آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۵
شهرستان ها
۷

خبر

دولت 600 میلیارد ریال وام به صنایع کیف و کفش تبریز می دهد

تبریز- خبرنگار کیهان: مدیرعامل ناحیه صنعتی روستایی کیف و کفش تبریز گفت: دولت تا آخر مهر جاری 600 میلیارد ریال به صنایع کیف و کفش تبریز وام می دهد.

محمدحسین باقری افزود: صنایع کیف و کفش تبریز به حمایت نیاز دارند و ارائه کمک ها از جمله وام دولتی، در جهت تقویت تولید داخلی است و باید از صنعت ایرانی در کشور عملا حمایت شود.

وی یادآور شد: در مرحله اول پروژه ناحیه صنعتی روستایی کیف و کفش تبریز 165 تولیدی به بهره برداری می رسند و 1000 واحد کارگاهی قرار است در اختیار صنف دست دوزان کیف و کفش قرار گیرد و در این ناحیه و با هدف جذب گردشگر و ارتقای فعالیت های هتل، نمایشگاه، غذاخوری های متعدد و مجتمع ورزشی و تفریحی احداث می شود. همچنین ضمن برپایی بازار فروش مواد اولیه، واحدهای صنعتی به صورت نقد و اقساطی در اختیار اصناف قرار خواهد گرفت.

«حسن یوسف زاده» رئیس انجمن کیف و کفش تبریز نیز به خبرنگاران گفت: در ناحیه صنعتی ضمن استقرار 200 نفر از اصناف، نمایشگاه دایمی کفش برپا خواهد شد و 30 درصد مواد اولیه واحدهای صنعتی در همین ناحیه به تولید می رسد و مرکز طراحی و توسعه کفش تبریز نیز ساخته می شود.

این گزارش حاکیست؛ ناحیه مزبور تا پایان سال در نزدیکی روستای «قیزلچا میدان» به بهره برداری خواهد رسید. 

آزادی 12 زندانی غیرعمد به همت بانوی خیر سرابی

رئیس دادگستری شهرستان سراب گفت: 12 زندانی جرائم غیر عمد، به همت یک بانوی خیر در این شهرستان آزاد شدند.

مهدی شمسی اظهار کرد: این بانوی خیر که از استادان دانشگاه شهید بهشتی تهران است، برای آزادی این تعداد زندانی یک میلیارد و 320 میلیون ریال مساعدت مالی کرد.

وی خاطرنشان کرد: در دو سال گذشته نیز این بانوی خیر، با پرداخت 3 میلیارد ریال، شرایط آزادی 30 زندانی غیرعمد را از زندان سراب فراهم کرد.

شمسی گفت: علاوه بر کمک مالی این خیر، امسال شاکیان پرونده نیز از مبلغ یک میلیارد ریال بدهی زندانیان، گذشت کردند.

رئیس شورای شهر شیراز: بسیاری از افراد با داشتن رابطه خویشاوندی جذب شهرداری شیراز شدند

رئیس شورای شهر شیراز گفت: 4400 نفر در دوره قبلی مدیریت شهرداری این شهر بدون ضابطه،آزمون و فراخوان جذب شده که بسیاری از این افراد با داشتن رابطه خویشاوندی، دوستی، پسر خاله و دخترخاله ای وارد این مجموعه شدند.

موسوی در جمع خبرنگاران گفت: وزارت کشور برای شهرداری شیراز سه هزار و 619 پست تعیین کرده است که برای این کرسی های فنی و تخصصی شش هزار و 500 نفر اکنون در شهرداری به کار گرفته شده اند.

وی ادامه داد: شهرداری شیراز اکنون با حجم زیادی از فشارهای مالی مواجه است در صورتی که جوان هایی نیز هستند که از تخصص بالایی برخوردارند اما نتوانسته اند در سال های اخیر بر اساس شایستگی وارد این مجموعه شوند.

سخنگوی شورای شهر شیراز در ادامه این نشست خبری به خروج کارخانه ها از داخل شهر شیراز اشاره کرد و گفت: در دوره کنونی شورای این شهر کارخانه ریشمک از داخل شهر منتقل شد و کارخانه پشم شیشه نیز در حال انتقال تجهیزات به فاز دو شهرک صنعتی است که احتمالا تا پایان امسال بطور کامل این کارخانه نیز به خارج از شیراز منتقل می شود.

