آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۶
هنر و ادبیات
۸
تئاتر

به بهانه اجرای نمایش میدانی «تنها تر از مسیح» در بوستان ولایت

تعطیلی سالن های تئاتر در ماه محرم بی معنا است

گروه ادب و هنر: اجرای نمایش هایی با مضامین دینی از گذشته تاکنون در ایران رواج داشته و از سوی پیشکسوتان عرصه تئاتر تا هنرمندان جوان به شیوه های مختلف و در قالب هایی از جمله «تعزیه»، «شبیه خوانی» و «نقالی» تا تئاترهایی به سبک و سیاق امروزین روی صحنه رفته است.

در گذشته این نمایش ها با سبک و سیاقی متفاوت در معرض دید مخاطبان قرار می گرفت ولی حالا هنرمندان شیوه های متفاوت و نوین را برای ارایه توانایی های شان به کار گرفته اند، مانند آنچه سال های اخیر در زمینه روایت های عاشورایی و مذهبی مورد توجه کارگردانان قرار گرفته ولی به نظر می رسد تعدادشان همچنان کم است، پس چه بهتر که توجه به این دست آثار در ایام خاص بیشتر شود، نه اینکه شاهد باشیم تئاتر در روزهای عاشورا و تاسوعای حسینی دستور تعطیلی دریافت می کند.

امسال نمایش «تنهاتر از مسیح» در ماه صفر اجرا می شود و هر شب چندین هزار نفر از اقشار مختلف مردم در بوستان ولایت به تماشای آن می نشینند. نمایش ماجراهای کربلا و روز عاشورا تا اربعین حسینی (ع) را به تصویر می کشد و دارای صحنه هایی هیجان انگیز از جلوه های ویژه میدانی است، به طوری که مخاطب خود را به تامل و هیجان وا می دارد. این نمایش هر شب در دو نوبت 19 و 21 در فضایی باز به صحنه می رود.

مخاطب در این نمایش سه صحنه از سه زاویه می بیند؛ یک پرده کاروان اسرای کربلا، پرده دیگر مصایب اهل بیت (ع) و پرده آخر هم رشادت های مدافعان حرم. حسین بزرا، کارگردان این نمایش می گوید: «400 نفر عوامل برای اجرای این نمایش زحمت کشیده اند. بازیگران همه از نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران هستند که طی یک هفته تمرین فشرده برای کار آماده شده اند.»

علی اسماعیلی تهیه کننده نمایش نیز معتقد است: «با همه شرایط سخت و سنگین تولید، کار ظرف یک ماه جمع و جور شد، درست است که ظاهر نمایش پرهزینه به نظر می رسد اما به خاطر سیدالشهد (ع) بچه ها دلی کار کرده اند تا هزینه های نهایی کاهش یابد. سال گذشته قرار بود این کار در مسیر نجف به کربلا اجرا شود اما به خاطر شرایط اقتصادی میسر نشد، به همین دلیل تصمیم گرفتیم «تنها تر از مسیح» را به جنوبی ترین نقطه تهران در بوستان ولایت اجرا کنیم و امیدوار باشیم کسانی که نتوانستند در اربعین به کاروان کربلا برسند، به تماشای این کار بیایند و میهمان اباعبدالله (ع) باشند.»

از ماه محرم تاکنون چند نمایش مذهبی از جمله «خاتون»، «غریبه شام» و حالا «تنهاتر از مسیح» در تهران به صحنه رفته اند و «تنها تر از مسیح» هم تا ششم آبان ماه میزبان علاقه مندان است. چه خوب که این دست نمایش ها با ویژگی های خاص در روزهای محرم و صفر با حمایت بیشتر ارگان های مختلف تولید و اجرا شوند و فقط این طور نباشد که ببینیم نمایش های پرزرق و برق در بهترین مکان های پایتخت و با حمایت های ویژه روی صحنه می روند.