آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۰۹
بین الملل
۹

پروژه نجات داعش توسط آمریکا شکست خورده است

تنفس مصنوعی ترامپ به تروریسم تکفیری

گروه بین الملل: دونالد ترامپ همچنان در جملات و سخنان خود از  مقابله با داعش  به عنوان یک کلید واژه ابزاری استفاده می کند! رئیس جمهور آمریکا به گونه ای سخت می گوید که گویا میان داعش و ایالات متحده کمترین ارتباطی وجود ندارد و تروریسم تکفیری،  خط قرمز امنیتی  واشنگتن در منطقه غرب آسیا و جهان محسوب می شود. مروری بر اظهارات ترامپ در این خصوص قابل تامل است.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به سوالی در مورد احتمال فرار اسرای داعشی از سوریه در پی آغاز عملیات ترکیه در شمال سوریه، گفت این افراد در صورت فرار به اروپا خواهند رفت.وی که در جمع گروهی از خبرنگاران صحبت می کرد، با بیان اینکه اغلب اسرای داعشی که در اختیار کردها هستند از اتباع کشورهای اروپایی اند، گفت: «آن ها از کشور ما نیامده اند. ما لطف بزرگی به آن ها (اروپایی ها) کردیم و به فرانسه، به آلمان و کشورهای مختلف اروپایی گفتیم که  دوست داریم خودتان اتباعتان را پس بگیرید. [آن ها گفتند] خوب، ما آن ها را نمی خواهیم، ما آن ها را نمی خواهیم. چطوره که شما آن ها را تحویل بگیرید. من گفتم ما هم آن ها را نمی خواهیم .»

ترامپ افزود: «هیچ کس آن ها را نمی خواهد. آن ها بد هستند، اما بالاخره کسی باید حواسش به آن ها باشد. من گفتم  ببینید، ما به شما لطف بزرگی کردیم. آدم هایتان را بگیرید. آن ها را پس بگیرید. در بسیاری از موارد، آن ها شهروندان اروپایی ها هستند، شهروندان فرانسه، آلمان. آن ها نمی خواستند آن ها را پس بگیرند. من به آن ها (اروپایی ها) یک شانس دادم، من به آن ها یک شانس دیگر هم دادم. من به آن ها شانس سومی هم دادم. حتی شانس چهارم هم دادم.»

بازتعریف تروریسم با مبارزه با تروریسم به طور کامل تفاوت دارد. در این خصوص ایالات متحده آمریکا و متحدان آن در صدد بازتعریف داعش به سود اهداف تروریستی خود در منطقه بوده و موضوع مبارزه با داعش اساسا اصالتی ندارد. در این میان رویکرد دولت آمریکا، انگلیس و متحدان آنها از جمله عربستان سعودی باید مورد تحلیل جدی قرار گیرد. در این میان ، ورود  ترکیه ورود به خاک سوریه به بهانه مقابله با کردها،مصداق  مقابله با نظام دمشق است. این مسئله طی روزهای اخیر به اثبات رسیده است.

«بکش تا کشته شوی»یا «نابود کن و نابود شو» خمیرمایه نگاه استراتژیک ایالات متحده آمریکا نسبت به داعش را تشکیل می دهد. تئوریسین ها و استراتژیست های آمریکایی بارها به مقامات کاخ سفید اعم از دموکرات یا جمهوری خواه اعلام کرده اند که واشنگتن در راستای اعمال سیاست ها و راهبردهای سیاسی و فرهنگی خود در جهان اسلام و غرب آسیا نیاز به «عوامل بر هم زننده» دارند. عوامل بازدارنده گروه ها یا افرادی هستند که ماحصل و برآورد نهایی بازی آنها باید به سود غرب در منطقه و جهان اسلام باشد. عملیات داعش در عراق نیز در همین راستا قابل تحلیل و ارزیابی است. ناکامی غرب و مهره اصلی آن در منطقه یعنی ریاض از آنچه در منطقه می گذرد، منجر به تحریک و تجهیز داعش از سوی آنان و تزریق دوباره بحران امنیت در منطقه شده است.

در چنین شرایطی مواردی مانند ادعای آمریکا در خصوص  مقابله با داعش به یک طنز تلخ می ماند.

از دید مقامات آمریکایی داعش باید در غرب آیا دست به کشتار بزند و در همان محدوده جغرافیایی جهان اسلام نیز از بین برود. آمریکا در مواجهه با داعش تنها یک خط قرمز دارد و آن گسترش سطح عملیات داعش از منطقه غرب آسیا به آمریکا و اروپاست. این در حالی است که واهمه شدید مقامات امنیتی اروپا از بازگشت هزاران عضو اروپایی داعش به داخل مرزهای اتحادیه اروپا و حوزه شنگن نیز موضوعی نیست که بتوان آن را کتمان کرد.

بازی خونین و خطرناکی که اوباما در سال 2011 میلادی در سوریه کلید زده بود دارد به پایان می رسد! هر چند توطئه های واشنگتن در منطقه شامات ادامه خواهد داشت، اما خروج نیروهای آمریکایی به معنای برهم ریختن پازلی است که دموکراتها و جمهوری خواهان آمریکایی از حدود هفت سال قبل و به صورت مشترک علیه دولت و ملت سوریه و متعاقبا ملت های منطقه چیده بودند. صورت مسئله در سوریه کاملا مشخص است! رسانه های 

غربی صراحتا از شکست غرب و ارتجاع عرب در سوریه خبر می دهند. گروه های تکفیری و تروریستی در سوریه هر روز  خود را در موقعیتی سخت تر و تنگنایی بیشتر می بینند. روندی که تا نابودی مطلق  گروه های تکفیری ادامه خواهد یافت. با خروج نیروهای آمریکایی،ستون فقرات تروریسم تکفیری در سوریه در هم شکسته خواهد شد. موضوعی که به شدت مهره های متوحش آمریکا مانند محمد بن سلمان ولیعهد سعودی  را نگران ساخته است.اگر  سوریه تا دیروز  تنها نماد پایداری در برابر دشمنان قسم خورده جبهه مقاومت بود ، امروز به صورت همزمان به نماد  پایداری و پیروزی  تبدیل شده است.تصمیم اخیر ترامپ نه یک تصمیم احساسی ، بلکه محصول و خروجی هفت سال ناتوانی و سرانجام شکست آمریکا در سوریه بوده است.