آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۷
سیاست گذاری
۶

خارج از معمول

جهش قیمت جوجه یک روزه در 20 روز

باشگاه خبرنگاران جوان : عظیم حجت، عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی از رشد 40 درصدی قیمت جوجه یک روزه در 20 روز اخیر خبر داد. حجت با اشاره به اینکه قیمت جوجه یک روزه نسبت به 20 روز اخیر حدود 40 درصد در بازار رشد داشته است، بیان کرد: هم اکنون متوسط قیمت هر قطعه جوجه یک روزه 2 هزار و 800 تا 3 هزار و 100 تومان است و این افزایش قیمت مربوط به صدور مجوز صادرات در روز های اخیر است و هیچ ارتباطی به میزان جوجه ریزی ندارد. بنا بر آخرین آمار، میزان جوجه ریزی مهر در مقایسه با شهریور اختلاف چندانی نداشته است که به این ترتیب پیش بینی می شود نوسان شدیدی از لحاظ قیمت تا پایان هفته نداشته باشیم. طبق سنوات قبل طی ماه های مهر و آبان 100 تا 110 میلیون قطعه جوجه ریزی در واحدهای مرغداری صورت می گیرد؛ اما در آذر به سبب برنامه ریزی برای تامین مرغ شب عید تقاضا برای خرید جوجه در بازار افزایش می یابد که این امر در افزایش قیمت جوجه و جبران زیان تولیدکنندگان بی تاثیر نیست. حجت درمورد قیمت مرغ در ایام اربعین پیش بینی کرد: با توجه به خروج تعداد قابل توجهی مسافر به سمت عراق و کاهش فشار روی بازار پیش بینی می شود که حداکثر قیمت مرغ در این ایام 2 تا 3 درصد افزایش یابد.

فراخوان معلم در سوئیس

ایسنا : سوئیس که یکی از بالاترین پرداختی ها به معلمان را دارد، با کمبود معلم مواجه شده است. در شرایطی که متوسط حقوق سالانه پرداختی به معلمان در کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی 32 هزار و 816 دلار است، این رقم برای معلمان مقطع ابتدایی سوئیس به طور متوسط 58 هزار و 17 دلار در سال (سومین حقوق بالا در جهان پس از لوکزامبورگ و آلمان) و برای مقطع دبیرستان به طور متوسط 82 هزار و 222 دلار در سال است. در این مقطع، تنها معلمان لوکزامبورگی با حقوق متوسط سالانه 105 هزار و 400 دلار در سال، درآمدی بیشتر از معلمان سوئیسی دارند.

البته با توجه به فدرالی بودن سوئیس، میزان حقوق در مناطق مختلف این کشور یکسان نیست به طوری که حقوق سالانه یک معلم در مهدکودکی در شهر ژنو از حقوق یک معلم دبیرستانی در گراوبوردن بیشتر است. با وجود شرایط بسیار خوب معلمان در سوئیس، این کشور با کمبود معلم روبه رو شده است و با وجود آنکه سالانه به طور متوسط 5 هزار معلم جدید وارد مدارس می شوند، بسیاری از مراکز آموزشی با کمبود نیرو مواجه هستند. در سوئیس حدود 30 درصد معلمان را مردان و 70 درصد را زنان تشکیل می دهند. استخدام به عنوان معلم، یکی از پیچیده ترین فرآیندهای استخدام را در سوئیس دارد و علاوه بر تسلط کامل به یکی از زبان های آلمانی، فرانسوی یا ایتالیایی، تسلط علمی فرد باید به تایید وزارت آموزش این کشور برسد. همین مساله باعث شده است شانس اتباع خارجی برای معلم شدن در سوئیس به حداقل برسد به طوری که تنها 6 درصد معلمان شاغل در سوئیس دارای تابعیت خارجی بوده و از آن تعداد هم نیمی از معلمان دارای تابعیت آلمانی هستند.