آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۶
ورزش
۱۴
چهره

پنجمین طلای جهانی نابغه ژیمناستیک

هیچ کس به اندازه او خوب نیست

سیمونه بیلز همچنان به عنوان یکی از مهم ترین ورزشکاران نسل اخیر به کارش ادامه می دهد. او در مسابقات ژیمناستیک نمایشی اشتوتگارت موفق شد پنجمین طلای جهانی خود را به دست آورد. 58.999 امتیازی بود که داوران به نابغه ژیمناستیک جهان دادند. حالا بیلز با تنها 22 سال سن رکورددار کسب امتیاز در مسابقات جهانی است. بعد از بیلز، تانگ شینگینگ از چین مدال نقره را به دست آورد و آنجلینا ملکنوا از روسیه برنز گرفت. بیلز بعد از قهرمانی گفت: «انگار دنیا را به من داده اند.» او ادامه داد: «این پنجمین عنوان من است. این رقابت واقعا مهیج بود. ما با قدرت این مسابقه را به پایان رساندیم. این بسیار هیجان انگیز است که ما فرصت انجام این کار را داشتیم.»

یک سال قبل بیلز دو بار در فینال مرتکب خطا شد و زمین افتاد و با وجود پیروزی آشکارش با ناراحتی سالن مسابقات را ترک کرد. او سال گذشته و در مسابقات دوحه قطر دو طلای پارالل نا همسطح و موازنه را از دست داد. او در پارالل نا همسطح به نینا دروائل از بلژیک باخت و نقره گرفت و در موازنه بعد از ژیمناست هایی از چین و کانادا به مدال برنز دست یافت. بیلز در مسابقات دوحه سه طلای ترکیبی، خرک و زمینی را به دست آورد، اما به نظر می رسد بیلز از اشتباهات سال گذشته درس گرفته است. او حالا به جای انتخاب همه مهارت های پرخطر و عجیب که در دو سال گذشته به نمایش گذاشته است، رو به نمایش های امن آورده است. البته بزرگ ترین میزان تسلط او در نمایش های امن هنوز بسیار فراتر از چیزی است که هر یک از رقبای او می توانند خوابش را ببینند.

بیلز برنامه اش در مسابقات اشتوتگارت را با خرک آغاز کرد. او در خرک با یک نیم پشتک و یک رفت وبرگشت و یک و نیم پیچ، نیم پیچ کمتر از برنامه اش در سال قبل که منجر به افتادنش شد، آغاز کرد. بیلز با وجود فرود با پا با فاصله اندکی از مرز، فرم عالی خود را حفظ کرد و دوباره با یک هاپ کوچک به پرواز در آمد. این حرکت بلافاصله یک امتیاز عالی 15.233 برای پیشتازی بیلز به ارمغان آورد. سپس در حالی که مدعیان کسب مدال با هم درگیر بودند، بیلز با میله های پارالل نا هم سطح یک پرش کف پا را پیاده کرد و با یک لبخند بزرگ در انتها امتیاز 14.733 را به دست آورد. بیلز چند وقت قبل با پارالل ناهم سطح کمی مشکل داشت اما هر سال شاهد پیشرفت او در این وسیله هستیم.

در تاریخ ژیمناستیک بالانس دستگاهی بوده است که تعیین می کرده چه کسی مدال به دست می آورد. این وسیله همچنین تمرکز ژیمناست را به خوبی نشان می دهد. سال گذشته بیلز قربانی این وسیله شد و با یک نیم وارو و وارو باز دچار لغزش شد، اما امسال او مهارتش را به سمت کسب بالاترین امتیاز ممکن هدایت کرد و با استفاده از ریتم مناسب امتیاز 14.633 را به دست آورد. بیلز در این وسیله نیز نمایش امن را به جای حرکات عجیب انتخاب کرد و با پیچش کمتر خودش را از خطای احتمالی مصون نگه داشت. با این حال نمایش بیلز سخت ترین نمایش او در کل رقابت ها بود. درنهایت در حرکات زمینی بیلز موفق شد با نمایش همیشگی و عالی خود امتیاز 14.400 را به دست آورد و به مدال طلا دست پیدا کند.

حالا سیمونه بیلز کسی است که تصور ژیمناستیک بدون او ممکن نیست. این ورزشکار به دستاوردهایی رسیده که تا به حال کسی فکرش را هم نمی کرد. در حال حاضر هیچ ژیمناستی برای ‍ رقابت با بیلز به اندازه کافی خوب نیست. بیلز رویایی را تحقق بخشیده که تا چند سال پیش مدام مورد استهزا قرار می گرفت؛ ایده ژیمناست سیاه پوست. ‍