آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۷۱۷۹
اجتماعی
۱۳

گزارش خبرنگاران «ایران» از حاشیه های حضور زنان در ورزشگاه

«زنان» برنده آزادی

هدی هاشمی مهسا قوی قلب

هنوز سه ساعتی به شروع بازی ایران و کامبوج زمان باقی مانده بود، برای خیلی از زنانی که ورزشگاه آزادی را ندیده بودند هر دقیقه اش حس و حال عجیب و غریبی داشت. خیلی هایشان از صبح خیلی زود آمده و بیشترشان سه یا چهار ساعت مانده به بازی خودشان را به ورزشگاه آزادی رسانده بودند تا خیال شان راحت شود که می توانند روی سکوها بنشینند، ببینند و فریاد بزنند. این بار اما قرار بود یک «نشدنی» بزرگ تبدیل به «شدن» شود. برای همین خیلی از زنها حتی آنهایی که علاقه ای به فوتبال نداشتند و اسم بیشتر بازیکنان را بلد نبودند، بلیت به دست در کنار در شرقی ورزشگاه ایستاده بودند. برخی هایشان با لباس قرمز آمده بودند و برخی های دیگر با لباس آبی، اما بیشترشان کلاه تیم ملی به سر داشتند. هدف همه شان اما یک چیز بود، رفتن به «آزادی».چند ساعت قبل از شروع بازی تشویق تماشاگران از همان در شرقی شروع شد آنها یکصدا تیم ملی را صدا می زدند، برخی می گفتند: «شجاعی تیمت رو بردار و بیار»برخی های دیگر اما یکصدا فریاد می زدند: «ایران چیکارش می کنه...» برای آنها اصلا مهم نبود که اینجا تازه اولین قدم برای ورود به ورزشگاه است وآنها هنوز راه طولانی برای رسیدن به سکوها دارند. در اینجا سن و سال هیچ اهمیتی نداشت از پیر و جوان همه آمده بودند تا تیم ملی کشورشان را تشویق کنند. برای سن و سال دارها آزادی یک نوستالژی قدیمی بود برای جوانترها اما یک تجربه جدید. ماموران پلیس هم مدام از پشت بلندگوها توصیه های لازم را به زنان گوشزد می کردند:«خانم هایی که بلیت ندارند نمی توانند وارد ورزشگاه شوند. لطفا بلیت ها را نشان دهید تا با کد ملی تان چک شود. از خانم هایی که بلیت ندارند می خواهیم به خانه بروند تا از طریق گیرنده هایشان بازی را تماشا کنند.» خانم ها برای رد شدن از در کرم رنگ آزادی بلیت هایشان را نشان می دادند و ماموران فدراسیون هم آن را بررسی می کردند، برخی تماشاگران زن که موفق به تهیه بلیت نشده بودند همه تلاششان را می کردند تا به نحوی بخت شان را بیازمایند و وارد شوند. برخی دختران اما موفق شدند از گیت اول رد شوند خودشان را به اتوبوس برسانند، از ورودی شرقی ورزشگاه که داخل شدم ده ها اتوبوس برای جابه جایی زنان درنظر گرفته شده بود، این هم به خاطر مسافت طولانی به درب اصلی آزادی بود. هر کدام از زنان برای سوار شدن به اتوبوس باز هم بلیت شان چک می شد اما دخترانی که یواشکی گیت اول را رد کرده بودند برای سوارشدن بد شانسی آوردند آنها از مسئولان فدراسیون می خواستند تااجازه ورود آنها را هم بدهند، اما جواب، نه بود. زنانی که سوار اتوبوس شدند بی امان و با حالی خوش یکصدا ایران، ایران می گفتند برای خیلی هایشان این لحظه غیر قابل باور بود. از حال و حس شان که پرسیدم همه شان گفتند که استرس دیدن ورزشگاه و بازی را دارند، یکی می گفت: «گرفتن بلیت از امتحانات دانشگاهی ام هم سخت تر بود. استرس آمدن به ورزشگاه دو روزی است که امانم را بریده.» دیگری می گفت: «استرس امانم را بریده.الان واقعا می تونیم بریم داخل؟ یعنی ورزشگاه چه شکلیه؟ بازهم چکمون می کنن. آخه گفته بودن خیلی سخت می گیرن. پدرم چند باری بهم زنگ زد اونم استرس داره. فکر می کنه که نتونیم بریم. برادرام هم می گفتن آخه بازی ایران؛کامبوج دیدن داره من بهشون گفتم بله داره من می رم تا «آزادی» رو ببینیم. می رم ببینیم بازیکنان از کجا میان داخل زمین. میرم تا وقتی می گن سکوها پر شده یعنی دقیقا سکوها چی میشه؟»

بوقچی می خندید و می گفت: «بچه ها من بازی ایران و اسپانیا رو توی همین ورزشگاه روی ال سی دی دیدم نمی دونید چه حال خوشی داشتم. هیچ حالی رو با دیدن بازی فوتبال عوض نمی کنم.»

