آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۷
بازرگانی
۵

خبر

تشکیل دفتر مقابله با تحریم ها در حوزه صادرات

دنیای اقتصاد : حسین مدرس خیابانی، در نشست با صادرکنندگان و تشکل های صادراتی با مسوولان ارشد حوزه تجارت کشور به مناسبت روز ملی صادرات با تاکید بر اینکه امروز تولید و صادرات مساله اول کشور است، عنوان کرد: صادرکنندگان در قامت خط شکنان جنگ اقتصادی خواب دشمنان را آشفته کرده اند و ظرفیت های تولیدی را به کار گرفته و اشتغال ایجاد کرده اند.

به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، وی با تاکید بر اینکه تمام امور تجاری در سازمان توسعه تجارت خارجی ایران متمرکز است، افزود: مشکلات موجود در دستور کار سازمان قرار دارد، مسائل مربوط به صادرات به صورت دائمی رصد می شود تا ضمن شناسایی بهتر مشکلات راهکارهایی برای رفع آن اندیشیده شود. قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی عنوان کرد: مهم ترین کار در سازمان توسعه تجارت ایران بازاریابی است تا بستر لازم را برای حضور صادرکنندگان در بازارهای بین المللی فراهم آورد.

مدرس خیابانی شرایط حال حاضر را برای تولید و صادرات منحصربه فرد توصیف کرد و گفت: باید در برابر خواسته های بحق صادرکنندگان منعطف باشیم چراکه آنان بهتر از هر کسی جنگ اقتصادی را باور کرده و با آن درگیر هستند. قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با اشاره به اینکه شرایط جنگ تحریمی همانند جنگ تحمیلی نابرابر است، اظهار کرد: امروز اقتصاد بدون نفت را تمرین می کنیم، بنابراین لازم است ابزارهای مناسب را در اختیار صادرکنندگان قرار دهیم و تحریم های داخلی را از میان برداریم. وی با تاکید بر اینکه تحت هر شرایطی باید از ظرفیت ها و منابع عظیم خود غافل نشویم، گفت: هر سال از صادرکنندگان نمونه تقدیر می شود اما باید برای این قهرمانان ملی تسهیل امور برای ادامه فعالیت را فراهم کنیم. مدرس خیابانی درخصوص تعدد بخشنامه ها در حوزه تجارت خارجی بیان کرد: از ابتدای سال 97 تا نیمه اول سال 98 بخشنامه هایی صادر شده است که بخش اعظم آن واکنش بهنگام به تصمیمات دشمن بود و تنگناها و محدودیت های کشور باعث صدور این بخشنامه ها می شد.

وی افزود: البته بخشی از بخشنامه ها در راستای تسهیل و روان کردن تجارت صادر شده که موثر نیز بوده است. مانند ممنوعیت 1600 قلم کالا که لوکس و غیرضروری بوده یا از لحاظ کمی و کیفی در داخل کشور تولید می شده است که البته ممکن است بخشی از بخشنامه های غیرضروری که در این مدت صادر شده است، نیاز به اصلاح و تغییر داشته باشد. مدرس خیابانی بیان کرد: به رغم مشکلات ساختاری موجود در اقتصاد کشور باید با کمک یکدیگر و دست در دست هم برای اصلاح آن بکوشیم. از سوی دیگر در این نشست مشکلات مطرح شده از سوی صادرکنندگان در چهار بخش گمرکی، بانکی و ضمانت صادرات، امور مالیاتی و حمل ونقل احصا شد تا پیش از روز ملی صادرات در شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی در حضور مسوولان عالی رتبه کشور مطرح شود.

کارنامه فصلی تجارت کالایی گروه 20

دنیای اقتصاد : رشد تعدیل شده فصلی تجارت بین المللی کالایی در اقتصادهای گروه 20 (G20) طی سه ماهه دوم سال 2019 همچنان ضعیف باقی مانده است.

