آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۷۱۷۹
سیاسی
۳

دیگه چه خبر

 تلاش ترامپ برای رفع اتهام از پرونده رضا ضراب

   خبر اول اینکه، شبکه بلومبرگ به نقل از منابع آگاه گزارش داد که رئیس جمهوری امریکا دو سال پیش از وزیر امور خارجه وقت این کشور خواسته بود از پرونده تاجری ایرانی-ترکیه ای که متهم به دور زدن تحریم های امریکا بود، رفع اتهام کند.

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، سه منبع آگاه از نشستی در دفتر ریاست جمهور امریکا در سال 2017 گفته اند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا در آن موقع از رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه وقت امریکا خواسته بود که وزارت امور خارجه را متقاعد به رفع اتهام از پرونده یک تاجر طلا با تابعیتی ایرانی-ترکیه ای کند که موکل رودی جولیانی[وکیل شخصی ترامپ] بوده است. این افراد مطلع از موضوع همچنین اظهار کردند که تیلرسون با استدلال اینکه چنین کاری موجب مداخله در بازجویی ادامه دار رضا ضراب، تاجر یاد شده خواهد شد، این درخواست را رد کرد و اعضای دیگر در دفتر ریاست جمهوری از این درخواست شگفت زده شده بودند.ضراب آن موقع به اتهام دور زدن تحریم های امریکا علیه برنامه هسته ای ایران، در حال طی کردن روند محاکمه در یک دادگاه فدرال در نیویورک بود. او مایکل موکازی، دادستان کل امریکا و رودی جولیانی را که گفته است بارها به مقامات امریکایی رجوع کرده تا بیرون از دادگاه به راه حلی دیپلماتیک برای موکلش دست پیدا کند، برای وکالت پرونده اش انتخاب کرده بود.

اعتراف رئیس موساد درباره فهرست ترور اسرائیل

  خبر دیگر اینکه، رئیس سازمان جاسوسی اسرائیل «موساد» گفت که سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران تاکنون در فهرست ترور اسرائیل قرار نگرفته است اما ترور وی امکانپذیر است.

به گزارش «انتخاب» به نقل از خبرگزاری آناتولی، «یوسی کوهین» در گفت وگو با روزنامه عبری «مشبحاه» افزود: «موساد کارهای سلیمانی را زیر نظر دارد و ما به مبارزه با آنها می پردازیم و هرکاری را انجام می دهیم تا از دستیابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری کنیم.» کوهین با اشاره به موضوع ترور افراد جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» گفت: «افراد بزرگ جنبش حماس را در جهان ترور می کنیم اما حماس آن را اعتراف نمی کند.»

خبرنگار روس بازداشت شده در تهران آزاد شد

  شنیدیم که، خبرنگار روس بازداشت شده در تهران، آزاد شد. سفارت روسیه در ایران بامداد پنجشنبه 18 مهر در صفحه توئیتر خود نوشت: در نتیجه تلاش های مشترک وزارت امور خارجه روسیه و سفارت مسکو  در تهران، ایران تصمیم به آزاد کردن «یولیا یوزیک» خبرنگار روس بازداشت شده در تهران گرفت و او اوایل صبح روز 10 اکتبر با یک پرواز تهران را به مقصد روسیه ترک کرد. به گزارش ایسنا، طبق اخبار منتشر شده، این روزنامه نگار روس به دلیل برخی مشکلات مربوط به روادید در ایران بازداشت شده بود.

همسر کاووس سیدامامی از ایران رفت

  دست آخر اینکه، مریم ممبینی همسر کاووس سیدامامی - متهم پرونده معروف به فعالان محیط زیستی - که بهمن سال 96 بنابر اعلام مسئولان در اوین خودکشی کرد، با رفع دستور قضایی مبنی بر ممنوعیتش برای خروج از کشور، از ایران رفت.به گزارش ایرنا، پیام درفشان وکیل همسر کاووس سیدامامی افزود که موکلش با اخذ گذرنامه به صورت قانونی و بدون ایجاد هرگونه مشکل و مانع از کشور خارج و نزد فرزندان خود به کانادا رفته است. خانم ممبینی پس از آن با دستور مقام قضایی ممنوع الخروج شد که اوایل بهمن 96 مرحوم  کاووس سید امامی استاد دانشگاه امام صادق (ع) و از فعالان محیط زیستی به همراه چند نفر دیگر از فعالان محیط زیستی بازداشت و در زندان اوین خودکشی کرد و درگذشت.