اشک شوق و حسرت

به در اصلی استادیوم رسیدم و زنان دوباره برای ورود به مستطیل سبز رنگ آزادی چک شدند و به تونل معروف آزادی رسیدیم. زنان در تاریک و روشن راهروی ورودی رسیدن به سکوها حرکت می کردند و تنها صدای شوق و ذوق زنان بود که به گوش می رسید. آنها فهمیده بودند که در انتهای این راهرو چیزی منتظرشان است اما این فضا آنقدر برایشان ناشناخته بود که نمی دانستند  دقیقا چه چیزی است. در این تونل همه فریاد می زدند و می دویدند صدای همه شان می لرزید تا اینکه راهروی تاریک به ناگهان روشن شد و مستطیل سبز خودی نشان داد. این همان جایی است که خیلی از زنان سال ها برای دیدنش انتظار کشیدند. زنان با دیدن این قاب زیبایی آزادی فریاد کشیدند پاهای خیلی هایشان لرزید، نشستند و گریه کردند. این اشک، اشک شوق و حسرت بود. در اینجا هیچ کس حواسش به دیگری نبود هر کسی به هر طریقی که می توانست خوشحالی اش را نشان می داد. حالا من به همراه چهار هزار زن دیگر اینجا بودیم. این اولین مواجهه ما زنان با استادیوم بود. چند دقیقه ای مات و مبهوت ورزشگاه شدیم بغض هایمان ترکید و اشک هایمان سرازیر شد. چند دقیقه بعد زنان روی سکوها نشستند آنها دیگر آرام و قرار نداشتند. صدایشان بلندتر از قبل شد و تشویق هایشان کوبنده تر. زنان برایم از مواجه شان با استادیوم گفتند: «فکرش را نمی کردم که ورزشگاه آنقدر زیبا باشه. چقدر حیف حسی که باید در نوجوانی تجربه کنم الآن در 40 سالگی تجربه می کنم.»

دیگری می گفت: «درگیر این همه بزرگی آزادی شدم، فکر نمی کردم آنقدر ورزشگاه غافلگیرم کنه. تجربه بی نظیری بود که امیدوارم باز هم تکرار بشه.» این سکوها فقط برای دختران جوان عاشق فوتبال نبود. زنانی بودند که سن و سالی داشتند، زنانی که همراه کودکان خردسال شان آمدند و برخی هایشان هم چادری بودند. مثل خانم سن و سال داری که با دو دختر چادری اش روی سکوی ورزشگاه نشسته بود و می گفت: «دخترهام دوست داشتند بازی رو ببینند، ما هم بلیت خریدیم و اومدیم. فکر نمی کردم فضا آنقدر خوب باشه... اولش مخالفت کردم اما بعد دیدم نمی تونم علاقه بچه هام رو نادیده بگیرم حالا اینجام و خوشحالم.» حال و هوای سکوها آنقدر خاص بود که حتی ماموران انتظامی هم نمی توانستند در برابر شور و شوق زنان بی تفاوت باشند و آنها هم با هر گلی از حال رسمی خودشان خارج می شدند. لبخندی می زدند و سری تکان می دادند. یکی از همین ماموران می گفت: «ما دوست داریم که زنان هم به ورزشگاه بیان اما هر جایی آدابی داره ورزشگاه چون همیشه برای آقایون بوده کمی وضعیت سخت تره. ما برای امنیت شما اینجاییم ما کنار شماییم. الآن کلی از خانواده بازیکنان هم اینجان ما باید مراقب اونها هم باشیم.»

