آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۷
خودرو
۱۶

جهان خودرو

فراخوان مزدا در استرالیا

 دنیای اقتصاد : شرکت خودروسازی مزدا در استرالیا بیش از 35 هزار دستگاه خود را فراخوان می کند. این خودروساز مدل های مزدا3، مزدا6 و سی ایکس 5 را که ممکن است در موتور آنها نقصی وجود داشته باشد، فراخوان می کند. این شرکت مجبور شده که مدل های مزدا 3 تولید 2014 تا 2016 را فراخوان کند. مدل های دچار نقص مزدا 6 و سی ایکس 5 هم بین سال های 2012 تا 2018 فروخته شده اند. این فراخوان فقط شامل خودروهایی می شود که موتور دیزلی دارند. مزدا در بیانیه ای در این رابطه اعلام کرد: «در خودروهای مشمول این فراخوان ممکن است کربن در دریچه ورودی بنزین جمع شود و از طرف دیگر اجزای موتور آنها مطمئن نیستند.» تبعات این نقایص می تواند افزایش ریسک تصادفات یا وضعیت اورژانسی برای افراد داخل خودرو یا دیگر افراد حاضر در جاده باشد. از دیگر مشکلات احتمالی این خودروها می توان به افت تدریجی قدرت موتور، افزایش تدریجی مسافت عملکرد ترمز و روشن شدن چراغ هشدار داشبورد آنها اشاره کرد.

 
امید بی ام و به افزایش فروش لوکس ها

 دنیای اقتصاد : شرکت خودروسازی بی ام و امیدوار است تا سال آینده فروش خودروهای لوکس خود را نسبت به سال 2018 دوبرابر افزایش دهد تا بلکه از این راه بتواند حاشیه سود خود را که به خاطر سرمایه گذاری بر فناوری های نو آسیب دیده، احیا کند. نیکلاس پیتر، مدیر مالی ارشد این شرکت روز پنج شنبه ضمن اعلام این خبر افزود: «ما می خواهیم در سال های پیش رو رشد کنیم و بر این باوریم که بخش خودروهای لوکس در بازار عملکرد بهتری خواهند داشت و ما هم در بازار عملکرد بهتری خواهیم داشت.»بی ام و امیدوار است در سال 2020 در حدود 135 هزار مدل لوکس از جمله ای 8، سری8، ایکس7 و سری7 فروخته شود این رقم نسبت به فروش 65 هزار دستگاه در سال 2018 بسیار بیشتر خواهد بود. خودروهای لوکس حاشیه سود بیشتری را نسبت به میانگین خودروها برای شرکت خود بر جای می گذارند و به بی ام و کمک خواهند کرد که بار دیگر به سود عملیاتی بین 8 تا 10درصدی دست یابد.

 
کاهش فروش جنرال موتورز در چین

رویترز گزارش داد که فروش شرکت جنرال موتورز در چین از ماه جولای تا سپتامبر 5/ 17درصد کاهش یافته است. این خودروساز آمریکایی از کند شدن رشد اقتصادی در بحبوحه جنگ تجاری چین و آمریکا و افزایش رقابت در بخش مهم خودروهای اس یو وی ضربه خورده است.جنرال موتورز در سه ماه سوم سال جاری میلادی 689هزار و 531 خودرو در چین تحویل داد. کاهش فصلی فروش این شرکت در چین در پایان سپتامبر پنجمین سه ماه متوالی کاهش فروش در چین بود. چین بزرگ ترین بازار خودروی جهان را دارد. جنرال موتورز 26/ 2میلیون خودرو در 9 ماه اول سال جاری میلادی تحویل داده است.طبق گزارش اداره سازندگان خودروی چین، با کاهش فروش شرکت های جنرال موتورز و فورد موتور در چین، سهم شرکت های خودروسازی آمریکا در بازار خودروهای مسافربری چین تا 5/ 9درصد در هشت ماه اول سال جاری کاهش یافت در حالی که این سهم در سال گذشته در همین دوره 7/ 10درصد بود.