آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۶
جهان
۶

خبر

رسانه های پاکستان: عمران خان امشب به تهران می آید

تنها یک روز پس از تایید برنامه سفرهای آتی عمران خان به تهران و ریاض از سوی سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، منابع رسمی گفتند: نخست وزیر پاکستان با هدف پیشبرد ابتکار میانجیگری در منطقه امروز(شنبه) به ایران سفر می کند. به گزارش العالم، روزنامه پاکستانی «داون» به نقل از منابع آگاه(بدون ذکر نام) گزارش داد: عمران خان شامگاه شنبه وارد تهران خواهد شد و روز یکشنبه دیدار رسمی او با دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود سپس او تهران را به مقصد ریاض ترک خواهد کرد، جایی که عمران خان قرار است گفت وگوهایی با حاکمان سعودی داشته باشد. منابع خبری پاکستان گفتند: عمران خان ماه گذشته پیش از سفر به نیویورک جهت شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به ریاض رفت. در جریان چهارمین سفر نخست وزیر پاکستان به عربستان، محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از طرف پاکستانی درخواست کرد تا برای تنش زدایی با ایران نقش آفرینی کند. روز گذشته نیز منابع آگاه در وزارت امور خارجه پاکستان به رسانه ها گفتند: هدف از سفر عمران خان به ایران و عربستان برای هموار شدن مسیر بهبود روابط میان دو کشور و جلوگیری از تشدید تنش ها در منطقه است. نخست وزیر پاکستان پیش تر در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با ابراز نگرانی از تشدید تنش ها در منطقه گفته بود که مصمم به ایفای نقش میانجیگری برای کاهش تنش ها در منطقه است. نخست وزیر پاکستان اول اردیبهشت ماه گذشته سال جاری هم به ایران سفر کرد. او همچنین در قامت نخست وزیر تاکنون 5 مرتبه به عربستان سفر کرده است.

معرفی دو گزینه جانشینی آمانو

در رای گیری مقدماتی شورای حکام روز گذشته رافائل ماریانو گروسی از آرژانتین با کسب 15 رای بیشترین پیشنهادها را از سوی 35 کشور عضو شورای حکام آژانس دریافت کرد. کورنل فروتا، نامزد رومانی، که به صورت موقت مسوولیت مدیریت آژانس را بر عهده دارد با 14 رای در جایگاه دوم ایستاد، لاسینا زربو از بورکینافاسو با 4 رای در جایگاه سوم و خانم مارتا زیاکووا از اسلواکی بدون رای در جایگاه چهارم قرار گرفت. به گزارش «اعتماد» به نقل از وب سایت آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است تا پایان ماه جاری میلادی(3 هفته آینده) شورای حکام آژانس رای نهایی خود را در مورد مدیرکل آینده اعلام کند که به نظر می رسد، رافائل گروسی یا کورنل فروتا، مدیرکل پیشنهادی شورای حکام آژانس به اعضا باشند. معمولا تلاش می شود، تصمیمات شورای حکام به صورت اجماعی و با توافق هر 35 عضو انجام گیرد و بعد از مرحله معرفی مدیرکل از سوی شورای حکام، رای نهایی به 171 عضو آژانس برای رای گیری نهایی(و معمولا تشریفاتی) اعلام می شود. مدیرکل جدید آژانس از یکم ژانویه 2020(دی ماه سال جاری) کار خود را آغاز خواهد کرد.

واکنش ترامپ به حمایت رقیب اصلی اش از استیضاح

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری امریکا به اظهارات «جو بایدن» نامزد انتخابات 2020 درباره استیضاحش واکنش نشان داد. به گزارش ایلنا، ترامپ در پیامی توییتری گفت:«رقت انگیز است که جو بایدن خوب آلود که با پسرش هانتر میلیون ها دلار از دو کشور دزدیده است و به مالیات دهندگان امریکایی لطمه زده، خواستار استیضاح من شده است. حال اینکه من کار اشتباهی نکرده ام. کارزار شکست خورده جو انتخاب دیگری در برابرش نگذاشته بود.» بایدن پیش تر در جمع هوادارانش در نیو همپشایر گفت: «دونالد ترامپ سوگندی که در زمان ورود به کاخ سفید خورده بود زیر پا گذاشته است و با اعمالش به این ملت خیانت کرده و اقدام هایش ذیل استیضاح قرار می گیرد. او باید استیضاح شود.»

مرجعیت عراق: دولت مسوول است

نماینده مرجعیت عالی شیعیان در عراق ضمن محکوم کردن توسل به خشونت تاکید کرد که دولت باید به تحقیقات خود درباره تظاهرات های اخیر ادامه دهد؛ چراکه این مسوولیت مهم بر دوش دولت است. عبدالمهدی الکربلایی، نماینده آیت الله «سیدعلی السیستانی» مرجعیت عالی شیعیان در عراق تاکید کرد که مرجعیت در خطبه نماز جمعه هفته گذشته، تعرض به نیروهای امنیتی و تظاهرات کنندگانی را محکوم کرد که به صورت مسالمت آمیز دست به تظاهرات زدند. به گزارش فارس، الکربلایی ضمن محکومیت آسیب به اموال دولتی و شخصی در عراق در جریان تظاهرات اخیر در جنوب این کشور ابراز امیدواری کرد که همه از پیامدهای خطرناک خشونت آگاهی یافته باشند و در هر صورت از آن دوری کنند؛ چه این خشونت از سوی معترضان باشد یا نیروهای امنیتی. شبکه خبری «الغدیر» به نقل از نماینده مرجعیت در کربلا همچنین توضیح داد که «شاهد افزایش خشونت و افزایش شمار کشته شدگان در میان تظاهرات کنندگان هستیم». الکربلایی با بیان اینکه «دولت و سرویس های امنیتی مسوول خون های زیادی هستند که از شهروندان بی گناه ریخته شده است» خاطرنشان کرد که تفاوتی ندارد که این شهروندان از تظاهرات کنندگان باشند یا نیروهای امنیتی. نماینده مرجعیت با تاکید بر اینکه دولت عراق در هر صورت باید تحقیق کند، تصریح کرد که دولت نباید از این مسوولیت مهم شانه خالی کند؛ زیرا «زمانی که نیروهای مسلحی خارج از چارچوب قانون به سمت تظاهرات کنندگان تیراندازی می کند، [دولت] مسوول است». مرجعیت عراق ضمن محکوم کردن تعرض به معترضان با خانواده های افراد کشته و زخمی شده، ابراز همدردی و بر همبستگی با مطالبات قانونی تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز تاکید کرد. الکربلایی با اشاره به اینکه باید در برابر کسانی که «می کشند و بدون بازخواست، می ربایند» ایستاد، بار دیگر اعلام کرد که «مرجعیت هیچ ارتباطی با هیچ طرفی در حاکمیت یا مسوولان دولتی ندارد و فقط حامی منافع ملت است.»