 به یکی از همین ماموران گفتم: «ای کاش بشه هزار باره بیایم.»، خودش گفت: «هیجانش عالیه.» خانم مامور درست می گفت استادیوم آدابی دارد که ما زنان ناآشنا به این آداب بودیم این هم به خاطر کم تجربگی بود که همه ما داشتیم. تشویق ایسلندی را دست و پا شکسته انجام می دادیم. انگار در ورزشگاه هایی که جمعیت هوادار کم است چندان مرسوم نیست که موج مکزیکی بزنند، موج مکزیکی برای ورزشگاه های پرجمعیت است اما ما زنان با اینکه تعدادمان کم بود تشویق معروف مکزیکی را هم تجربه کردیم اما خیلی منظم نبود. زنان در تشویق ها برنامه مشخصی نداشتند، نمی دانستیم وقتی تیم در حالت تهاجمی است  یا در قالب دفاعی چه کنیم. برخی ها بوق می زدند و برخی های دیگر جیغ می کشیدند، 90 دقیقه ایستاده روی سکوها. آنها تماشاگران ویژه بودند. تیم ملی هم قدردان این تشویق بی وقفه زنان بود. سوت پایان بازی که به صدا درآمد کاپیتان شجاعی با تمام بازیکنان به سمت جایگاه زنان آمدند این بار اما آنها ما را تشویق کردند.

تمرین شادی در آزادی

روز موعود فرا رسید. برخی دخترها دو روز تمام خواب به چشمانشان نیامده بود، جوری خوشحالی همراه با نگرانی همه وجودشان را فرا گرفته بود که نمی توانستند به زبان بیاورند. خیلی ها عاشق فوتبال بودند و اشتیاق گذر از تونل استادیوم و دیدن زمین فوتبال با آن عظمت زیر آسمان آبی برایشان باور کردنی نبود، خیلی ها هم می خواستند طعم برابری با مردان را در آزادی مزمزه کنند. صدا به صدا نمی رسید، اما خیلی از چشم ها از شدت غلیان احساس شعف، اشک آلود بود. از لحظه خرید اینترنتی بلیت تا چک بلیت و بازرسی بدنی همه دلهره داشتیم که نکند عبور از تونل به آرزویی دست نیافتنی تبدیل شود، ولی همه چیز درست و حساب شده بود. با وجود شور ورود به ورزشگاه ترافیک هم برای هیچ کس، آزار دهنده نبود. کنار خیابان دختران و زنان با شور و شوق زیاد از دستفروش ها بوق و پرچم می خریدند. بعضی ها صورت و دست های خود را با نقش پرچم ایران نقاشی می کردند. زنان از کوچک و بزرگ بعد از بازرسی آخر ناخودآگاه به سمت جایگاه ها می دویدند تا با چشم های خود ناباورانه زمین چمن را نظاره کنند. موج شور و احساس تا پایان بازی و حتی خروج از استادیوم تمام شدنی نبود. ورود به آزادی اتفاقی بود که ثمره تلاش های زنان در جهت بیان مطالبات و برخی فعالان حوزه زنان و در نهایت وزارت وزرش و فیفا بود

 آن روز چهره های زن زیادی هم برای تماشای بازی ایران - کامبوج در استادیوم حضور داشتند. از جمله همسران 8 سفیر از کشورهای خارجی در ایران همچنین معاون رئیس جمهور در حوزه زنان و خانواده و برخی اعضای شورای شهر.

معصومه ابتکار که برای اولین حضور آزاد و غیرگزینشی زنان در استادیوم حضور داشت، در گفت و گو با «ایران» گفت: خدا را شکر که بالاخره اتفاقی که مدت ها زنان در انتظارش بودند افتاد، به همه خانواده ها و به همه ورزشدوستان این روز را تبریک می گویم، شاهد حضور پرانرژی و با نشاط و توام با انرژی مثبت زیاد خانم ها هستیم. امیدوارم که این اتفاق ادامه پیدا کند چون خانم ها همیشه حامل انرژی مثبت بالایی هستند.

ابتکار ادامه داد: امیدوارم این حرکت به صورت تدریجی و ادامه دار باشد و همه چیز به خوبی پیش برود و به مرور زمان شاهد حضور روزافزون خانم ها در عرصه های بیشتری از ورزش بویژه ورزش همگانی باشیم. حضور زنان ایرانی در عرصه های ورزشی با وجود تمام دشواری هایی که وجود دارد، کم نظیر است و همواره شاهد مدال آوری خانم ها در رشته های مختلف ورزشی هستیم. زنان، امروز دستاوردهای عظیمی در عرصه های ورزشی برای جامعه ایران دارند. فعالیت در این عرصه به سلامتی، نشاط و ارتقای مشارکت های اجتماعی زنان کمک شایانی می کند.

