آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۷
دنیا
۴

نخست وزیر اتیوپی برنده نوبل صلح شد

در داخل دموکرات است؛ در خارج صلح طلب

دنیای اقتصاد : مهم ترین جایزه نوبل به یک اتیوپیایی رسید: صلح نوبل. به گزارش سی ان ان، کمیته نوبل صلح در اسلو نروژ روز جمعه، 19 مهرماه، نام آبی احمد علی، نخست وزیر اتیوپی را به عنوان برنده نوبل صلح سال 2019 اعلام کرد. کمیته انتخاب برنده نوبل صلح در بیانیه خود که روز گذشته منتشر شد دلیل انتخاب آبی احمد علی را چنین اعلام کرد: «به خاطر تلاش های او برای دستیابی به صلح و همکاری بین المللی و به ویژه ابتکار او برای حل مناقشات مرزی با اریتره.» آبی احمد علی در آوریل سال 2018 به مقام نخست وزیری اتیوپی رسید و از همان آغاز اعلام کرد که یکی از اهدافش از سرگیری گفت وگوهای صلح با اریتره است.

کمیته نوبل صلح در بیانیه خود اظهار امیدواری کرده است که اهدای این جایزه بتواند دست نخست وزیر اتیوپی را «در رسیدن به صلح و آشتی» قوی تر کند. اتیوپی دومین کشور پرجمعیت آفریقا و بزرگ ترین اقتصاد شرق آفریقا به حساب می آید. آبی احمد علی درحالی به عنوان برنده نوبل صلح معرفی شد که بیشترین توجه به گرتا تونبرگ، فعال نوجوان محیط زیست بود و بسیاری ابراز امیدواری کرده بودند که او به عنوان برنده نوبل صلح انتخاب شود. بریت ریس آندرسون، رئیس نروژی کمیته نوبل درباره پیروزی آبی احمد علی گفت: دستیابی به صلح اقدامی یکطرفه نیست. وقتی آبی به قدرت رسید و درخواست صلح کرد، آف ورکی، رئیس جمهور اریتره آن را به آغوش کشید و کمک کرد تا جریان صلح تقویت شود. آندرسون تصریح کرد که کمیته صلح نوبل امیدوار است که این امر منجر به تغییرات مثبت بین دو کشور شود. آندرسون، آبی را یک اصلاح گر داخلی خواند و گفت: در اتیوپی اگرچه کارهای معطل مانده زیادی باقی است، اما آبی احمد اصلاحات خود را آغاز کرده و بسیاری از شهروندان این کشور نیز امید به زندگی بهتر و فردایی روشن تر پیدا کرده اند. او در صد روز نخست فعالیتش در این کشور بسیاری از حالت های اضطراری را لغو و هزاران زندانی سیاسی این کشور را عفو کرد. او همچنین در کشورش سانسورهای رسانه ای را برچیده و به گروه های اپوزیسیون رسمیت بخشیده است. او نظامیان و شهروندانی که متهم به فساد هستند از کار برکنار کرده و موقعیت زنان را در ساختار سیاسی این کشور به طرز بی سابقه ای ارتقا بخشیده است. با این حال در اظهارات آندرسون آمده که هنوز چالش هایی باقیمانده تا صلح و امنیت کامل برقرار شود.او گفت: اتیوپی یک کشور با افراد و زبان های مختلف است. اخیرا رقابت های قومی-قبیله ای قدیمی شعله ور شده است. طبق گفته ناظران بین المللی در اثر این تحولات ممکن است تا 3 میلیون اتیوپیایی آواره شوند. در این شرایط ممکن است میلیون ها نفر به کشورهای همسایه گسیل شوند؛ درحالی که نخست وزیر اتیوپی به دنبال استقرار صلح، سازش و عدالت است؛ اما هنوز بسیاری از مسائل حل نشده باقی مانده اند. نزاع های قومی مهم ترین مساله ای است که اتیوپی با آن روبه رو بوده و درحال حاضر تشدید نیز شده است. در این زمینه گزارش های نگران کننده ای از این کشور به گوش می رسد که ممکن است تحولات مثبت فعلی این کشور را در ماه های آینده تحت الشعاع قرار دهد.

 برنده ای که خود خبر نداشت

اسم آبی احمد علی در شرایطی به عنوان برنده جایزه صلح نوبل مطرح شد که خود از آن مطلع نبود. کمیته جایزه صلح نوبل اواسط روز گذشته اعلام کرد که هنوز نتوانسته با نخست وزیر اتیوپی تماس برقرار کند. آندرسون در حین خواندن بیانیه گفت: «اگر او ما را تماشا می کند، فقط می خواهم گرم ترین سلام ها را به وی برسانم.»آبی احمد در شرایطی برنده جایزه صلح نوبل شد که این اواخر نام دانش آموز سوئدی به نام تونبرگ در این زمینه مطرح شده بود. سخنرانی تاثیرگذار وی درباره سیاستمدارانی که توجهی به تغییرات آب و هوایی ندارند، موجب شد تا وی بیش از پیش مورد توجه فعالان محیط زیست و صلح قرار گیرد. او چند سال است که سوار هواپیما نمی شود؛ زیرا گفته است بیشترین منبع آلودگی هوا، هواپیماهای مسافربری هستند. او حتی توانسته بر مادر خود نیز تاثیر مثبتی بگذارد و به رغم اینکه مادرش خواننده اپرا است برای سفرهای خود دیگر از هواپیما استفاده نمی کند و با قطار و کشتی دست به سفر می زند.