آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۶
ورزش
۱۴
گزارش

ایران در حضور تماشاگران زن، کامبوج را گلباران کرد

ورزشگاه آزادی برای همه

طیب سیفی

سرانجام بازی ایران و کامبوج عصر پنجشنبه ساعت17برگزار شد؛ این بازی از سری بازی های انتخابی جام جهانی2022 قطر و جام ملت های آسیا بود. اگر چه استقبال زیادی از مسابقه ایران و کامبوج نشده بود ولی پس از فراز و نشیب های فراوان در خصوص حضور بانوان در ورزشگاه بالاخره این تابو پس از 4دهه شکست و 3200 نفر از بانوان برای بازی ایران و کامبوج به ورزشگاه آزادی آمدند و فضای مفرح و هیجان انگیزی به ورزشگاه بخشیدند. بازی با سوت داور وسط میدان آغاز شد و پس از چند دقیقه احمد نوراللهی با شوتی سرکش توپ را به طاق دروازه کامبوج کوبید و اولین گل بازی به ثمر رسید و پس از آن توپ و میدان در اختیار تیم ملی ما بود و تیم حریف حرفی برای گفتن نداشت و گل های تیم ملی پشت سر هم و متواتر به ثمر نشست به طوری که در پایان بازی انصاری فر 4گل، سردار آزمون 3، مهدی طارمی 2، محمد محبی 2، نوراللهی، کنعانی زادگان و مهرداد محمدی هرکدام یک گل زدند و بازی با حساب 14 بر صفر به سود تیم ملی ایران به پایان رسید. در مجموع برد خوب و روحیه بخشی برای تیم ملی بود چرا که تیم ملی با مربی جدید احتیاج مبرم دارد در این تورنمنت ها پدیده های جدید و خلاقی نظیر محمد محبی که اولین بازی ملی اش هم بود را محک زده و رو کند؛ این برد شیرین باعث می شود علاوه بر شناسایی پدیده های خلاق و تازه، سیستم و تاکتیک تیم جا بیفتد و روزهای خوبی را نوید دهد اگرچه راه درازی در پیش است و تیم های قدر و بزرگ هنوز مقابل ما صف آرایی نکرده اند. تیم ملی کامبوج هم در این بازی فرم و استراتژی هجومی داشت، جلو بازی می کرد و در واقع آمده بود فوتبال بازی کند و بازیکنان این تیم بیشتر پاس های کوتاه بین هم رد و بدل می کردند و می خواستند خوب بازی کنند ولی نتوانستند. این قضیه جزو اتفاقات خوب بازی بود. کامبوج مثل بعضی تیم ها نبود که پس از دریافت گل های پشت سرهم عقب بکشد و با دفاع اتوبوسی به لاک دفاعی برود و بازی را مستاصل و صعب کند. مشکلات زیادی دارند که باید رفته رفته برطرفش کنند. در پایان بازی هم از تیم بزرگ، پرستاره و پرقدرت ایران به نیکی و شایستگی یاد کردند و از مردم بزرگ ایران به خاطر میزبانی خیلی خوب و احترام فراوان تشکر کردند.

سه نکته جالب توجه و حائز اهمیت بازی ایران و کامبوج علاوه بر حضور بانوان که انرژی مضاعفی به ملی پوشان داده بود، حضور یک نفر تماشاچی کشور کامبوج در ورزشگاه بود که جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده بود و تا آخر بازی با طبل بی وقفه تیم ملی کشورش را تشویق می کرد. نکته دیگر حضور توامان دو برادر دوقلو یعنی مهرداد و میلاد محمدی در ترکیب تیم ملی بود. دو بازیکنی که از بازیکنان جسور، سالم و زحمتکش تیم ملی هستند و هر دو به عنوان لژیونر در فوتبال اروپا توپ می زنند. حضور این دو برادر هواداران را امیدوار کرده که هر بازیکنی که شایسته است در لیست مربی تیم ملی باشد. سومین نکته نیز برمی گردد به برد پرگل ایران. دومین بازی تیم ملی فوتبال ایران با مارک ویلموتس بلژیکی توام شد با سومین برد پرگل تاریخ بازی های تیم ملی. در رده بندی پرگل ترین بردهای تیم ایران در تاریخ برد 19 گله مقابل گوام در سال 1379 و برد 17 گله مقابل مالدیو در سال 1376 در رده های اول و دوم قرار دارند. 23 مهرماه جاری تیم ملی کشورمان به مصاف بحرین در منامه می رود.

