آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۷۱۷۹
اقتصادی
۴

فاز اول اصلاح یارانه های پنهان

اصلاح مصرف سوخت روی میز تصمیم گیری

عطیه لباف

حامل های انرژی در چند قدمی اصلاح قیمت قرار دارند و از نظر اهمیت بنزین در نوک هرم و کالایی استراتژیک است. به نظر می رسد با اتمام فرآیند الزام استفاده از کارت سوخت شخصی، تکلیف بنزین مشخص شود. اما این اتفاق که احتمالا با سهمیه بندی همراه خواهد بود، چه تاثیراتی خواهد داشت؟اکنون این موضوع در دستور کار قرار گرفته و مسئولان کشور در حال بررسی سناریو های مختلف بر مبنای «کمترین فشار ناشی از تغییر قیمت بویژه به دهک های میانی و پایین جامعه» هستند. هنوز مشخص نیست که کدام سناریو نهایی و ابلاغ شود و به همین خاطر از بررسی سناریو ها در این گزارش خودداری شد. اما همان طور که وزیر نفت می گوید هر تغییری غیرممکن نیست.

سهمیه بندی یا افزایش تک نرخی؟

بنزین سال هاست که با وجود تغییر در نرخ های جهانی و همینطور رشد شاخص تورم، همچنان در پله هزار تومان برای هر لیتر ایستاده است. سال 1394 هدف دولت از یکسان سازی نرخ هزارتومان برای هر لیتر، حذف رانت ناشی از سیستم دونرخی یا چندنرخی بود.

برنامه این بود که هر سال با شیب ملایم، قیمت ها اصلاح شود تا به قیمت فوب خلیج فارس برسد. اما به هر دلیلی این تصمیم مخالفانی داشت و اجرایی نشد. سال گذشته که شاهد تغییر در نرخ ارز و نرخ تورم بودیم، مخالفت ها بیشتر شد و در نهایت مسئولان سه قوه ترجیح دادند که این تغییرات از طریق سهمیه بندی ایجاد شود، چراکه در این حالت اگر مصرف کننده صرفه جویی کند تغییری در هزینه هایش رخ نخواهد داد، اما دستاوردهایی نیز برای کشور به دنبال دارد.

پیام آخرین تجربه

قیمت بنزین از سال 57 تاکنون 15 مرتبه تغییر کرده است. اما به نزدیک ترین تجربه تغییر قیمت یعنی در سال 1386 که همراه با سهمیه بندی بود، بازمی گردیم. آن سال دولت سهمیه بندی با کارت سوخت را آغاز کرد. آمارها نشان می دهد بعد از این اتفاق که هر لیتر بنزین 100 تومان بود، میزان مصرف کم شد که بخش عظیمی از آن مصرف داخلی نبود و قاچاق می شد.

به طوری که سال 1385 میانگین مصرف 73.6 میلیون لیتر در روز بود اما در سال 1386 این رقم به 64.5 میلیون لیتر در روز کاهش یافت. بیش از 9 میلیون لیتر کاهش در مصرف داخلی و عرضه خارج از شبکه بنزین نتیجه این تغییر قیمت سوخت و سهمیه بندی بود. این موضوع میزان واردات بنزین را نیز به همین نسبت کاهش داد.

اکنون بنزین وارد نمی شود، اما اگر قرار است که صادرکننده پایدار و قابل اطمینانی در بازار جهانی باشیم، باید مصرف داخلی را مدیریت کنیم و اجازه ندهیم که قاچاق سرمایه ملی که از حق تمام مردم کشور انجام می شود، ادامه داشته باشد.

بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس، سهمیه بندی بنزین بر بستر کارت سوخت در طول 8 سال اجرا شدن آن، حدود 100 میلیارد دلار صرفه جویی برای کشور به همراه داشته که 75 میلیارد دلار آن ناشی از کاهش کل تقاضای سوخت (بنزین+ گاز طبیعی فشرده) و 25 میلیارد دلار آن ناشی از جایگزینی بنزین با CNG بوده است.

قاچاق در دل مصرف داخلی

در حال حاضر متوسط میزان مصرف بنزین کشور حدود 94 میلیون لیتر در روز است اما در روزهای نخست سال این رقم از مرز 135 میلیون لیتر در روز نیز عبور کرد و رکورد زد. این درحالی است که توان تولید داخلی حدود 110 میلیون لیتر در روز است.بخشی از این مصرف ثبت شده، مربوط به عرضه خارج از شبکه و قاچاق است. تحلیل ها و بررسی ها نشان می دهد که احتمالا با اعمال سهمیه حدود یک سوم از مصرف فعلی خارج از سهمیه می شود. از مصارف خارج از سهمیه نیز حدود یک سوم کاسته خواهد شد که بخشی از آن مربوط به قاچاق بنزین است. در حال حاضر قیمت بنزین در کشورهای همسایه بین 7 تا 14 برابر است. ایران دومین بنزین ارزان جهان بعد از ونزوئلا را دارد و اگرچه در سهمیه بندی نرخ اول ممکن است تغییر نکند اما انگیزه مصرف بی رویه و تا اندازه ای قاچاق را کم خواهد کرد. هرچند که صرفه قاچاق سوخت تا زمانی که نرخ ها با کشورهای همجوار برابر نشود از بین نمی رود اما کمتر می شود.

