آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۵
ورزشی
۹

سرمربی تیم ملی: هدف ما رسیدن به جام جهانی است

ثبت سومین پیروزی پرگل تاریخ تیم ملی فوتبال /ایران، کامبوج را گلباران کرد

سرویس ورزشی- تیم ملی فوتبال ایران در دومین دیدار خود در مرحله انتخابی جام جهانی قطر و انتخابی جام ملت های آسیا مقابل کامبوج با 14 گل به پیروزی رسید.

در یکی از مسابقات مرحله دوم انتخابی جام جهانی 2022 قطر و انتخابی جام ملت های 2023 چین تیم های ملی فوتبال ایران و کامبوج روز پنجشنبه در ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند که این بازی 14 بر صفر به سود ایران تمام شد.

در این مسابقه که از ساعت 17 و با حضور بانوان تماشاگر برگزار شد، احمد نوراللهی (4)، سردار آزمون (11، 35 و 45)، محمدحسین کنعانی زادگان (18)، ویسال (گل به خودی- 21)، کریم انصاریفرد (40، 48 و 60 و 88)، مهدی طارمی (54)، محمد محبی (65 و 67)، مهرداد محمدی (85) برای ایران گلزنی کردند تا دومین برد ایران در این رقابت ها (بعد از برد دو بر صفر مقابل هنگ کنگ) رقم بخورد.

مارک ویلموتس سرمربی تیم ملی فوتبال ایران ابتدا قصد داشت تیمش را با ترکیب علیرضا بیرانوند، احسان حاج صفی(کاپیتان)، میلاد محمدی، احمد نورالهی، مرتضی پورعلی گنجی، کریم انصاریفرد، محمدحسین کنعانی زادگان، مهدی طارمی، سردار آزمون، اشکان دژاگه و رامین رضاییان وارد زمین کند. هنگام گرم کردن بازیکنان اشکان دژاگه دچار آسیب دیدگی شد و ویلموتس، محمد محبی بازیکن جوان سپاهان را به جای وی وارد ترکیب کرد تا این بازیکن اولین بازی ملی خود را تجربه کند. این توفیق اجباری با درخشش محبی همراه بود و این بازیکن توانست دو گل به ثمر برساند. در نیمه دوم مسعود شجاعی (57- سردار آزمون)، امید ابراهیمی (61- احسان حاجی صفی) و مهرداد محمدی (73- محمد محبی) تعویض های ایران بودند.

برد تیم ملی فوتبال ایران مقابل کامبوج سومین برد پرگل تیم کشورمان محسوب می شود. پیش از این ایران مقابل گوام 19 بر صفر و مقابل مالدیو 17 بر صفر پیروز شده بود.

ویلموتس: هنوز کار خاصی نکرده ایم

در پایان این بازی مارک ویلموتس سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: شرایط بازی برایم مهم بود و همان طور که قبلا گفتم می خواستیم هجومی بازی کنیم که یک نتیجه خوب داشتیم. در حال تحول هستیم و افراد جدیدی به تیم ملی اضافه می شوند.

وی درباره عملکرد بازیکنان ایران تصریح کرد: به سردار آزمون و احسان حاج صفی بعد از یک ساعت بازی استراحت دادیم. فراموش نکردیم که چند روز دیگر دیدار مهمی با بحرین داریم. تمرکزم روی بازی بابحرین است که سه امتیاز دیگر را از این مسابقه بگیریم. تا اینجا هم کار خاصی نکردیم و هدفمان رسیدن به جام جهانی و پس از آن است.

سرمربی تیم ملی درباره حضور بانوان تماشاگر در ورزشگاه هم صحبت کرد و گفت: امروز یک روز تاریخی بابت حضور خانم ها بود. از آنها تشکر ویژه ای می کنم.

حضور بانوان، قدردانی ملی پوشان

اما نکته مهم این بازی حضور بانوان در ورزشگاه آزادی بود. روز پنجشنبه درب شرقی ورزشگاه آزادی میزبان بیش از 3 هزار خانم هوادار فوتبال بود. هواداران خانم قبل از ورود به داخل ورزشگاه و جایگاه های مشخص شده، توسط همیاران تماشاگر خانم که برای این بازی آموزش های لازم را دیده بودند، توجیه می شدند. این کار موجب گردید تا تماشاگران با محیط و جزئیات ورزشگاه آشنایی بیشتری پیدا کنند. تعداد همیاران بیش از 70 تن بود که در پله ها مستقر شده بودند و با خوشرویی با تماشاگران در تعامل و همکاری بودند. البته، بانوان نیروی انتظامی هم با نظم جالب و قابل توجهی، در محل های مشخص شده خود ایستاده و نظارت دقیقی بر کارها داشتند.

از همان لحظه ورود هواداران خانم به سکوها، عکاسان رسانه های مختلف که در بین آنها عکاسان و خبرنگاران خارجی هم دیده می شد، به مدت دو ساعت جایگاه خود را مقابل سکوهای بانوان قرار داده و مشغول تهیه اخبار و تصاویر بودند. برای آنها این حضور جالب بود و وقتشان را به ثبت این تصاویر اختصاص داده بودند.

البته در جریان برگزاری بازی، تعداد انگشت شماری تلاش کردند با شعارها و پلاکاردهای خود روی سکوها بی نظمی بوجود آورند که با هوشیاری بانوان حاضر در ورزشگاه، تیرشان به سنگ خورد و نتوانستند کاری از پیش ببرند.

پیش از شروع بازی نیز ربیعی سخنگوی دولت نیز با حضور در زمین مسابقه به سمت تماشاگران رفت که برخی از آنها سوت ممتد اعتراض را به صدا درآوردند. این نکته هم باید اشاره داشت که در پایان بازی بازیکنان به سمت جایگاه بانوان آمده و به تشکر از حضور و حمایت آنها پرداختند. بانوان نیز به این احترام و ادب ملی پوشان، واکنش نشان داده و آنها را تشویق ویژه ای کردند. در این مسابقه، تماشاگران خانم با انرژی و شور قابل توجهی به تشویق تیم ملی کشورمان پرداختند.

تشکر فیفا از فدراسیون فوتبال

در پایان این بازی جیانی اینفنتینو رئیس فیفا در بیانیه ای رسمی به حضور بانوان در ورزشگاه آزادی تهران واکنش نشان داد. در بخشی از این بیانیه آمده بود: برای اولین بار در نزدیک به 40 سال اخیر، به هزاران زن اجازه داده شد تا در یک ورزشگاه در ایران، به تماشای یک مسابقه فوتبال بپردازند. این یک قدم بسیار مثبت رو به جلو به شمار می رود که فیفا و بخصوص دختران و زنان ایرانی، با اشتیاق در انتظار آن بودند. اشتیاق، شادی و شوری که امروز نشان داده شد، قابل توجه بود و ما را بیشتر تشویق می کند تا مسیری را که آغاز کرده ایم، ادامه دهیم.

البته رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در شرایطی مدعی شده که برای نخستین بار بانوان ایرانی در ورزشگاه حاضر شده اند که پیش از این در بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا (پرسپولیس - نماینده ژاپن) بانوان در ورزشگاه آزادی حضور داشتند و به تشویق تیم پرسپولیس پرداختند.