یکی از مسائل بحث برانگیز از سالیان گذشته تا به امروز قضیه ورود زنان به ورزشگاه هاست که جزو مباحث چالشی در جامعه بوده است به طوری که علاوه بر مراجع، کارشناسان، جامعه شناسان و روانشناسان کشورمان نیر درباره آن به اتخاذ موضع روی آورده اند. برخی بر این باورند که با توجه به جو ملتهب ورزشگاه مثلا در هنگام دربی های پایتخت و بازی های تیم ملی که اوج تهمت و افترا علیه داور و تیم مقابل جریان دارد و توام می شود با پرتاپ اشیا به داخل زمین فضا برای حضور زنان مهیا نیست. در سال های گذشته به دلیل اعمال سخت گیری ها و حساسیت ها بعضی دختران تغییر پوشش می دادند و با ظاهر و تیپ مردانه وارد ورزشگاه آزادی می شدند. برخی از این تماشاچیان که شناسایی می شدند، بازداشت و مورد مواخذه قرار می گرفتند.

زنان در جامعه حضور فعال و مثمرثمری دارند. در حال حاضر 30 درصد مشاغل مدیریتی و پست های حساس نظیر اشتغال در پاستور «معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، معاون حقوقی رییس جمهور» یا نمایندگی مجلس، فرماندار، معاون فرماندار، مدیرکل، معاون مدیرکل، رییس دانشگاه، استاد دانشگاه، وکیل، مشاور وزیر و در دولت های قبل چند وزیر زن در کابینه در اختیار بانوان جامعه بوده و هست. حال نخستین حضور بانوان در بازی تیم ملی ایران و کامبوج عصر پنجشنبه ثبت شده و به بار نشسته است. محقق شدن مطالبه زنان می تواند نویدبخش روزهای خوب و تصمیمات بهتری در آینده برای بانوان ایران اسلامی باشد؛ بحث ورود بانوان به ورزشگاه در چند ماه اخیر به سوژه اصلی بسیاری از محافل خبری تبدیل شده بود؛ موضوعی که ذهن بسیاری از بانوان علاقه مند و مشتاقان ورزش را درگیر خود کرده و از مسوولان مربوطه انتظار، فراهم کردن زیرساخت ها و زمینه های لازم برای ورود زنان به استادیوم ها را دارند تا بانوان نیز بتوانند با رعایت تمام شوونات اخلاقی لحظاتی خاطره انگیز را در فضایی شاد و هیجان انگیز تجربه کنند که به خوبی و به دور از حاشیه این اتفاق میمون انجام شد. یکی، دو سالی است که فیفا درباره عدم ورود زنان به ورزشگاه ها و به ویژه بازی های تیم ملی که در تقویم رسمی ثبت شده اند هشدار جدی داده است که اگر ایران این قضیه را رسما لحاظ نکند فوتبال ایران تعلیق خواهد شد؛ درست پارسال بود که اینفانتینو، رییس فیفا در جریان یکی از بازی های تیم ملی به ایران و ورزشگاه آزادی آمد و بعضی بانوان به ورزشگاه آمده بودند و اکنون پس از بازی تیم ملی ایران با کامبوج این قضیه را به صورت جدی رصد می کند و خوشبختانه فدراسیون فوتبال هم در جریان بلیت فروشی که اینترنتی انجام شد سهمیه بانوان را اختصاص داد و تمام بلیت هایی که برای بانوان اختصاص داده شده بود در سه جایگاه ویژه همان ساعات اولیه فروخته شد و3200 بانوی مشتاق و هوادار تیم ملی به ورزشگاه آزادی آمدند و شور و هیجان و روحیه مضاعفی به تیم ملی دادند. این قضیه نوید بسیار مسرت بخش و خوبی برای آینده فوتبال ایران است و آن اتهامی که به ما زده می شد که فضای فوتبال ما فضایی مردسالار است، با این جریان تازه و هوای تازه که به فوتبال ایران داده شد از بین رفت.