آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۶
اقتصاد
۱۰

ویژه

با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انجام شد؛ افتتاح فاز 2 و آغاز اجرای فاز 3 جلوخان فردوسی

مراسم افتتاح فاز 2 و آغاز عملیات اجرایی فاز 3 جلوخان فردوسی ظهر پنجشنبه 18 مهر ماه با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، در این مراسم همچنین استاندار خراسان رضوی، شهردار مشهد و جمعی از اعضای شورای شهر مشهد حضور داشتند. فاز 1 جلوخان فردوسی با 3.2 هکتار مساحت و فاز 2 آن با 1.8 هکتار مساحت و هزینه تقریبی 16.5 میلیارد تومان اجرایی شده است. عملیات اجرایی فاز 3 این پروژه نیز با مساحت 7 هکتار و اعتبار 8 میلیارد تومان آغاز شد. فاز 3 پروژه جلوخان فردوسی در مهلت زمانی 130 روز تا پایان بهمن ماه سال جاری به اتمام خواهد رسید.

موافقت با تصمیمات شهرداری مشهد در خصوص شهر توس

در این مراسم وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور با تاکید بر اینکه با موضوعاتی که از سوی شهرداری برای شهر توس مطرح شد، موافقیم، گفت: شهرداری مشهد را در خصوص تصمیمات برای شهر توس همراهی خواهیم کرد. علی اصغر مونسان اظهار کرد: ما در کنار شهرداری مشهد هستیم و اگر نقاط اختلافی هم وجود دارد باید سعی و تلاش مان را انجام دهیم تا آنها را حل کنیم که بتوانیم شهر توس را به مکانی برای گردشگری تبدیل کنیم. او در خصوص طرح جامع شهر توس هم ادامه داد: قرار است شهرداری مشهد طرح جامعی در خصوص فعالیت هایی که بنا دارد در شهر توس انجام دهد در قالب 360 هکتار ارایه کند که تاکنون 70 هکتار آن طراحی شده است. مونسان عنوان کرد: شهرداری مشهد را در خصوص تصمیمات برای شهر توس همراهی خواهیم کرد.

توجه ویژه وزارت کشور و استانداری خراسان رضوی به موضوع ثبت جهانی شهر توس

در ادامه شهردار مشهد با بیان اینکه به دنبال افزایش جذابیت های شهر توس هستیم، گفت: وزارت کشور و استانداری خراسان رضوی به موضوع ثبت جهانی شهر توس باید توجه ویژه داشته باشند. محمدرضا کلایی خاطرنشان کرد: فضای شهر توس بسیار باارزش است و سعی ما هم افزایش جاذبه های گردشگری در آن است، ثبت جهانی توس اگرچه سخت است اما در حال حاضر برای ما به موضوع مهمی تبدیل شده است. او با بیان اینکه شعار تیم کشتی استان نیز با همین شعار فعالیت می کند، ادامه داد: کمپین های زیادی برای ثبت این اثر تاریخی شکل گرفته و دوندگان بسیاری با این شعار در بولوار شاهنامه دویده اند اما این موضوع نیاز به پیگیری بیشتری دارد. کلایی تصریح کرد: انجام فعالیت ها در دو بخش تصمیم گیری و اجرایی مطرح است که در بخش اجرایی ما پای کار هستیم اما در بخش تصمیم گیری نیازمند توجه وزارت کشور و استانداری هستیم. شهردار مشهد به بوستان باستان شناسی اشاره کرد و گفت: اجرای این بوستان در مقیاس 3 تا 5 هکتار مدنظر است و با کمک شورای فنی قطعا یک محل آموزشی و جذاب خواهد شد که البته نیاز به موافقت های لازم از سوی میراث فرهنگی است.

او در خصوص باغ گل سرپوشیده در این مکان هم افزود: مجموعه 10 هکتاری سرپوشیده باغ گل 12 ماهه نیز جزو برنامه های ما است که اگر اجرایی شود قطعا در کشور بسیار خاص و متفاوت خواهد شد. شهردار مشهد با اشاره به پروژه دروازه رودبار هم عنوان کرد: به دنبال اجرای مسیر به سمت کهن دژ هستیم که در یک برنامه مشترک با سازمان میراث فرهنگی عملیات اجرایی آن به زودی انجام خواهد شد همچنین بخش هایی از کشف رود باید بازسازی شود. او به اجرای زنگ شاهنامه در مدارس از ابتدای مهر هم اشاره کرد و اظهار داشت: همچنین معتقدیم ساعت بازدید آرامگاه نیز باید تا 12 شب افزایش پیدا کند. کلایی تاکید کرد: خواسته ما در مدیریت شهری مشهد این است که وزارت میراث فرهنگی و گردشگری این موضوعات را بررسی کند و مورد توجه قرار دهد چرا که منافع بسیاری را برای مشهد و کشور به همراه خواهد داشت.