یک عضو شورای شهر تهران نیز که به همراه دختر خود برای تماشای بازی در استادیوم حضور داشت به «ایران» گفت: امروز آمده ام تا شاهد و شریک شادی دختران و زنان کشورم در ورزشگاه آزادی باشم و واقعا می توانیم بگوییم فضای با نشاطی رقم خورد.

شهربانو امانی ادامه داد: امیدوارم این رویداد مهم فرهنگی و تاریخی که در تاریخ کشور ثبت می شود، تکرار شده و نقاط قوت آن تقویت شود. از انتظامات و برنامه ریزان ورزشگاه آزادی و مسئولان وزارت ورزش تشکر می کنم که آرامش و شادی را در طول بازی برقرار کردند. حضور خانم ها برد قهرمانانه ای برای تیم ملی به همراه داشت که ان شاءالله ادامه پیدا خواهد کرد. این قدمی است که جامعه مدنی برای حضور مسالمت آمیز همه اقشار جامعه در کنار یکدیگر فراهم کرد.

لیلا فلاحتی، مدیرکل امور بین الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز در حین بازی با ابراز خوشحالی از ورود زنان به استادیوم به «ایران» گفت: همراه فرزند و همکارانم برای دیدار تیم ملی حاضر شدم و علی رغم تبلیغات منفی که در این خصوص می شد، شاهدیم فضای خوب و سالمی در استادیوم حکمفرما است. خیلی همه چیز خوب پیش می رود و مشکلی ایجاد نشده است.

یک مستندساز هم که با هیجان زیادی وارد استادیوم شده بود از حس و حال خود بیان کرد: این اتفاق خیلی دیر برایم افتاد. سال های زیادی منتظر ماندم هرچند دیر بود ولی حالا که زنی میانسال هستم، شور و شوق یک نوجوان 15 ساله در من زنده شده و امروز برای من خاطره منحصر به فردی ساخته شد. آن چیزی که برای من خیلی باارزش است این است که استادیوم رفتن امروز دستاوردی است که با مداومت،  با اصرار و ابرام به آن رسیدیم و چیزی نبود که دیگران به ما هدیه دهند، بلکه دستاورد جامعه زنان ایران زمین بود.

پای صحبت دختران جوان که نشستم و از حس و حالشان پرسیدم، از شدت شور و خوشحالی به گریه افتادند و در پاسخ به این سوال که چه حسی دارید به یک جواب بسنده کردند: «عالی»

بین تماشاچیان، زنان سن بالا هم بودند. عشق فوتبالی هایی که سال های جوانی آنها با حسرت ورود به استادیوم گذشت، اما امروز در دوران میانسالی هم با همان شور و شوق جوانی در استادیوم حاضر شدند.

 زهرا زنی 65 ساله که برق شادی در چشمانش موج می زد، گفت: دخترم ثبت نام اینترنتی برایم انجام داد. خیلی خوشحالم و برای بازی های بعدی هم حتما می آیم.

خیلی از دخترها عشق فوتبال هستند و خیلی ها هم نه و فقط آمده اند تا حضور در استادیوم را تجربه کنند. دختری دانشجو که از آمدن به ورزشگاه خیلی خوشحال بود، از پشت درماندن خیلی از زنان، ابراز ناراحتی کرد و گفت: با توجه به اینکه صندلی های خالی زیاد است، اما خیلی از زنان نتوانستند وارد شوند. البته چند دقیقه پس از شروع بازی با درخواست آقای ربیعی حدود یکهزار نفر دیگر هم وارد ورزشگاه شدند اما همچنان برخی پشت درها باقی ماندند. موضوع دیگری که ناراحتم می کند فاصله بسیار زیادی است که بین زنان و مردان قائل شده اند. ما در خیابان در کنار همین مردان راه می رویم و زندگی می کنیم. چرا نگاه ها به استادیوم اینقدر منفی است؟ البته کاری که شروع شده باید تا آخر ادامه پیدا کند و امیدوارم شاهد برداشته شدن گام های مثبت بعدی هم در این عرصه باشیم.خیلی از مادرها کودکان نوپای خود را به آغوش کشیده و همه سختی ها را به جان خریدند تا بتوانند حضور در استادیوم را تجربه کنند. مادری که به همراه کودک ده ساله خود در حال تشویق تیم بود، گفت: احساس می کنم در زمینه رسیدن به حق زنانه مان یک قدم به جلو برداشته ایم. به دخترم یاد می دهم که برای رسیدن به حقوقش پافشاری کند، حتی اگر سخت باشد و محدودیت ها زیاد باشد.مادر دیگری هم که با دختر دوساله خود در حال شادی و تشویق تیم ایران بود، از حال و هوای خود گفت: حس و حالم قابل وصف نیست، خیلی خوشحالم که به حق خودم رسیدم. ابتدایی ترین حق خود را نمی توانستیم بگیریم با بچه کوچک آمدن به ورزشگاه برایم سخت بود ولی به آمدنش می ارزید.

