آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۷
سیاست گذاری
۶

خبر

پرداخت حقوق مردادماه کارگران هفت تپه تا پایان هفته

فارس : مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هرگونه بازداشت کارگران که صرفا برای طرح مشکلات صنفی خود اعتراض می کنند، موکدا مخالف است.

کریم یاوری اعلام کرد: وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با هرگونه بازداشت کارگران که صرفا برای طرح مشکلات صنفی خود اعتراض می کنند، موکدا مخالف است.

وی گفت: کارگران و کارفرمایان هم مانند تمام اقشار جامعه برای دادخواهی می توانند از حق شهروندی خود استفاده کرده و به مراجع و سازمان ها و دستگاه های اداری و اجرایی و قضایی در مرکز کشور مراجعه کنند.

به گفته مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کارگران شریف و زحمتکش کشت و صنعت نیشکر هفت تپه خواسته های خود را از مجاری قانونی پیگیری کنند.

وی افزود: تجمعات کارگران در فصل کشت نیشکر، احتمال صدمه به تولید را به دنبال دارد.

یاوری خاطرنشان کرد:کارگران عزیز و شرافتمند و زحمتکش نیشکر هفت تپه استحقاق بیشتری برای ارائه خدمت دارند.

به گفته این مسوول، حقوق مرداد ماه کارگران هفت تپه تا پایان هفته پرداخت می شود.

چرا ایران توانست در برابر تحریم ها ایستادگی کند؟

ایرنا : مدیرکل سابق اقتصادی بانک مرکزی موفقیت جمهوری اسلامی ایران در ایستادگی و پایداری علیه تحریم های آمریکا را به دلیل وجود نظام تولید و توزیع انرژی قدرتمند کشور در کنار سرپا بودن نظام کشتیرانی ایران دانست و گفت: این نظام قوی همچنان به پایداری مردم کمک کرده است.

محمدهادی مهدویان صاحب نظر پولی و بانکی و معاون پیشین بانک مرکزی در نشست «چالش ها و فرصت های تحریم های اقتصادی تحریم» به تشریح روند تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران قبل و بعد از سال 1384 پرداخت و اظهار کرد: از سال های گذشته نظام بانکی فراگیر و نظام حمل و نقل بین المللی کالاهای تجاری و نفت خام در ایران وجود داشت که ستون اقتصاد ملی کشور محسوب می شوند.

این صاحب نظر پولی و ارزی تاکید کرد: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با وجود تحریم های ناجوانمردانه هنوز سرپا است و اگر این موارد را زمین گیر کنند دچار مشکلات بزرگی می شویم. این صاحب نظر پولی و بانکی ادامه داد: مدیریت و تدبیر متکی بر سه محور دانش، فلسفه مدیریت و برنامه ریزی است. اگر هر کدام از این سه پایه در مدیریت کشور را از دست بدهیم هزینه های سنگین بر اقتصاد کشور وارد می کنیم و وضعیتی ایجاد می شود که برگشت به گذشته امکان ناپذیر می شود. مهدویان یادآور شد: قبل از سال 84 اشخاص آمریکایی با اشخاص ایرانی حقیقی و حقوقی نباید مبادله می کردند، شرکت های آمریکایی نباید در بازار ایران ورود می کردند، همچنین انتقال فناوری از آمریکا به ایران نباید انجام می شد.

وی خاطرنشان کرد: تحریم ثانویه در آن دوران مطرح نبود و در زمان دولت اصلاحات و تا سال 84 امتیازات ویژه ای به دلایل متعدد داشتیم و برخوردار بودیم. تا سال 84 تحریم ها به بزرگی امروز نبود بلکه کوچک و قابل مدیریت بود. این صاحب نظر پولی و بانکی در مورد دور دوم تحریم ها که از سال 84 شروع شد، یادآور شد: پس از سال 84 تحریم ها شکل جدیدی پیدا کرد. اتفاق عمده ای که بعد از آن سال رخ داد، جدایی اتحادیه اروپا و آمریکا از بین رفت و اتحادیه اروپا با سیاست های آمریکا علیه ایران همراه شد. معاون پیشین بانک مرکزی گفت: در فاز دوم، تحریم های ایران شکل جهانی گرفت و وارد سازمان ملل و منجر به صدور قطعنامه های این سازمان شد. در فاز سوم همه ساله یک یا دو قطعنامه علیه ایران توسط سازمان ملل به عنوان تهدید صلح جهانی منتشر می شد.

مهدویان ادامه داد: تحریم ها سپس به تحریم های بیمه، بانک مرکزی و انواع فعالیت های بانکی گسترش پیدا کرد. ویژگی فاز سوم تحریم این بود که آمریکایی ها نهادسازی کردند و با برنامه های سازمان ملل همه جای دنیا می رفتند و از کشورها خواستار اجرایی شدن قطعنامه های این سازمان می شدند.

وی خاطرنشان کرد: کشورهایی که اجرا نمی کردند با ایران روابط ویژه و خاص داشتند چرا که از نفت ما انتفاع می بردند. فاز چهارم تحریم ها به دوره ای باز می گردد که تحریم ها ابتدا پشت پرده و بعد مقابل پرده و عیان و همچنین منتج به سال 94 و امضای برجام شد. این صاحبنظر پولی و بانکی اظهار کرد: به طور مستمر با اروپایی ها جلسه برگزار می کردیم و آنها اطمینان می دادند که اجرای قوانین کشور آمریکا در مورد ایران را نمی پذیرفتند و بزرگ ترین مزیت دوران 84 عدم پذیرش قانون شمولیت آمریکایی ها توسط اتحادیه اروپا بود. معاون ارزی پیشین بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: چند ده میلیارد دلار احکام توسط آمریکا علیه ایران صادر شده بود و منتظر این بودند که هر جایی دارایی های ایران را مسدود کنند.

نرخ پوند در برابر دلار جهش کرد

مهر : پس از اینکه سخنگوی طرف اروپایی مذاکرات لحظه آخری برگزیت، بین انگلیس و اتحادیه اروپا را سازنده توصیف کرد، نرخ پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا جهش کرد.

به گزارش سی ان بی سی، پس از اینکه در پایان مذاکرات لحظه آخری برگزیت بین انگلیس و اتحادیه اروپا، مینا آندریوا سخنگوی طرف اروپایی مذاکرات را سازنده توصیف کرد، نرخ پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا جهش کرد. وزیر برگزیت انگلستان، استفن بارکلی و مذاکره کننده ارشد اروپا در مورد خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، صبح روز جمعه با یکدیگر دیدار کردند. سخنگوی اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت که دو طرف برای رسیدن به توافق به همکاری با یکدیگر ادامه می دهند. او اضافه کرد: مذاکرات سازنده بود. در صورتی که اراده وجود داشته باشد، امید هم وجود دارد. به دنبال این اظهارات نرخ برابری پوند در مقابل دلار آمریکا 98/ 0 درصد جهش کرد و به 2562/ 1 واحد رسید. نرخ برابری دلاری پوند در واکنش اولیه به این سخنان تا 26/ 1 واحد هم بالا رفته بود.