نظری ادامه داد: خروج کارخانه سیمان از شیراز در جلسات اخیر شورا مطرح شده اما کارکنان این واحد تولیدی اراده ای برای خروج آن از شهر ندارند و همچنین انتقال این کارخانه نیاز به تامین منابع ارزی و ریالی دارد که هنوز محقق نشده که نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی به دنبال تامین منابع مورد نیاز انتقال این کارخانه هستند.

استاندار چهارمحال و بختیاری خواستار تغییر محل آبگیر طرح بن- بروجن شد

شهرکرد- خبرنگار کیهان: استاندار چهارمحال و بختیاری در پی تخریب آبگیر طرح آبرسانی بن به بروجن از وزیر نیرو خواستار تغییر سریع محل جغرافیایی آبگیر این پروژه شد.

اقبال عباسی افزود: طرح آبرسانی بن به بروجن از مهم ترین طرح های استان چهارمحال و بختیاری است که مصوبه دولت های نهم و دهم را دارد.

وی ادامه داد: از آنجا که محل آبگیر این طرح در منطقه جغرافیایی استان همجوار (اصفهان) قرار دارد تا کنون سنگ اندازی های بسیاری برای پیشبرد این طرح شکل گرفته و اخیرا نیز تعدادی از افراد به ظاهر کشاورز به طور غیرقانونی با لودر اقدام به تخریب این آبگیر و پرکردن کانال های آن کردند.

عباسی تصریح کرد: این اقدام غیرقانونی استان همجوار سبب شد تا تغییر محل جغرافیایی این طرح را از وزیر نیرو خواستار شویم تا این طرح برای همیشه از سنگ اندازی و تخریب مصون بماند.

استاندار با بیان اینکه طرح آبرسانی بن به بروجن برای این استان یک طرح حیاتی به شمار می رود.

وی همچنین از مسئولان کشوری درخواست کرد تا هرچه سریع تر با مسببان این اقدام خرابکارانه برخورد قانونی انجام گیرد.

همچنین نماینده مردم شهرستان بروجن در مجلس شورای اسلامی گفت: جلوگیری از اجرای این پروژه غیرقانونی و تضییع حقوق بیت المال است.

خدیجه ربیعی ادامه داد: با توجه به وضعیت بحرانی آب آشامیدنی استان، این پروژه برای تامین کمبود و نبود آب آشامیدنی 50 درصد استان تعریف شده است. 

درمانگاه اربعین در مرز شلمچه دایر شد

سرپرست فوریت های پزشکی آبادان گفت: به منظور ارائه خدمات درمانی به زائران، فعالیت درمانگاه اربعین در مرز شلمچه از دوشنبه هفته گذشته آغاز شد.

 امین منصوره اظهار داشت: در درمانگاه اربعین، پزشک عمومی، متخصص طب اورژانس و ماما به صورت 24 ساعت مستقر است.

وی افزود: در این درمانگاه زائران در صورت بیماری، سرپایی درمان می شوند و در صورت نیاز به ادامه روند درمان به بیمارستان های پشتیبان اعزام خواهند شد.

منصوره از استقرار 40 دستگاه آمبولانس در مرز شلمچه خبر داد و گفت: از این تعداد 15 کدآمبولانس از دانشکده علوم پزشکی آبادان و 25 کد آمبولانس از استان های معین می باشند که در مسیر 15 کیلومتری میدان مقاومت خرمشهر تا نقطه صفر مرز شلمچه جانمایی شده اند.

وی ادامه داد: چهار دستگاه آمبولانس اتوبوسی و پنج دستگاه موتورلانس نیز در شلمچه مستقر شدند.

همزمان با حرکت گروهی زائران اربعین 400  نفراز نیروهای بهداشت و درمان این دانشکده به صورت نوبتی 24 ساعته در شلمچه حضور خواهند یافت.

ساخت 2 مدرسه در تالش با فروش کاغذهای باطله

تالش- خبرنگار کیهان: اداره آموزش و پرورش تالش، دو مدرسه ساخته شده از فروش کاغذهای باطله را طی آئینی به بهره برداری رساند.

مدیر آموزش و پرورش تالش در آئین افتتاح مدارس یک کلاسه پروین اعتصامی روستای میناچال و شهیداشرفی اصفهانی روستای خطبه سرای این شهرستان گفت: برای ساخت هر یک از این مدارس با زیربنای 33 مترمربع، بیش از 20 تن کاغذ باطله جمع آوری و فروخته شده است.

مرتضی مختاری ادامه داد: 600 میلیون ریال برای احداث هر مدرسه هزینه شده و اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان گیلان نیز مشارکت کرده است.