آخرین سوالم را از یکی از دختران فوتبالدوست پرسیدم، از حس امروزش گفت: یک عمر پای تلویزیون فوتبال می دیدیم از شدت هیجان در طول بازی ها حتی خودم را می زدم و همیشه حسرت آمدن به استادیوم داشتیم. خوشحالم بالاخره بعد از 40 سال می توانم پا به پای مردان به استادیوم بیایم و از نزدیک فوتبال را ببینم و حسابی انرژی ام را تخلیه کنم. یکی از بزرگترین مزایای استادیوم آمدن همین تخلیه انرژی است که ما جوان ها بویژه دختران در ایران به آن نیازمندیم. افتخار می کنم که جزو اولین زنانی هستم که توانستم وارد استادیوم شوم. برای بازی های لیگ به خصوص دربی چشم انتظارم که بتوانم باز هم از نزدیک شاهد بازی فوتبال باشم.روی سکوها دختران و زنانی که جلیقه های هواداران را پوشیده بودند، زیاد به چشم می خوردند و در همه جای استادیوم پخش بودند. اما تلاشم برای صحبت کردن با آنها به نتیجه نرسید. یک نفر از آنها آرام خودش را به من نزدیک کرد و گفت: تو این حال و هوا نمی توانیم با خبرنگاران حتی یک جمله هم حرف بزنیم. به رغم شلوغی ها و گروه های هواداران که سعی می کردند، شعارها یکسان و منسجم باشد، جز یکی دو مورد آن هم خیلی کوتاه و گذرا شاهد مشکل خاصی نبودیم. دغدغه های برخی منتقدان هم که تصور می کردند ورزشگاه محلی می شود که زنان با شنیدن فحش های رکیک آزرده خاطر می شوند و محیط ورزشگاه برای زنان مناسب نیست، کاملا غلط از آب درآمد. حتی اگر سکوهای زنان و مردان در کنار هم قرار می گرفت بازهم صدا به صدا نمی رسید. از قبل از شروع بازی تا بعد از آن و حتی بیرون استادیوم صدای ممتد بوق و هیاهو نمی گذاشت صدا به صدا برسد، پس دغدغه مخالفان در این خصوص کاملا بی معنی بود. البته خیلی از زنان که با همسران خود به صورت خانوادگی به ورزشگاه آمده بودند و خواستار این هستند که در دیدارهای بعدی مکانی برای حضور خانواده ها در کنار یکدیگر در نظر گرفته شود. از آنجایی که پارکینگ زنان و مردان هم از هم جدا بود خانوادگی آمدن به استادیوم کاری آسان نبود.

دیدار ایران و کامبوج با نتیجه شگفت آور 14 بر صفر به سود ایران شادی این روز را برای زنان فوتبالدوست و آزادیخواه هزاران برابر کرد. البته در آغاز هر کار جدیدی در کنار دستیابی به موفقیت ها، سختی ها و کاستی هایی نیز وجود دارد که رفته رفته با برنامه ریزی های دقیق و اصولی هریک از آنها قابل رفع شدن هستند.