به گزارش معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، ارزش صادرات و واردات اقتصادهای G20 درفصل دوم 2019 نسبت به فصل اول 2019 به ترتیب به میزان 9/ 1 درصد و 9/ 0 درصد کاهش یافته، درحالی که نسبت به فصل دوم 2018، صادرات 9/ 2 درصد کاهش و واردات هم 3 درصد افت کرده است.

ارزش واردات آمریکا در سه ماهه دوم 2019 در مقایسه با فصل گذشته به میزان 3/ 0 درصد افزایش یافته و در مقایسه با مقدار مشابه سال گذشته نیز رشد 7/ 0 درصدی را تجربه کرده است. صادرات این کشور نیز در فصل دوم سال 2019 نسبت به فصل اول سال مذکور حدود یک درصد کاهش یافته و در مقایسه با فصل دوم 2019 حدود 3 درصد افت کرده است. ارزش صادرات و واردات چین در سه ماهه دوم سال 2019 نسبت به سه ماهه نخست 2019 به ترتیب حدود 6 درصد و یک درصد افت کرده است و نسبت به مقدار مشابه سال گذشته به ترتیب با کاهش حدود 2 درصدی و 4 درصدی همراه بوده است. در سه ماهه دوم سال 2019 نسبت به فصل اول این سال، ارزش صادرات اقتصادهای آسیایی گروه G20 که تبادلات ارزی براساس نرخ دلار آمریکا دارند، در تمام این اقتصادها به غیر از ژاپن (2/ 0 درصد) با رشد منفی همراه بوده است. رشد واردات نیز در بازه مذکور، تنها برای چین، هندوستان، اندونزی، ژاپن و کره جنوبی مثبت بوده است. همچنین ارزش صادرات این کشورها در فصل دوم سال 2019 نسبت به مدت مشابه سال 2018 تنها در ترکیه با رشد مثبت همراه بوده و واردات نیز در این بازه زمانی مذکور برای کلیه اقتصادهای آسیایی گروه G20 با رشد منفی همراه شده است.

طی فصل دوم 2019 بیشترین رشد ارزش صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته، مربوط به کشورهای استرالیا، آرژانتین و مکزیک به ترتیب با رشد 8/ 9 درصد، 6/ 7 درصد و 3/ 5 درصد بوده است. ارزش واردات نیز در بازه زمانی مذکور تنها در دو کشور آمریکا و برزیل به ترتیب با رشد 5/ 0 درصد و 7/ 0 درصد مثبت بوده و در سایر کشورها، واردات با کاهش همراه شده است. بیشترین کاهش ارزش واردات نیز مربوط به آرژانتین با افت 28 درصدی طی فصل دوم 2019 نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است.

پیش شرط های پیوستن به اوراسیا

دنیای اقتصاد : روسای اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور در نشست شورای روسای اتاق های سراسر کشور در ارومیه، به بررسی وضعیت لایحه قانون مالیات ارزش افزوده و همچنین چگونگی حضور ایران در منطقه اوراسیا پرداختند.

در این نشست که با حضور استاندار آذربایجان غربی و نماینده ارومیه در مجلس برگزار شد، رئیس اتاق ایران ضمن اشاره به جایگاه سفارتخانه های ایران در توسعه تجارت خارجی گفت: زمانی که آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شدند، از ایشان خواستم که در انتخاب سفرای ایران در دیگر کشورها و همچنین در انتخاب استانداران، رویکردهای اقتصادی را جایگزین رویکرد سیاسی کنند.

نادر قاضی پور، نماینده ارومیه در مجلس نیز با حضور در این نشست به لایحه قانون مالیات ارزش افزوده اشاره و عنوان کرد: اگر این لایحه با همین وضعیتی که دارد به تصویب برسد به ضرر بخش خصوصی خواهد بود، چراکه بسیار مبهم است و موجب بروز رفتارهای سلیقه ای خواهد شد. محمدمهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی نیز به وضعیت تحریم ها اشاره کرد و گفت: امروز همگان به نقش بسزای بخش خصوصی واقفند و می دانند که باید با اعضای اتاق ایران همفکری کنند. وی به وضعیت اقتصادی کشور در سال گذشته و نوسانات ارزی اشاره و تصریح کرد: در آن زمان اتاق های سراسر کشور توانستند از ادامه نوسانات جلوگیری و از ابلاغ بخشنامه های ناگهانی ممانعت کنند.

