آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۷
صنعت و معدن
۳

دیدار روز نخست از دور سیزدهم مذاکرات چین و آمریکا انجام شد

امید به آتش بس تجاری

دنیای اقتصاد : روز پنج شنبه مقامات تجاری آمریکا و چین نخستین روز مذاکرات تجاری خود را پس از وقفه ای دو ماهه بدون نتیجه قطعی به پایان رساندند. به گزارش «رویترز»، در این مذاکرات که هفت ساعت به طول انجامید، استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا به همراه رابرت لایت هایزر، نماینده تجاری این کشور با لیو هی، معاون نخست وزیر چین در ساختمان نماینده تجاری آمریکا در حوالی کاخ سفید دیدار کردند.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» پس از این مذاکرات رئیس جمهوری آمریکا در جمع خبرنگاران مدعی شد: «ما مذاکرات  بسیار خوبی با چینی ها داشتیم.» به گفته ترامپ، او برنامه دارد روز جمعه در کاخ سفید با نماینده تجاری ارشد چین ملاقات داشته باشد (در زمان تنظیم این گزارش، هنوز خبری از این نشست منتشر نشده است). مقامات کاخ سفید نیز در اظهارنظری مجزا گفته اند گفت وگوهای روز پنج شنبه بسیار خوب پیش رفته است، احتمالا بهتر از آنچه انتظار می رفت. با این حال لیو هی که با چهره ای خندان از ساختمان مذاکرات خارج می شد، بدون پاسخ به پرسش خبرنگاران صحنه را ترک کرد. قرار است آخرین دور مذاکرات تجاری دو کشور روز جمعه در واشنگتن برگزار شود.

براساس گمانه زنی ها، در این گفت وگوها مذاکره کنندگان دو کشور می توانند به رغم تنش های رو به افزایش، بر سر موضوعاتی نظیر نرخ های ارز و قوانین مربوط به حقوق کپی رایت، توافقات اولیه را به امضا برسانند. مایرون بریلیانت، رئیس بخش امور بین الملل اتاق بازرگانی آمریکا در جمع خبرنگاران درخصوص گفت وگوهای روز پنج شنبه گفته است مذاکره کنندگان در تلاش برای امضای توافقاتی بزرگ تر در زمینه هایی همچون فرآیندهای دسترسی به بازار، حقوق مالکیت کمتر جنجالی تر و سایر موضوعات هستند. این مقام آمریکایی در این رابطه می گوید: «من معتقدم مذاکره کنندگان دو کشور می توانند در این هفته به یک توافق ارزی برسند. من فکر می کنم این اتفاق می تواند باعث شود دولت آمریکا تصمیم خود را برای افزایش تعرفه ها در تاریخ 15 اکتبر به تعویق بیندازد.»

پس از به دست گرفتن سکان هدایت دولت آمریکا به عنوان رئیس جمهور، دونالد ترامپ در تقاضا برای ایجاد تغییرات ساختاری در مدل های اقتصادی و تجاری چین، جنگ تجاری ویرانگری علیه این کشور به راه انداخت. با این حال چینی ها مدعی شده اند تمایلی ندارند در روش های مدیریت اقتصاد خود تغییری ایجاد کنند. در این رابطه روز پنج شنبه دونالد ترامپ در برابر این پرسش خبرنگاران که آیا توافق کوچک با چین را به امضا خواهد رساند یا خیر، بدون اینکه پاسخ دهد، رد شد. پیش از این رئیس جمهوری آمریکا مدعی شده بود تمایلی به امضای توافق تجاری محدود با چین ندارد و خواهان توافقی است که اهداف گسترده تری را پوشش می دهد. تداوم تنش های تجاری غول های اقتصادی دنیا در ماه های اخیر منجر به التهاب بازارهای مالی جهانی و نگرانی سرمایه گذاران از وقوع رکود اقتصادی شده بود. با این حال امیدواری ها پیرامون دست یابی به آتش بسی موقت در این گفت وگوها، روندی افزایشی برای شاخص های سهام رقم زد، جایی که شاخص «استاندارداند پورز» رشد 64/ 0 درصدی و شاخص نزدک رشد 6/ 0 درصدی را تجربه کرد.

صداقت تام

اوایل این هفته زمانی که دولت ترامپ نام 28 نهاد چینی را به بهانه نقض حقوق شهروندان این کشور در فهرست سیاه دولت ایالات متحده قرار داد، روابط دو طرف در آستانه مذاکرات رو به تلخی رفت. در اقدامی دیگر و به بهانه ای مشابه، دولت آمریکا همچنین محدودیت هایی را برای صدور ویزای مقامات چینی در نظر گرفت. در مقابل نیز دولت چین اعلام کرد در تلافی این اقدام، صدور ویزای برخی از شهروندان آمریکایی را محدود خواهد کرد. به رغم این تلافی ها اما رسانه های چینی از تمایل مقامات این کشور برای حل اختلافات دو طرف از طریق گفت وگو گزارش کرده اند. در این رابطه خبرگزاری دولتی «شینهوآ» در گزارشی به نقل از لیو هی می نویسد: «طرف چینی حسن نیت خود را به طور کامل نشان داده است. برای ایجاد توازن در روابط تجاری، دسترسی به بازارها و حمایت از سرمایه گذاران، پکن می خواهد با واشنگتن همکاری کند.» در این رابطه روز پنج شنبه وزارت کشاورزی آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد صادرکنندگان خصوصی این کشور محموله ای به حجم 398 هزار تن از دانه های روغنی سویا را به چینی ها فروخته اند. به گفته آنها این وضعیت ناشی از تعجیل خرید مشتریان دانه های روغنی است که به دنبال معافیت های تعرفه ای که دولت چین برای نشان دادن حسن نیت خود در نظر گرفته است، صورت می گیرد.