آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۵
اقتصادی
۴

تشدید سوداگری در بازار مسکن با اجرای طرح مشارکتی ساخت

درحالی بازار مسکن به واسطه فعالیت های سوداگرانه در رکود شدید به سر می برد که وزارت راه بر ساخت مسکن مشارکتی به عنوان زمینه ساز سوداگران اصرار دارد.

به گزارش تسنیم، بر اساس تازه ترین آمار دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهر سازی، در شهریورماه سال جاری، 2 هزار و 855 فقره معامله در بازار مسکن تهران به ثبت رسید که بی سابقه ترین تعداد معاملات واحدهای مسکونی در یک دهه اخیر به لحاظ کاهش شدید تعداد معاملات، محسوب می شود.

در این ماه تعداد معاملات بازار مسکن نسبت به ماه مشابه سال گذشته (شهریور 97) که 10 هزار و 537 فقره بود، معادل 72.9 درصد کاهش داشته است. همچنین نسبت به ماه قبل از آن (مرداد 98) که 3 هزار و 368 فقره معامله مسکن به ثبت رسیده، معادل 15.2 درصد کاهش را نشان می دهد. رکود معاملات ناشی از افزایش قیمت نجومی به گفته کارشناسان حوزه اقتصاد مسکن، یکی از اصلی ترین دلایل، رکود شدید بازار مسکن، افزایش قیمت نجومی در ماه های گذشته بوده است.

در این راستا حسام عقبایی، نایب رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران، ضمن اشاره به این نکته که تورم مسکن باید در حد تورم عمومی کشور و حدود40 تا 45 درصد باشد اما تورم در بازار خرید واحد مسکونی نزدیک به مرز 120 درصد رسید، می گوید:«سوداگران قیمت مسکن را به اندازه ای افزایش داده اند که با کاهش قیمت ها طی چند ماهه گذشته هنوز هم فضا برای افت قیمت وجود دارد.»

در این شرایط، وزارت راه و شهر سازی به عنوان اصلی ترین متولی ساخت مسکن در کشور، نه تنها تلاشی در زمینه اخذ مالیات های تنظیمی نظیر مالیات برعایدی سرمایه و مالیات برخانه های خالی نمی کند، بلکه با استفاده از شیوه های نادرست در تولید انبوه مسکن، فضا را برای سوء استفاده انبوه سازان مهیا می سازد.

چند وقتی است وزارت راه تصمیم به ساخت 400هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی گرفت که در این بین، 200هزار واحد مسکونی از این طرح به شیوه مشارکت با انبوه ساز ساخته می شود.

در واقع در شیوه مشارکتی ساخت مسکن، پس از اتمام عملیات ساخت، مالکیت خانه های تکمیل شده بین وزارت راه و انبوه سازان تقسیم می شود. در حقیقت با استفاده از این روش تعداد زیادی واحد مسکونی در اختیار تنها یک شخص حقیقی یا حقوقی به نام انبوه ساز قرار می گیرد.

سازنده نیز ممکن است با قیمت سازی واحدهای مسکونی که در اختیار دارد، به راحتی اقدام به سوداگری در بازار مسکن کند. در این شرایط که بازار مسکن، از رکود بی سابقه رنج می برد، وزارت راه و شهر سازی مکلف است در شیوه هایی که فضای سوادگری و افزایش قیمت را به وجود می آورد، تجدید نظر کرده و راهکارهای موفق ساخت مسکن نظیر، شیوه پیمانکاری را جایگزین شیوه تورم زای مسکن مشارکتی کند.