آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۷۱۷۹
فناوری
۱۱

اخبار

سوءاستفاده از مدارک هویتی زائران اربعین برای ثبت سیم کارت

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) نسبت به سوء استفاده از مدارک هویتی زائران اربعین برای ثبت سیم کارت هشدار داد و اعلام کرد: سیم کارت های ثبت شده بدون اطلاع مالکان آنها، مسدود می شود. به گزارش «ایران»، پیمان قره داغی مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری گفت: چنانچه زائران اربعین حسینی، پیامکی با عنوان (ماسک) سازمان رگولاتوری مبنی بر صدور سیم کارت به نام شان دریافت کردند، باید به دفاتر فروش اپراتورها مراجعه و سیم کارت ثبت شده را مسدود و غیرفعال کنند. وی با اشاره به سوء استفاده از مدارک هویتی زائران اربعین برای ثبت سیم کارت بدون اطلاع آنها، گفت: سیم کارت های ثبت شده بدون اطلاع مالکان آنها، مسدود می شود. مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری با اشاره به اینکه پیش از این نیز سوء استفاده از اطلاعات هویتی حجاج بیت الله الحرام، برای ثبت گوشی تلفن همراه به صورت مسافری در سامانه گمرک صورت گرفته بود، افزود: به همین دلیل برای جلوگیری از تضییع حقوق کاربران ضروری است مشترکان تلفن همراه و زائران اربعین حسینی از اسناد هویتی خودشان به طور جدی محافظت کنند. وی گفت: زائران درصورت ثبت سیم کارت به نام آنان بدون اطلاع خودشان، حتما سیم کارت را غیرفعال کرده و شکایت خود را در سامانه ثبت و پاسخگویی به شکایات 195 ثبت کنند. قره داغی افزود: رگولاتوری به طور مستمر بر عملکرد دفاتر فروش اپراتورها و دفاتر پیشخوان خدمات دولت در فروش و فعال سازی سیم کارت های تلفن همراه نظارت کرده و با متخلفان در این زمینه بشدت برخورد می کند.

زائران اربعین عضو سرویس های ناشناس پیامکی نشوند

رگولاتوری همچنین در اطلاعیه ای نسبت به سوءاستفاده کلاهبرداران از بسترهای ارتباطی برای فریب زائران اربعین حسینی، هشدار داد و اعلام کرد: با توجه به سوءاستفاده کلاهبرداران از بسترهای ارتباطی و فناوری اطلاعات، مشترکان تلفن همراه و زائران اربعین حسینی در صورت دریافت هرگونه پیامک بر بستر تلفن همراه یا پست در شبکه های اجتماعی یا لینک های اینترنتی ناشناس مبنی بر ارائه سرویس خاص در این ایام، از ارسال هرگونه کد درخواستی برای عضویت در آن سرویس یا دانلود نرم افزار خودداری کنند.

رگولاتوری همچنین به اپراتورهای تلفن همراه نیز هشدار داد که حساسیت های لازم را در این زمینه داشته باشند و خدمات خود را با شناسنامه های مشخص و قابل شناسایی  یا اعلام در سایت های خود، به زائران ارائه دهند. رگولاتوری اعلام کرد: با توجه به نیاز ویژه مردم به خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات در ایام اربعین حسینی، با هرگونه تخلف و سوءاستفاده از کاربران برای ارائه سرویس های خاص بشدت برخورد شده و متخلفان به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

خبر رفع فیلتر تلگرام  تکذیب شد

مرکز ملی فضای مجازی با صدور اطلاعیه ای، خبر رفع فیلتر تلگرام را تکذیب کرد. به گزارش «ایران»، اواخر هفته گذشته اخباری منتسب به ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور مبنی بر رفع فیلتر تلگرام در برخی شبکه های اجتماعی منتشر شد، با این مضمون که اعضای شورای عالی فضای مجازی با رفع فیلتر تلگرام موافق هستند و به همین دلیل تا پایان ماه صفر، فیلترینگ تلگرام برداشته می شود. در پی انتشار این اخبار، مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرد: خبری که با عنوان «احتمال رفع فیلتر تلگرام» به نقل از دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور در شبکه های اجتماعی و رسانه ها منتشر شده، جعلی و ساختگی بوده و هیچ گونه مکاتبه ای با رئیس قوه قضائیه صورت نگرفته بنابراین صحت ندارد.