نگران تورم نباشید

بر اساس آمارهای قابل استناد در 15 مرتبه ای که از سال 57 تاکنون قیمت بنزین افزایش یافته، در 6 مرتبه اساسا تراز تورمی تغییری نکرده؛ در 6 مرتبه دیگر تراز تورمی با کاهش همراه بوده وتنها در 3 مرتبه تراز تورمی افزایشی ناچیز داشته است. بنابراین بر اساس تجربه، افزایش قیمت سوخت تاثیر معناداری بر تورم ندارد. اما با این حال دولت به دنبال راهکاری برای حمایت از اقشار آسیب پذیر است و قرار است که بخشی از منابع آزاد شده از محل حذف یارانه های پنهان، صرف افزایش رفاه دهک های ضعیف شود.

اصلاح به نفع فقرا

ایران بالاترین میزان پرداخت یارانه پنهان را در دنیا دارد. سهم بالایی از یارانه های پنهان به بخش سوخت بویژه بنزین اختصاص دارد. دهک های بالای درآمدی بیشترین سهم آن را دریافت می کنند و یارانه ای که دولت بابت بنزین به دهک دهم پرداخت می کند 23 برابر سایر دهک هاست. در سال معادل 987 هزار میلیارد تومان پرداختی از این بابت وجود دارد که عمدتا در سوخت، کالاهای اساسی و دارو خلاصه می شود؛ از رقم بیش از 900 هزار میلیاردی یارانه های پنهان حدود 600 هزار میلیارد تومان به حوزه انرژی و نفت و مشتقات آن اختصاص دارد که بیش از 200 هزارمیلیارد تومان آن متعلق به بنزین است. 200 هزار میلیارد تومانی که در رفاه فقرا و دهک های پایین هیچ تاثیری ندارد و از جیب آنها به ثروتمندان می رسد تا سرمایه هایشان بیشتر شود. این درحالی است که قرار بود یارانه به جامعه هدف آن یعنی همین دهک های ضعیف و تولید و صنعت برسد. ادامه شرایط کنونی جز اعطای رانت بیشتر به ثروتمندان نیست و برخی از کارشناسان عقیده دارند که مخالفان اصلاح این روند نیز از مشمولان این رانت هستند. سهمیه بندی می تواند گام بعدی هدفمندسازی یارانه ها در شرایط کنونی را رقم بزند.

 
ضرورت سهمیه بندی بنزین
مسعود دانشمند / کارشناس انرژی

تجربه سهمیه بندی بنزین در سال 1386 نشان می دهد که امکان مدیریت نسبی مصرف و قاچاق بنزین از این طریق با کمترین تاثیر بر نرخ تورم وجود دارد. حجم قابل توجهی از مصرف کنونی سوخت در ایران را عرضه خارج از شبکه تشکیل می دهد. درحالی که به این سوخت از سهم دهک های پایین جامعه یارانه پنهان پرداخت می شود. از این رو مهم ترین ضرورتی که برای سهمیه بندی بنزین می توان متصور شد هدفمند کردن نظام پرداخت یارانه ها، مدیریت مصرف، مهار نسبی قاچاق سوخت است. ایران ارزان ترین بنزین را در منطقه دارد و قرار بود که با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ظرف مدت معقولی به نرخ فوب خلیج فارس برسیم. اگر این برنامه اجرا می شد مدیریت مصرف آسان تر بود اما اکنون نیز باید با راهکارهایی نظیر سهمیه بندی مصرف را مدیریت کرد. این کاهش مصرف به صادرات رسمی بنزین کمک خواهد کرد. ضمن آن که با حذف بخشی از یارانه های پنهان و ایجاد منابع جدید می توان به دهک های ضعیف کمک کرد.

اقدامات همزمان
عبدالرسول قاسمی / استاد اقتصاد انرژی

در اقتصاد برای تحلیل هر سیاست نخست باید به اهداف آن سیاست توجه کرد. سوالی که در ارتباط با افزایش قیمت حامل های انرژی مطرح می شود آن است که هدف از اصلاح قیمت چیست؟ از منظر اقتصادی انتظار می رود که پاسخ سیاستمداران با این سوال اصلاح الگوی مصرف انرژی در کشور باشد که هدفی معقول است اما در اثربخشی کارکرد بازار برای کاهش مصرف انرژی در ایران لازم است الزاماتی مدنظر قرار گیرد:

1- کشش قیمت تقاضای انرژی در تمام کشورها کمتر از یک است؛ به عبارت دیگر انرژی یک کالای کم کشش است بنابراین درصد کاهش تقاضای آن کمتر از درصد افزایش قیمت خواهد بود. از این رو نیازمند اجرای سیاست های مکمل هستیم تا اثربخشی آن را افزایش دهد. به عبارت دیگر لازم است تا نگرشی سیستمی به اقتصاد داشته باشیم که مفهوم آن افزایش حق انتخاب مصرف کننده است.

