آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۵
اقتصادی
۴

مدیرکل مرکز تحقیقات باروری ابر ها: تجهیزات بارور سازی ابرها بومی سازی شده است

مدیرکل مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابر ها با بیان اینکه ایران سابقه 21 ساله در بارور سازی ابر ها دارد گفت: تمام تجهیزات بارور سازی ابر ها از یک سال و نیم گذشته ساخت داخل است.

فرید گلکار در گفت و گو با  باشگاه خبرنگاران جوان، درباره برنامه بارور سازی ابرها در پاییز اظهارداشت: هر ساله 60 کشور پروژه بارور سازی ابر ها را انجام می دهند که ایران نیز جز آن هاست، طبق برنامه ریزی های متعدد مقرر بود نیمه دوم مهر این پروژه در کشور عملیاتی شود، ولی به دلایل مختلفی زمانبندی اجرای طرح بارور سازی ابرها به تغییر و به نیمه دوم آذر موکول شد.

وی با اشاره به میزان بودجه تخصیص یافته برای بارور سازی ابرها در امسال، اضافه کرد: متاسفانه اعتبارات محدود است به طوری که پیش از این سالیانه 4 میلیارد تومان برای بارور سازی ابر ها در نظر گرفته می شد طبق برنامه ریزی ها و جلسات متعدد با سازمان برنامه و بودجه این رقم امسال به 8 میلیارد تومان رسید که پیش بینی می شود این رقم نیز به تنهایی با این امکانات، تجهیزات و نیروی کار جوابگو نباشد.

مدیرکل مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابر ها ادامه داد: این سازمان طرح ها و برنامه ریزی های متعددی را با سازمان برنامه و بودجه کشور در میان گذاشته است تا رقم بودجه افزایش پیدا کند. چرا که این رقم کفاف بارور سازی ابرها را نمی دهد.

گلکار با اشاره به اجرای پروژه بارور سازی ابر ها گفت: برای بارور سازی ابر ها تجهیزات مختلف با شرایط متفاوتی به کار گرفته می شود، اصلی ترین موضوع این است که فعلا منطقه آن مشخص نیست.

وی افزود: ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سابقه 21 ساله در انجام پروژه بارور سازی ابر ها دارد و خوشبختانه تمامی تجهیزات برای انجام پروژه مهیاست. البته وزارت نیرو نیز در این زمینه حمایت های لازم را انجام داده است.

مدیرکل مرکز تحقیقات و مطالعات بارور سازی ابر ها گفت: خوشبختانه تمامی موارد استفاده بارور سازی ابر ها از یک سال و نیم گذشته ساخت داخل است.