آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۷
خودرو
۱۶

رویداد

الزامات پیش از واگذاری خودروسازان

ایسنا : به اعتقاد یک کارشناس خودرو، واگذاری دو خودروساز بزرگ نیاز به الزامات و پیش زمینه هایی دارد.حسن کریمی سنجری اظهار کرد: تجربه نشان داده که دولت در اداره بنگاه های اقتصادی و صنعتی موفق نبوده است. طبیعی است که هیچ عقل سلیمی مخالف واگذاری بخش های دولتی به خصوصی نخواهد بود؛ اما درخصوص واگذاری دو شرکت بزرگ خودروساز کشور روشن شدن برخی ابهامات پیش از خصوصی سازی، کاملا ضروری است.

وی افزود: بنابراین با واگذاری سهم 5/ 14 درصدی دولت در ایران خودرو و 17 درصدی در سایپا، عملا قدرت حاکمیت آن بخش خصوصی که این دو بلوک سهام را خریداری می کند، بسیار بیشتر از آن سهم اسمی است که خریداری می شود.کریمی سنجری تاکید کرد: با علم به این موضوع سهم دولت در این دو شرکت باید به فرد یا گروهی منتقل شود که توانایی داشته باشد که آنها را از وضعیت بد مالی نجات دهد. فرد یا گروه خریدار در شرایط فعلی علاوه بر رونق تولید، باید بتواند با تولید خودروهای مطلوب، اعتبار از دست رفته این دو شرکت را بازگرداند. در حال حاضر در شرایطی که از یک سو تحریم اجازه نفس کشیدن به دو شرکت خودروساز را نمی دهد و از سوی دیگر انبوهی از بدهی های بانکی و زیان انباشته آنها را تحت فشار قرار داده است؛ سوال اینجاست که آیا خودروسازی های متعلق به بخش خصوصی وضعیت مساعدی دارند؟ آیا شرکت های خودروسازی خصوصی وضعیتشان از ایران خودرو و سایپا بهتر است یا بدتر؟این کارشناس خودرو ادامه داد: همچنین این سوال مطرح است که اصولا آیا بعد از این دولت به بخش خصوصی که مالک این دو شرکت خواهد شد، اجازه می دهد برای کاهش هزینه های خود و همین طور افزایش بهره وری، نیروهای شاغل مازاد را که حتما تعداد قابل توجهی هم خواهد بود، تعدیل کند؟ اگر اجازه تعدیل نیرو داده نشود، چگونه می توان به سودآور کردن این دو شرکت توسط بخش خصوصی امیدوار بود؟وی ادامه داد: اما اگر اجازه تعدیل نیرو می دهد چرا همین حالا که سهام اسمی دولت کمتر از 20 درصد است با این دو شرکت شبیه بخش خصوصی رفتار نمی کند؟ از طرف دیگر این ابهام مطرح است که مگر خصوصی سازی های گذشته در بخش صنعت به سرنوشت خوبی دچار شده است که انتظار داریم خصوصی سازی این دو شرکت هم اثربخش باشد؟ از دیگر سو بخش خصوصی خریدار این دو شرکت در شرایط فعلی اقتصادی و بین المللی حاکم بر کشور با کدام برنامه، سرمایه و دانش فنی می خواهد این دو شرکت را از ورطه ورشکستگی نجات دهد؟به اعتقاد این کارشناس خودرو، باید دولت منتظر بماند تا شرایط برای حضور بخش خصوصی مناسب تر، فراهم شود. این دو باید زمانی واگذار شوند که امکان تعاملات بین المللی با سایر دنیا برقرار باشد و این دو شرکت را به گروهی واگذار کنند که هم توانایی تولید خودروی باکیفیت را داشته و هم در توسعه بازار خود از طریق صادرات محصولات، توانمند باشند و به ویژه خریداران در خودرو و نه قطعه سازی؛ دارای پیشینه و تجربه و تخصص باشند زیرا سرمایه تنها برای خرید این دو شرکت کافی نیست.

بهترین همکلاسی بازار خودروی ایران

ایکوپرس : پژوهش بازار خودرو 301 با حضور فعالان خودرو، مشتریان و مدیران صنعت درسالن همایش ساپکو برگزارشد. کلینک پژوهشی این امکان را فراهم می کند تا قبل از تولید انبوه محصول جدید، قابلیت اعمال نظرات فنی و مهندسی مدیران، نمایندگی ها و مشتریان بررسی شود. 301 پلت فرم جدیدی است که سرآغازی برای تولید محصولات جدید گروه صنعتی ایران خودرو به شمار می رود.

به گزارش روابط عمومی ایران خودرو، نبود نقص منجر به بازگشت خودرو تا 10هزار کیلومتر، شروع تولید با حداقل سطح کیفی چهار ستاره در شاخص IQSو دستیابی به اهداف صنعتی سازی و تجاری سازی در شش ماه نخست تولید انبوه از اهداف کلان کیفی تولید این محصول است.این خودرو با دو گیربکس دستی و اتوماتیک تولید خواهد شد و دارا بودن گیربکس داخلی ارتقا یافته (4BE) با تولید صدای کمتر و کلاچ هیدرولیک از ویژگی های این محصول است.موتور ای. سی. 5 با استفاده از تکنولوژی CVVT (کنترل پیوسته و متغیر سوپاپ ها) و با بیش از 80 درصد ساخت داخل تولید می شودوتاکنون 50 دستگاه از موتور EC5 تولید شده و این موتور که بر پایه موتور تی. یو. 5 طراحی شده است، با توجه به الزامات زیست محیطی مصوب دولت، استاندارد آلایندگی یورو 5 را پاس می کند و دوستدار محیط زیست به حساب می آید. حجم موتور 301، معادل 6/ 1 لیتر، حداکثر قدرت آن 110 اسب بخار و حداکثر گشتاور آن 150 نیوتن متر در دور موتور 4 هزار است. مصرف سوخت ترکیبی این خودرو 1/ 7 لیتر در هر 100 کیلومتر پیمایش است.