آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۷
بورس
۱۰

تازه ترین تحولات افزایش سرمایه ها در بازار سهام بررسی شد: اوج گیری هیجان در حراج حق تقدم

علیرضا توکلی

دنیای اقتصاد : پیش از این مواردی از گران تر بودن حق تقدم از خود سهم، در بازار مشاهده شده بود که بعضا در این گزارش هم مورد اشاره قرار گرفته است. این وضعیت گرچه در زمان هایی که در بازار هیجان وجود دارد، رخ می دهد اما در بیشتر موارد به دلایل فنی خرید حق تقدم گران تر تاحدودی قابل توجیه بود. مثلا هر دو نماد سهم و حق تقدمش در سقف قیمتی خود در حال معامله بودند، یا نماد سهم در صف خرید، معطل حجم مبنا بود اما حق تقدم چنین محدودیتی نداشت یا نهایتا در نمادهای بورسی که دامنه نوسان حق تقدم دو برابر دامنه نوسان خود سهم بود، چنین موردی دیده می شد. اما در هفته گذشته در جریان حراج حق تقدم «سرمایه گذاری البرز» (والبر) موردی مشاهده شد که هیچ دلیلی به جز هیجان بازار برای آن قابل ذکر نبود. حق تقدم استفاده نشده والبر روز دوشنبه در قیمت 855 تومان صف خرید داشت که خریداران آن چون همزمان 100 تومان را هم پرداخت می کردند، در واقع هر سهم برایشان 955 تومان تمام می شد.

این افراد تا زمان ثبت افزایش سرمایه یعنی حداقل یک ماه آینده امکان فروش حق تقدم خریداری شده را ندارند. در سوی دیگر خود سهم در صف فروش سنگین و در قیمت 680 تومان خریدار نداشت! یعنی خریدار حق تقدم در لحظه خرید، بیش از 270 تومان زیان شناسایی می کرد؛ درحالی که حتی امکان نقدشوندگی هم در کوتاه مدت برایش وجود نداشت. نکته جالب اینکه رویداد مزبور فردای آن روز نیز ادامه یافت و این بار زیان خریداران حق تقدم در لحظه خرید بیش از 370 تومان شد! در این دو روز بیش از 120 نفر اقدام به خرید حق تقدم مزبور کردند که احتمالا یکی از اولین درس های پرهزینه خود را از بورس فراگرفتند. در این گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه ها از مرحله صدور مجوز ازسوی سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت ها پرداخته می شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.