حسن انتظار، رئیس اتاق ارومیه، ضمن ارائه گزارشی از وضعیت تولید و تجارت در استان آذربایجان غربی وضعیت مرزهای این استان با عراق و ترکیه را نامساعد خواند و خواستار بازنگری و اصلاح کمبودها در این مناطق شد. وی تاکید کرد: لازم است سیستم های گمرکی فعال در این بخش به روز شوند. در ادامه شافعی با ارائه گزارشی به مهم ترین اقدامات خود و هیات رئیسه طی دو هفته گذشته پرداخت و با اشاره به دیدار خود با رئیس مجلس گفت: بیشترین بحث ها در این جلسه مربوط به روابط خارجی ایران به ویژه منطقه اوراسیا بود. ایشان توصیه هایی داشتند و اعلام آمادگی کردند تا با همکاری اتاق برای گسترش روابط تجاری با کشورهای اوراسیا قدم بردارند. همچنین وعده دادند تعرفه های ترجیحی به گونه ای تدوین شود که منافع کشور در آن لحاظ شود و از نظرات اتاق نیز استفاده شود و آنچه در ارتباط با وضعیت تعرفه ترجیحی با ترکیه اتفاق افتاد، تکرار نشود. او ادامه داد: در این نشست همچنین یادآور شدم که ناوگان حمل ونقل کشور برای افزایش روابط با اوراسیا آماده نیست. زیرساخت ها باید اصلاح و تکمیل شود.

شافعی همچنین از برگزاری جلسه ای در سازمان برنامه و بودجه خبر داد. براساس اظهارات وی تا به امروز در زمینه آمایش سرزمین اقدامات بسیاری انجام شده است که موفق نبوده و به تازگی این سازمان مجدد درحال اصلاح این برنامه است. شافعی گفت: امیدواریم این طرح این بار موفق شود. درخواست ما این است که اتاق های استانی هم در این پروژه وارد شوند و نظرات خود را اعلام کنند. در ادامه این نشست، محمدرضا رمضانی دبیرکل و معاون امور مجلس اتاق ایران، گزارشی از وضعیت لایحه مالیات ارزش افزوده در مجلس ارائه داد. رمضانی گفت: امروز این لایحه در صحن مطرح شده و توانستیم اثرات زیادی در اصلاح بندهای آن داشته باشیم. حدود 85 درصد نظرات بخش خصوصی در آن لحاظ شده است. با هماهنگی های انجام شده، نمایندگان کمیسیون مالیات اتاق ایران در صحن حضور دارند و با جدیت موضوع را دنبال می کنند.

حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق ایران از به نتیجه رسیدن و موافقت ریاست جمهور در مورد برگزاری همایشی با اعضای شوراهای گفت و گوی استانی با حضور همه اعضا در اواسط آبان خبر داد. براساس اظهارات وی در پایان این نشست بیانیه ای هم به عنوان خواسته های بخش خصوصی منتشر می شود. این همایش یک روزه خواهد بود و شامل 5 کارگروه می شود که در قالب این کارگروه ها مطالبات بخش خصوصی بحث و بررسی خواهد شد. یونس ژائله نیز در ادامه بر ضرورت هم افزایی و توانمندسازی بخش خصوصی توسط خود آنها تاکید کرد. این فعال اقتصادی از وضعیت حاکم بر صادرات نیز انتقاد کرد و گفت: اگر این روند ادامه پیدا کند و از نوآوری ها استفاده نکنیم، همین بازارهای اندکی را که در اختیار داریم به تدریج از دست خواهیم داد. باید نگاه ها و رویکردها را در مورد شیوه صادرات و بازاریابی تغییر دهیم و قدم اول در این راستا ایجاد امید و اعتماد بین جوانان است.