وی افزود: طرح جمع آوری کاغذهای باطله برای مدرسه سازی در تالش، از سال 96 آغاز شده و به زودی کلنگ سومین مدرسه در روستای دولبین به زمین زده خواهد شد.

مدیر آموزش و پرورش تالش گفت:  اطلاع رسانی و فرهنگ سازی تفکیک زباله های تر و خشک، در مدارس تالش از دوره های ابتدایی و راهنمایی آغاز شده است. 

رونمایی از کتاب «حدیث حاضر غایب»

 همدان - خبرنگار کیهان: مسئول فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری همدان از رونمایی کتاب «حدیث حاضر غایب» خبر داد و گفت: این اثر روایتی ساده و کامل از مجاهدت های حاج حسین همدانی است.

حامد زمان میرآبادی گفت: نویسنده کتاب «محسن صیفی کار» سعی کرده تا روایتی کامل از دوران فرماندهی جنگ و پس از آن، فعالیت های سیاسی و جهادی این شهید را در کتاب بیان کند.

وی با اشاره به اینکه «حدیث حاضر غایب» دارای 40 فصل است، افزود: جعفر مظاهری در نقش راوی، در فصل نخست از اولین دیدار و آشنایی با سردار همدانی روایت می کند.

مسئول فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری همدان ادامه داد: در فصل های بعدی به مدیریت جهادی و فرماندهی شهید تا پایان جنگ و سپس نگرش و عملکرد جهادی وی پس از جنگ را در سمت های مختلف استانی و کشوری معرفی می کند.

وی یادآور شد: در فصل پایانی کتاب نویسنده به موضوع حضور مستشاری شهید همدانی در سوریه پرداخته و در نهایت نحوه شهادت حبیب حرم در سوریه را بیان می کند.

زمان میرآبادی خاطرنشان کرد: این اثر روایتی جامع و کامل از رزم و مدیریت شهید همدانی است که برای تدوین محتوای آن قریب 80 ساعت مصاحبه انجام شده است.

گفتنی است این کتاب از زبان جعفر مظاهری، همراه و همراز 34 ساله این شهید بیان شده و در تاریخ 15 مهرماه با حضور رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور رونمایی شد. 

پذیرایی مردم اردبیل از زائران آذربایجانی اربعین حسینی

اردبیل- خبرنگار کیهان: مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل گفت: زائران آذربایجانی اربعین حسینی پس از ورود به جمهوری اسلامی ایران مورد تکریم قرار گرفته و خدمات مورد نیاز به آنها ارائه می شود.

حجت الاسلام مهدی ستوده افزود: زائرانی که از حوزه قفقاز و از کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه وارد استان اردبیل می شوند توسط مردم پذیرایی و مورد تکریم قرار می گیرند.

وی افزود: پیش بینی می شود امسال بیش از

12 هزار زائر از حوزه قفقاز جهت شرکت در راهپیمایی اربعین حسینی از طریق مرز بیله سوار وارد ایران بشوند.

وی گفت: برای تکریم و پذیرایی از زائران آذربایجانی اماکن مقدسی چون امامزاده سیدصدرالدین اردبیل، امامزاده محمدبن حنیفه گرمی، مسجد غریب بیله سوار و موکب سیدالشهدای پایانه مرزی بیله سوار در نظر گرفته شده است. 

600 واحد مسکونی برای اقشار آسیب پذیر یزد ساخته می شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد گفت: بر اساس تفاهم نامه ای که اداره کل راه و شهرسازی و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در استان امضا کرد، 600 واحد مسکونی برای اقشار آسیب پذیر ساخته می شود.

محسن صادقیان افزود: از این تعداد 200 واحد به افراد واجد شرایط این شهرستان واگذار می شود.

وی بدون اشاره به زمان شروع اجرای این واحدها ابراز امیدواری کرد که با همکاری و مشارکت خیران بتوان نسبت به ساخت واحدهای مسکونی برای افراد نیازمند اقدام کرد. صادقیان همچنبن به شروع ساخت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مهریز اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده تا اوایل سال 1399 این مرکز به بهره برداری می رسد.

هم اکنون حدود یکهزار طرح نیمه تمام در استان یزد وجود دارد. 

ساخت 2 مدرسه در تالش با فروش کاغذهای باطله

تالش- خبرنگار کیهان:  اداره آموزش و پرورش تالش، دو مدرسه ساخته شده از فروش کاغذهای باطله را طی آئینی به بهره برداری رساند.