ثفارس ح : «عمران و توسعه فارس» در مجمع اواخر مرداد خود افزایش سرمایه 80 درصدی از مطالبات و آورده نقدی را تصویب کرد تا سرمایه اش از 100 میلیارد تومان به 180 میلیارد تومان برسد. البته درخواست شرکت از سازمان بورس علاوه بر این 80 میلیارد تومان، 20 میلیارد تومان هم از سود انباشته بود که ظاهرا مورد موافقت قرار نگرفت. مدیران ثفارس تعهد کرده اند تا زمان برگزاری مجمع سالانه آتی برای دوره منتهی به 31/ 6/ 1398 که در صورت عدم تاخیر تا پایان دی ماه برگزار می شود، این افزایش سرمایه را به ثبت برسانند. ثفارس از زیرمجموعه های «سرمایه گذاری فرهنگیان» محسوب می شود که محدوده فعالیت آن در استان فارس و شهر شیراز است. درصد شناوری سهم بالای 50 درصد است که رشد قیمتی آن را حتی در روزهای خوب بازار سخت می کند. برگزاری مجامع این شرکت در شیراز هم شاید آن را از دید بسیاری از سهامداران پایتخت نشین دور نگه داشته است. منابع افزایش سرمایه ثفارس صرف تکمیل دو پروژه «نیکان» و فاز چهارم «آسمان صدرا» خواهد شد. پروژه نیکان که حدود 80 درصد آن در مالکیت ثفارس است و بیش از 26 هزار مترمربع بنای مفید تجاری اقامتی دارد، در محلی تاریخی به نام «مدرسه خان» احداث می شود. بخشی از هزینه های این پروژه صرف مرمت این اثر تاریخی شده و در کنار آن هتل و واحدهای تجاری جدیدی هم احداث می شود. در این پروژه تاکنون بیش از 150 میلیارد تومان هزینه شده که حدود نیمی از آن صرف تملک واحدهای تجاری موجود و ساخت هتل شده است. میزان پیشرفت پروژه نیکان تا پایان شهریور بیش از 95 درصد بوده است. پروژه آسمان صدرا ولی در ابتدای راه قرار داشته و تا پایان شهریور امسال کمتر از یک درصد پیشرفت داشته است که آن هم مربوط به نقشه برداری پروژه بوده است. این پروژه بیش از 33 هزار مترمربع زیربنا دارد که بیش از دوسوم آن مسکونی و بقیه تجاری است. 92 درصد از بخش مسکونی و 80 درصد از بخش تجاری متعلق به ثفارس است. پیش بینی مدیران ثفارس اتمام این پروژه در سال 1401 است. براساس پیش بینی صورت گرفته در طرح افزایش سرمایه، سود خالص حاصل از این دوپروژه در سال 1399 بیش از 25 میلیارد تومان و  برای سال های 1400 و 1401 حدود 50 میلیارد تومان خواهد بود. درباره وضعیت سودآوری فعلی ثفارس باید گفت تا پایان سال مالی منتهی به 31/ 6/ 1398 از محل فروش پروژه های خود حدود 200 میلیارد تومان درآمد داشته که حدود 150 میلیارد تومان بهای تمام شده آن بوده و سود ناخالصی در حدود 50 میلیارد تومان به دست آورده است. قاعدتا برای اطلاع از سود خالص باید منتظر انتشار صورت های مالی سالانه باشیم که در روزهای آینده منتشر خواهد شد. حق تقدم ثفارس با در نظر گرفتن 100 تومان واریزی حدود 35 تومان ارزان تر از سهم است. برخی از فعالان بازار اعتقاد دارند که گروه ساختمان یکی از صنعت های بورسی است که در جهش قیمت اخیر - و حتی در جهش قیمتی مسکن در ابتدای دهه 90 - رشد چندانی نداشته است. از سوی دیگر برخی از افراد دیگر علت عدم رشد شرکت های ساختمانی را چابکی نه چندان مناسب آنها در استفاده از فرصت های دوران رونق و رکود ساختمان ذکر می کنند و به سرمایه گذاران نسبت به  رکود دوباره چندساله در معاملات املاک هشدار می دادند. هفته گذشته چند شرکت دیگر بازار سرمایه، پیشنهاد هیات مدیره یا نظر مطلوب حسابرس خود را برای افزایش سرمایه روی کدال قرار دادند و در نوبت منتظران مجوز برای افزایش سرمایه قرار گرفتند. با این وجود، سازمان بورس در هفته قبل هیچ پاسخی به این اشتیاق شرکت ها نداد و هیچ مجوزی در این رابطه صادر نکرد.

«سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات» (ومعادن) با ثبت افزایش سرمایه حدود 18 درصدی خود از مطالبات و آورده نقدی سرمایه اش را به بیش از 4 هزار میلیارد تومان رساند. همچنین «سرمایه گذاری توسعه شهری توس گستر» (وتوس) از سرمایه جدید 160 میلیارد تومانی خود پس از افزایش حدود 77 درصدی از مطالبات و آورده نقدی رونمایی کرد. افزایش سرمایه حدود 17 درصدی از سود انباشته «گروه توسعه هنر ایران» (وهنر) هم چهارشنبه گذشته به ثبت رسید.  از حراج حق تقدم «گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو» (خگستر) به صورت خالص 6336 ریال و «سیمان سفید نی ریز» (سنیر) 24 هزار و 595 ریال به دست آمد که دارندگان آن با اعلام شماره حساب به این دو شرکت، آن را دریافت خواهند کرد. معاملات اولیه حق تقدم «داروسازی کاسپین تامین» (کاسپین) شنبه هفته قبل تمام شد. حراج حدود 5/ 7 میلیون حق تقدم استفاده نشده «بیمه تجارت نو» (بنو) از مجموع 320 میلیون برگه منتشر شده در دو روز اول هفته گذشته به پایان رسید. در نماد «معدنی و صنعتی گل گهر» (کگهر) هم شاهد حراج بیش از 46 میلیون حق تقدم استفاده نشده طی دو روز سه شنبه و چهارشنبه بودیم. حراج در نماد حق تقدم «پارس دارو» (دپارس) و «سیمان غرب» (سغرب) هم هفته گذشته به پایان رسید.