آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۶
هنر و ادبیات
۹
خبرنامه

از حضور حسین علیزاده در جشنواره فجر تا همکاری شجریان با حسن فتحی

حراج 57 اثر ایرانی در لندن

افتتاحیه جشنواره مکزیکی با فیلم اسکورسیزی

جدیدترین فیلم مارتین اسکورسیزی به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره بین المللی فیلم لوس کابوس مکزیک انتخاب شد.به گزارش مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، در حالی که «ایرلندی» به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره لوس کابوس 2019 انتخاب شد، رابرت دنیرو بازیگر این فیلم نیز قرار است برای اولین نمایش این فیلم در امریکای لاتین در مکزیک حضور یابد.این فیلم که درباره یک آدمکش و همکاری اسرارآمیز او با رییس خلافکاران است، ماه آینده برای اولین بار با نمایش در جشنواره فیلم لوس کابوس، در امریکای لاتین دیده می شود.«ایرلندی» قرار است از 15 نوامبر در سینماهای مکزیک به نمایش درآید و بعد 27 نوامبر از سوی نت فلیکس که سازنده فیلم است، به صورت آنلاین در دسترس قرار می گیرد.

همکاری حسین علیزاده با فیلم «آتابای»

با آهنگسازی حسین علیزاده «آتابای» به کارگردانی نیکی کریمی برای جشنواره فیلم فجر آماده می شود.حسین علیزاده آهنگساز مشهور ایرانی که تا به حال جوایز زیادی در داخل و خارج از ایران کسب کرده، کار ساخت موسیقی این فیلم را آغاز کرده است.آتابای پنجمین فیلم بلند سینمایی نیکی کریمی است که نگارش فیلمنامه آن را هادی حجازی فر بر اساس طرحی از نیکی کریمی به عهده داشته، سامان لطفیان مدیر فیلمبرداری آن بوده و این روزها مراحل تدوین آن توسط حسین جمشیدی گوهری در حال انجام است.همچنین هادی حجازی فر، جواد عزتی، سحر دولتشاهی و دانیال نوروش بازیگران «آتابای» هستند و اولین نمایش این فیلم در جشنواره فجر امسال خواهد بود.

شجریان و پورناظری و همکاری با یک فیلم

همزمان با آغاز فیلمبرداری فیلم «مست عشق»به کارگردانی حسن فتحی، همایون شجریان و سهراب پورناظری نیز به این پروژه پیوستند.آهنگساز «مست عشق»سهراب پورناظری است و همایون شجریان بخش های آوازی را اجرا خواهد کرد. همچنین نوازندگان ترکیه و چند کشور منطقه با هنرمندان ایرانی همکاری خواهند داشت و ضبط موسیقی نیز در کشور ترکیه انجام خواهد شد .شجریان و پورناظری هفته گذشته سر صحنه فیلم در استانبول حضور یافتند و با کارگردان، تهیه کننده و سایر عوامل فیلم دیدار کردند.

حراج 57 اثر ایرانی در کریستیز

حراجی کریستیز لندن در قالب حراجی جدید هنر اسلامی مجموعه ای از آثار هنری و تاریخی ایرانی را به فروش خواهد گذاشت. در این حراجی که با عنوان «هنر دنیای اسلام و هند شامل فرش و قالیچه های شرقی» در تاریخ 24 اکتبر برگزار می شود و در مجموع 287 اثر به فروش گذاشته می شود که 57 اثر منشا ایرانی دارند.تعداد زیادی از آثار ایرانی در این حراجی مربوط به دوره صفویه و قاجار هستند و شامل نسخ خطی، قرآن های قدیمی، ظروف تزئینی و دیگر موارد می شود. اما یک نقاشی رنگ روغن از «محمد صادق» از هنرمندان برجسته قرن 18 ایران که نقاش دربار کریم خان زند بوده بالاترین قیمت را در میان آثار ایرانی به خود اختصاص داده و قیمت تقریبی 122 هزار دلار تا 184 هزار دلار برای آن در نظر گرفته شده است. کتاب شعری از امیر خسرو دهلوی شاهر نامدار پارسی زبان هندی نیز در این حراجی 98 هزار دلار تا 147 هزار دلار قیمت گذاری شده است. قدمت این نسخه خطی به سال 1463 میلادی (556 سال پیش) بازمی گردد.