس هاست، نقش برجسته ای در بالا بردن درآمد سرانه کشورها دارد، به طوری که بانک جهانی سهم 5/ 1 تا 2 درصدی را برای آن در نظر می گیرد. توسعه پهن باند نقش کلیدی در توسعه یافتگی کشورها ایفا می کند. بنابراین همه کشورها به دنبال گسترش زیرساخت های پهن باند خود هستند. بر این اساس، یکی از راه های کم هزینه برای توسعه پهن باند استفاده از شبکه سیار است و توسعه شبکه همراه نسبت به شبکه ثابت هزینه کمتری دارد، با این تفاوت که در توسعه پهن باند در شبکه سیار نیاز به منابع فرکانسی است که در دنیا محدودیت دارد. در این زمینه بهزاد اکبری، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به نقش رگولاتوری برای حل چالش هایی که در مسیر توسعه 5G وجود دارد، گفت: فرکانس از مسائل بسیار مهم در 5G است. زیرا فرکانس های بالای 25 گیگاهرتز قابلیت پاسخگویی به سرویس های نیازمند به اطمینان پذیری بالا را ندارند. تامین این قابلیت ها در فرکانس های بالا بسیار هزینه بر است و توجیه اقتصادی ندارد. البته مشکل طیف و فرکانس را رگولاتوری حل می کند. اگر بخواهیم سرویس را فراگیر کنیم، صدا و سیما باید طیفی را که در اختیار دارد، آزاد کند تا بتوان از آن در توسعه 5G استفاده کرد. بدون آن یکی از بعدهای اصلی 5G تحقق نمی یابد.

پیش بینی ها از محصولات اپل در سال 2020

تحلیلگر معروف اپل «مینگ-چی کو» معتقد است اپل قصد دارد در نیمه اول سال 2020 از محصولات جدید خود از جمله آی فون SE2، آی پد پرو جدید با سنسور سه بعدی برای پشتیبانی بهتر واقعیت افزوده، مک بوک پرو با سیستم کیبورد جدید و بالاخره هدست واقعیت افزوده خود رونمایی کند. پیش بینی های جدید مینگ- چی کو به تازگی در یک روزنامه چینی چاپ شده است. این اولین بار نیست که نام دیوایس های احتمالی اپل به گوشمان می خورد. برخی از این دستگاه ها مثل هدست واقعیت افزوده از چند سال پیش شایعات و اخبار متعددی راجع به آن شنیده شده است. حال صحبت های جدید این تحلیلگر برخی از این شایعات قدیمی را تایید می کند، البته با این تفاوت که تاریخ رونمایی دیگری برای محصولات 2020 اپل اعلام کرده است.

آی فون SE2

مینگ-چی کو معتقد است نسل جدید آی فون SE که احتمالا با نام SE2 معرفی می شود، در سه ماه ابتدایی سال 2020 معرفی خواهد شد. طبق گزارش ها طراحی این آی فون مشابه طراحی آی فون 8 خواهد بود، البته با این تفاوت که از چیپست آی فون 11 در آن استفاده شده است. هنوز قیمت معینی برای آی فون SE2 اعلام نشده اما گفته می شود در مقایسه با پرچمداران 2019 شرکت از قیمت نسبتا پایین تری برخوردار است.

آی پد پرو

او همچنین ادعا کرده امسال شاهد رونمایی از مدل جدید آی پد پرو با سنسور سه بعدی پیشرفته «time-of-flight» خواهیم بود که این تکنولوژی قادر است واقعیت افزوده را با کیفیت بهتری ارائه دهد. خبرگزاری بلومبرگ هم چند ماه پیش در گزارش خود گفته بود اپل به دنبال به کارگیری دوربین سلفی مجهز به یک لیزر پیشرفته است. مینگ-چی کو معتقد است از این آی پد هم زمستان 2020 پرده برداری می شود. این تحلیلگر همچنین پیش بینی می کند هدست واقعیت افزوده اپل که برای آی فون طراحی شده در سه ماه دوم سال جدید رونمایی شود. اخیرا برنامه نویسان نیز کدهایی مخفی در «آی او اس» 13 مشاهده کردند که به هدست واقعیت افزوده این شرکت مربوط می شد.

بالاخره مک بوک با کیبورد جدید

مینگ-چی کو پیش بینی می کند محصول بعدی اپل، مک بوک پرو با کیبورد «scissor-switch» معرفی شود و اپل با سیستم کیبورد پروانه ای که ایرادات بسیاری دارد خداحافظی می کند. البته هنوز مشخص نیست منظور این تحلیلگر چه مدل از مک بوک بوده است. ممکن است این محصول همان مک بوک پرو 16 اینچی باشد که او چند ماه پیش راجع به آن صحبت کرده بود. ضمنا بلومبرگ هم اخیرا پیش بینی کرد سال 2020 اپل از یک مک بوک پرو 16 اینچی جدید رونمایی می کند. مینگ-چی کو معتقد است اپل قصد دارد بهار امسال از این مک بوک پرو رونمایی کند.