مدیر آموزش و پرورش تالش در آئین افتتاح مدارس یک کلاسه پروین اعتصامی روستای میناچال و شهیداشرفی اصفهانی روستای خطبه سرای این شهرستان گفت: برای ساخت هر یک از این مدارس با زیربنای 33 مترمربع، بیش از 20 تن کاغذ باطله جمع آوری و فروخته شده است.

مرتضی مختاری ادامه داد: 600 میلیون ریال برای احداث هر مدرسه هزینه شده و اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان گیلان نیز مشارکت کرده است.

وی افزود: طرح جمع آوری کاغذهای باطله برای مدرسه سازی در تالش، از سال 96 آغاز شده و به زودی کلنگ سومین مدرسه در روستای دولبین به زمین زده خواهد شد.

مدیر آموزش و پرورش تالش گفت:  اطلاع رسانی و فرهنگ سازی تفکیک زباله های تر و خشک، در مدارس تالش از دوره های ابتدایی و راهنمایی آغاز شده است. 

هزار و 190 دانش آموز خراسان شمالی به مدرسه نمی روند

 هزار و 190 کودک لازم التعلیم خراسان شمالی، مربوط به پایه های اول تا ششم ابتدایی، هنوز در سال تحصیلی جدید جذب مدرسه نشده اند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان شمالی با بیان این مطلب اظهار داشت: علی رغم گذشت بیش از 2 هفته از آغاز سال تحصیلی، هنوز این دانش آموزان به دلایل مختلفی از جمله مشکلات مالی، فقر خانواده، بیماری، بدسرپرستی و بی سرپرستی، معلولیت و یا فوت در مدرسه حضور نیافته اند.

ملیحه یغمایی بر لزوم جذب این دانش آموزان به کلاس درس تاکید کرد و افزود: برای بالا بردن پوشش تحصیلی در دوران ابتدایی آمار آن را از دستگاه های مربوطه دریافت و دانش آموزان را شناسایی کرده و از تمام فرمانداران، بخشداران و دهیاران خواسته ایم تا این افراد را خانه به خانه جست وجو کنند.

وی با بیان اینکه 75 درصد این دانش آموزان در روستاها سکونت دارند، اظهار داشت: شمار کودکان بازمانده از تحصیل استان تا ابتدای مهرماه هزار و 260 نفر بود که 70 نفر آنان تاکنون جذب کلاس درس شده و مقدمات جذب 198 نفر دیگر نیز به چرخه فعالیت تحصیلی فراهم شده است.

یغمایی گفت: 240 نفر از این دانش آموزان نیز دارای معلولیت و برخی مشکلات شناخته شده اند که باید برای آموزش به مدارس خاص هدایت شوند.

وی بیشترین آمار بازماندگی از تحصیل را مربوط به شهرستان بجنورد دانست و افزود: شهرستان اسفراین نیز با 13 نفر، بیشترین شمار دانش آموزان فوتی را نسبت به سال گذشته داشته است.

یغمایی گفت: دانش آموزان متوسطه اول و دومی که ترک تحصیل کرده اند نیز شناسایی خواهند شد که این طرح از 15 مهرماه آغاز شد که بر اساس گزارش های دریافتی بیشترین آمار بازماندگان از تحصیل در این مقطع مربوط به دانش آموزان عشایر استان است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان شمالی با تاکید بر جذب همه کودکان لازم التعلیم و نوجوانان بازمانده از تحصیل به مدارس، گفت: در صورت مخالفت خانواده ها با حضور فرزندانشان در مدارس، حتی از نظام قضایی برای وادار کردن آنان به فرستادن فرزندان خود به مدرسه استفاده خواهیم کرد.

تردد خودروهای کاپوتاژ از مرز مهران ممنوع است

 رئیس پلیس راه استان ایلام از ممنوعیت تردد خودروهای کاپوتاژ از مرز مهران خبر داد.

سرهنگ «رضا همتی زاده» اظهار کرد: با توجه به تصمیمات گرفته شده در ستاد اربعین کل کشور و وضعیت راه های استان ایلام، مقرر شد که خودروهای عازم کشور عراق که برگه تردد دریافت کرده اند از سایر مرزهای مجاز تردد کنند و به هیچ عنوان به مرز مهران مراجعه نکنند.

وی افزود: ترافیک در برخی مقاطع زمانی به صورت نیمه سنگین بوده و به هیچ عنوان ظرفیت پذیرش تردد خودروهای سنگین را ندارد و محدودیت های ترافیکی از روزهای آینده برای کلیه خودروهای سنگین اعمال خواهد شد.