2- افزایش حق انتخاب مصرف کننده یعنی تسری موضوع بازار و رقابت از حوزه «حامل های انرژی» به سایر بازارهای انحصاری از جمله خودرو. یعنی مصرف کننده بتواند اتومبیل هیبریدی را استفاده کند که کمترین مصرف سوخت را داشته باشد.

3- افزایش حق انتخاب یعنی توسعه خطوط مترو، BRT و افزایش ایمنی و پیوستگی شهر برای دوچرخه سواری و حتی پیاده روی با افزایش هزینه های حمل و نقل تا فرد بتواند از مدهای حمل و نقل جایگزین استفاده نماید.

4- افزایش حق انتخاب یعنی تسهیل حمل و نقل هوایی، ریلی، جاده ای و حتی لوله ای برای کاهش قیمت تمام شده تولید در کشور. ممکن است برخی ادعا کنند که با افزایش قیمت حامل های انرژی این اتفاق خواهد افتاد اما رفتار گذشته بویژه در هدفمندسازی یارانه ها خلاف این مدعاست. اگر دولت چنین قصدی دارد باید عواید حاصل از افزایش قیمت را صرف «توسعه حمل و نقل عمومی» و زیرساخت های حمل و نقل در کشور کند.

5- افزایش حق انتخاب یعنی نظارت بر پدیده ساخت وساز در کشور و رعایت استانداردهای انرژی برای کاهش مصرف انرژی.

6- افزایش حق انتخاب یعنی بهینه سازی نیروگاه های تولید برق به عنوان یکی از مصرف کنندگان عمده انرژی و تولید آلایندگی هوا و عدم اجحاف به مصرف کنندگان انرژی در بخش های تولیدی، خانگی و تجاری برای پرداخت هزینه های این ناکارامدی.

هر زمان که کشور برای موضوع مقابله با انحصار و افزایش رقابت پذیری وارد میدان شد و حق انتخاب در چارچوب مکانیزم بازار در تمامی ابعادی که بخش خصوصی می تواند فعالیت کند، به رسمیت شناخت، می توان انتظار داشت که سیاست های قیمتی به افزایش کارایی منجر شود. آنگاه هدف فقط تامین کسری بودجه نخواهد بود.

کاهش بی عدالتی یارانه ای
ایرج توتونچیان / استاد دانشگاه

وضعیت کنونی پرداخت یارانه های پنهان سوخت، مصداق بی عدالتی اجتماعی و مخالف اصول علم اقتصاد است. باید به سمت اصلاح این شرایط گام برداشت و اولین قدم در برهه کنونی می تواند سهمیه بندی باشد.  اکنون گازوئیل سهمیه ای است و این موضوع تا اندازه ای مصرف را مدیریت و قاچاق این سوخت را کم کرده است. هرچند که هنوز محبوب ترین سوخت برای قاچاق، گازوئیل است اما اگر این نظام سهمیه بندی نبود، اکنون میزان قاچاق گازوئیل بسیار بیشتر و حتی اجازه صادرات رسمی به کشور نمی داد.  لذا وقتی شرایط اجازه اصلاح یکباره قیمت بنزین را نمی دهد، برای اصلاح وضع مصرف و قاچاق بنزین هم باید به سمت سهمیه بندی مجدد رفت. ضمن آن که پولداران و ثروتمندان بیشترین مصرف بنزین را دارند و تغییر در قیمت این کالا و سهمیه بندی فشاری به دهک های پایین وارد نخواهد کرد. البته باید به واسطه منابعی که از محل نرخ دوم بنزین ایجاد می شود، برای فقرا و نیازمندان کار ایجاد کنیم؛ نه آن که یارانه نقدی آنها را افزایش دهیم. نکته آخر آن که تغییر قیمتی علاوه بر موضوع مدیریت مصرف داخلی و قاچاق، به نفع محیط زیست و تمام مردم خواهد بود.

کارت انرژی و دید کلان
بهنام ملکی / اقتصاددان

تصمیم سازان کشور در حال بررسی راهکارهای هدفمند کردن یارانه های پنهان و کاهش حجم آن هستند. سهمیه بندی راه حلی است که برای بنزین مطرح می شود. هدف کاهش یارانه های پنهان، مصرف و قاچاق بنزین است. اما به نظر می رسد که این مبحث باید کلان تر دیده شود و به این منظور لازم است که از کارت های سوخت به عنوان کارت انرژی استفاده و هر خانواده ای را شامل شود. به عبارت دیگر سهمیه بندی فقط مربوط به بنزین نباشد؛ بلکه تمام حامل های انرژی شامل سهمیه شوند و در کارت انرژی ماهانه شارژ شوند. برای مصرف کننده خوش مصرف نیز باید امتیازاتی دیده شود. آنگاه همه سعی می کنند که مصرف خود را مدیریت کنند. حتی در نگاه وسیع تر تمام خدمات ضروری می تواند در قالب این کارت تعریف شود. این کارت یارانه هوشمند موجب می شود رفتار مصرفی همه ما تغییر کند. ضمن آن که اگر به درستی طراحی شود، مجالی برای قاچاق سوخت باقی نخواهد گذاشت.