آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۵
اقتصادی
۴

نیکزاد: درباره «مسکن مهر» اطلاعات غلط به رئیس جمهور دادند

وزیر اسبق راه و شهر سازی گفت: معتقدم از روز اول به آقای رئیس جمهور درباره مسکن مهر اطلاعات غلط دادند، اما الان بنای کار وزیر کنونی راه و شهر سازی این است که مسکن مهر باقی مانده را تمام کند.

به گزارش مشرق، علی نیکزاد با حور در یک برنامه تلویزیونی، درباره طرح مسکن مهر عنوان کرد: مسکن مهر طبق قانون ساماندهی و حمایت از عرضه مسکن، بسیار طرح مترقی بوده است و تا امروز نیز آن قانون پابرجاست. در این طرح هم زمین و هم تسهیلات ارزان قیمت و هم خدمات فنی مهندسی ارزان قیمت پیش بینی شده بود.

وی با اشاره به برخی انتقادها نسبت به کمبود امکانات در پروژه های مسکن مهر اظهار داشت: مسکن مهر چهار میلیون و 300 هزار واحد بوده که دو میلیون و 120 هزار واحد آن در روستاها بوده و یک میلیون و 600 هزار واحد آن تا سال 92 افتتاح شده است؛ 530 هزار واحد مسکن روستایی را با 30 درصد پیشرفت تحویل دولت بعدی دادیم، تنها کاری که باید می کردند این بوده که تسهیلات بدهند.

وزیر اسبق راه و شهر سازی افزود: هشت هزار میلیارد تومان از قسط های مسکن مهر برگشته بود؛ همان را اگر صرف تسهیلات می کردند، تا الان تمام شده بود.

نیکزاد ادامه داد: اینکه گفته شده مسکن مهر در بیابان ساخته شده، واقعیت ندارد؛ در گیلان، اردبیل، زنجان و بوشهر نمونه های این مسئله وجود دارد. در کرمانشاه هم که یک بلوک مسکن مهر نبوده و یک مورد هم که آسیب دیده بود، از لحاظ سازه ای اسکلت و سازه باقی مانده بود و برخی دیوارها ریخته بود که دو خانم فوت کردند، اما یک فرد بی تقوایی گفته بود 100 نفر در مسکن مهر فوت کردند! خب اسامی آن 100 نفر را بگویید.

وی تصریح کرد: در تاریخ جمهوری اسلامی آیا دولتی چهار میلیون و 300 هزار واحد مسکن ساخته بود؟ اگر این آمار مسکن تولیدی نبود، آیا می دانید الان با این گرانی مسکن، چه اتفاقی می افتاد؟! تمام سر و صدای دولت درباره مسکن مهر پردیس و پرند و هشتگرد است، اما آیا رسانه ها تابحال درباره مسکن مهر شهرک سهند، فولادشهر و بهارستان و امثال آن چیزی گفته اند؟!

وزیر اسبق راه و شهر سازی گفت: معتقدم از روز اول به آقای رئیس جمهور درباره مسکن مهر اطلاعات غلط دادند، اما الان بنای کار آقای اسلامی، وزیر کنونی راه و شهر سازی، این است که مسکن مهر باقی مانده را تمام کند که البته آقای رئیس جمهور و بانک ها باید به کمک او بیایند.

جزئیات طرح اقدام ملی مسکن

وزیر راه و شهر سازی در حاشیه برگزاری آزمون حرفه ای مهندسی با اشاره به اینکه طرح اقدام ملی مسکن جذابیت کاملی دارد اعلام کرد: این طرح برای مردمی است که به راحتی با توان مالی خود نمی توانند واحدهای مسکونی در بازار را خریداری کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمد اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: خوشبخت کردن عده ای که توانمند هستند از اهداف این طرح نیست و ما طرح اقدام ملی مسکن را برای اقشار متوسط رو به پایین در سراسر کشور در نظر گرفته ایم.

وی توضیح داد: اراضی این واحدها شناسایی شده و در مرحله ساخت و ساز، انتخاب زمین، دریافت جواز و انعقاد قرارداد در سراسر کشور هستیم.

180 هزار واحد در سراسر کشور در دست اجرا است و این واحدها در مراحل مختلف آماده سازی و ساخت هستند.