 
ربیعی: برای ورود بانوان به ورزشگاه دغدغه فرهنگی داشتیم

سخنگوی دولت می گوید: زیرساخت های ورزشگاه ها برای ورود بانوان آماده است و باید زیرساخت ذهنی و فرهنگی آماده شود.به گزارش ایسنا، علی ربیعی اظهار کرد: خوشحالیم این اتفاق رخ داد. تحول اجتماعی معمولا با تقدم و تاخر روبه رو می شود و باید سعی کنیم فرهنگ بالایی داشته باشیم تا تجربه یک گام به پیش و سه گام به عقب پیش نیاید. وی در پاسخ به این سوال که آیا زیرساخت فراهم می شود تا در بازی های لیگ برتر هم بانوان به ورزشگاه بیایند، گفت: زیرساخت آماده است و زیرساخت فرهنگی و ذهنی باید آماده بشود؛ الآن زیرساخت فیزیکی کاملا آماده است.همچنین ربیعی بعد از پیروزی 14 بر صفر ایران برابر کامبوج در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خیلی متین، آرام، شاد و پر گل بازی برگزار شد. اینجا استادیوم آزادی است و این خیلی خوب بود. گامی که امروز دختران و پسران ما برداشتند، خوب بود. متدینین و برخی افراد جامعه حق داشتند که نگران بشوند، نگران نوع روابط ؛ ولی امروز همه نشان دادند که اینجا از برخی صحنه های جامعه متانت بیشتری داشت. وی ادامه داد: با این وضعیت دست و بال آقای تاج و سلطانی فر هم بازتر می شود. همین جا از فدراسیون فوتبال و بخصوص از آقای سلطانی فر که می دانم 3 شب است که روز و شب نداشته و همچنین نیروی انتظامی تشکر می کنم. این مسابقه برای تداوم کار تضمین کننده است. ان شاءالله زنان در بازی های بیشتری حضور داشته باشند. او ادامه داد: برای هر تحول اجتماعی همه باید دست به دست هم بدهند. اجازه بدهید از همه و بخصوص از نیروی انتظامی تشکر کنیم. ربیعی گفت: نمی دانم این اتفاق طبیعی بود یا نه، اما انگار خدا هم می خواست ما 14 گل بزنیم و این شادی را تکمیل کنیم. وی در پاسخ به اینکه گفته شده ایران تحت فشار فیفا به بانوان اجازه حضور در آزادی را داده است، گفت: ما زیر قطعنامه های سنگین سازمان ملل بودیم و نشان دادیم در داخل تسلیم نمی شویم. گروه ب ، در امریکا نتوانست به ما فشار بیاورد. نمی دانم چرا عده ای هویت شان را از دست داده اند و دوست دارند اثبات کنند زیر فشار خارجی تصمیم گرفته ایم؛ به عنوان عضو دولت می گویم قبل از اطلاعیه های فیفا این تصمیم گرفته شده بود.سخنگوی دولت گفت: برای ورود بانوان به ورزشگاه دغدغه فرهنگی داشتیم اگر رفتارها معقول باشد، ادامه دار خواهد بود و مشکلی ندارد. وی در ادامه  تاکید کرد: به هیچ وجه تحت تاثیر فشارهای خارجی نبودیم و برخی دوست دارند آن را به خارجی ها ارتباط دهند.سخنگوی دولت گفت: رفتار امروز در ورزشگاه، حضور بانوان در ورزشگاه را در بازی های آینده تضمین کرد.علی ربیعی بعد از پیروزی تیم ملی فوتبال ایران برابر کامبوج گفت: خوشحالم که یک بازی زیبا را دیدیم، هیچ اتفاق خاصی رخ نداد و همه تلاش کردند این دیدار به بهترین نحو اجرا شود. سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که آیا باز هم بانوان می توانند به ورزشگاه بیایند، گفت: رفتار امروز در استادیوم آزادی، حضور آنان را در بازی های بعد تضمین کرد و اعتقاد دارم دست آقای تاج برای آمدن بانوان به دیگر بازی ها هم بازتر شده است.ربیعی در پایان خاطرنشان کرد: مردم ایران نشان دادند از فرهنگ بالایی برخوردارند، زیرا نه اتفاق بدی رخ داد و نه کسی می تواند دنبال بهانه باشد.

واکنش تویئتری

جهانگیری،معاون اول رئیس جمهور

  امروز یکی از خواسته های بخش مهمی از زنان، جوانان و فعالان مدنی به خوبی تحقق یافت و ‎زنان برای تماشای ‎مسابقات فوتبال به ‎ورزشگاه آزادی رفتند. آگاهی و رشد مدنی زنان و مردان در ورزشگاه نشانه ای بود از احترام به حساسیت های بخش های دیگری از جامعه و رفع نگرانی برای تداوم اقداماتی از این دست.