آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۵
حوادث
۱۰

خبر

دیوان عدالت اداری نظارت دیوان محاسبات بر شهرداری ها را تایید کرد

دیوان عدالت اداری با رد درخواست ابطال مقررات مربوط به توسعه صلاحیت دیوان محاسبات نسبت به شهرداری ها در مواردی که از بودجه کل کشور استفاده نمی کنند، نظارت دیوان محاسبات بر شهرداری ها را تایید کرد.

به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، درپی شکایت شاکی خصوصی از دیوان محاسبات کشور با خواسته ابطال دستورالعمل توسعه صلاحیت دیوان محاسبات نسبت به شهرداری ها در مواردی که از بودجه کل کشور استفاده نمی شود، هیئت تخصصی اقتصادی-  مالی دیوان عدالت اداری به بررسی شکایت وارده پرداخت.

بر اساس این گزارش، این هیئت با این استدلال که هر واحد اجرایی که بر طبق اصول 44 و 45 قانون اساسی مالکیت عمومی بر آن مترتب بشود، مشمول نظارت دیوان محاسبات اعلام شده و شهرداری نیز از واحدهایی است که مالکیت عمومی بر آنها مرتب می باشد و در مواردی از بودجه عمومی استفاده می کند، اعلام کرد بنابراین دیوان محاسبات کشور مسئول اعمال نظارت مالی بر شهرداری ها است. 

زمان بر بودن دریافت نوبت از برخی پزشکان به علت اشتغال در دانشگاه ها

جانشین معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی گفت: تعداد معدودی پزشک داریم که اعضای اصلی هیئت علمی دانشگاه ها هستند و به دلیل کمبود وقت نمی توانند زمان های زیادی را در مطب ها باشند.

توکل در برنامه رادیویی «تهران کلینیک» رادیو تهران در پاسخ به این سوال که چرا برخی پزشکان از الان برای 6 ماه آینده (آخر سال) برای نوبت دهی بیماران وقت هایشان پر است، اظهار داشت: تعداد معدودی پزشک داریم که اعضای اصلی هیئت علمی دانشگاه ها هستند و به دلیل کمبود وقت نمی توانند زمان های زیادی را در مطب ها باشند و نوبت های بیماران به این علت طولانی مدت خواهد شد که برای تمام اطبا هم صدق نمی کند.

آزادی گروگان 35 ساله در فردیس

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان فردیس استان البرز اعلام کرد که جوان 35 ساله ای که روز چهارشنبه ربوده شده بود، آزاد شد.

حسن جهانشاهلو  در گفت و گو با ایرنا افزود: با تلاش عوامل نیروی انتظامی این جوان از دست گروگانگیر ها آزاد و به آغوش خانواده بازگشت.وی بیان داشت: پرونده این آدم ربایی در دست پیگیری است  که با تکمیل شدن آن اطلاع رسانی می شود.به گفته شاهدان عینی بامداد چهارشنبه یک مرد 35 ساله از مقابل منزل خود در خیابان امام حسن(ع) کوچه شهید گودرزی فردیس توسط سه نفر با خودروی پرشیای سفید رنگ ربوده شد.آنان  گفتند که این افراد با زور و جبر فرد ربوده شده را سوار خودرو کردند که  فریادهای وی  سبب شد تا مردم به محل حادثه بریزند اما آدم ربایان با  شلیک تیرهوایی به همراه این جوان از محل دور شدند.دادستان عمومی و انقلاب شهرستان فردیس  گفت: دستورات ویژه قضایی صادر و مسئولان پلیس آگاهی پیگیر موضوع هستند. جهانشاهلو افزود: هنوز علت ربوده شدن آن مشخص نیست به محض مشخص شدن خبر تکمیلی متعاقبا اعلام می شود. 

انفجار یک مجتمع تجاری در میدان پونک با 2 مصدوم

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران جزئیات حادثه آتش سوزی در یک مجتمع تجاری در میدان پونک را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، جلال ملکی با بیان اینکه ظهر دیروز یک مورد انفجار در یک مجتمع تجاری در ضلع شمال غربی میدان پونک به آتش نشانی اعلام شده است، گفت: به دنبال این گزارش دو ایستگاه با امکانات کامل و تجهیزات تنفسی به محل حادثه اعزام شدند.

ملکی افزود: محل حادثه که آتش نشانان ظرف 4 دقیقه به آن رسیدند، یک مجتمع تجاری بزرگ بود که در طبقه همکف آن یک اغذیه فروشی به وسعت 20 متر قرار داشت و انفجاری در آن رخ داده بود.

وی با بیان اینکه شدت انفجار باعث شده بود شیشه های مغازه و تمام میزها و صندلی های آن به بیرون پرتاب شده و خسارات جزئی نیز به مغازه های اطراف وارد شود، گفت: به دنبال این حادثه شعله وری کمی هم ایجاد شده بود که پیش از رسیدن آتش نشانان، همسایه ها و کسبه با کمک خاموش کننده ها در حال مهار  این شعله وری بودند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران ادامه داد: خوشبختانه این آتش سوزی گسترش پیدا نکرد و تنها دو نفر مرد جوان 18 - 19 ساله که از کارگران اغذیه فروشی بودند دچار آسیب دیدگی شدند که برای درمان به نیروهای اورژانس تحویل داده شدند.

ملکی درباره علت این انفجار گفت: بررسی ها نشان داد علت انفجار نشت گاز از سیلندر گاز مایع بوده که با ایجاد جرقه آتش ایجاد کرده است.

سارقان 40 تن مس و آلومینیوم در تاکستان به چنگ پلیس افتادند

فرمانده انتظامی استان قزوین گفت: سارقان 40 تن مس و آلومینیوم در تاکستان با هوشیاری پلیس در استان های تهران و مرکزی شناسایی و دستگیر شدند.

سرتیپ مهدی حاجیان، اظهار داشت: در پی وقوع سرقت محموله ای20 تنی آلومینیوم و 20 تنی مس از 2 دستگاه کامیون در شهرستان تاکستان  موضوع به صورت ویژه با تشکیل کارگروه ویژه در دستور کار پلیس آگاهی استان و شهرستان تاکستان قرار گرفت.

وی ادامه داد: ماموران با انجام تحقیقات گسترده و اقدامات فنی پلیسی موفق به شناسایی 2 سارق در استان های مرکزی و تهران شدند.

فرمانده انتظامی استان قزوین افزود: کارآگاهان پلیس آگاهی پس از هماهنگی با دستگاه قضایی 2 سارق را در عملیات جداگانه و منسجم دستگیر و موفق به کشف محموله 20 تنی مس در شهر اراک شدند.

سردار حاجیان اضافه کرد: سارقان پس از انتقال به مقر پلیس آگاهی استان در بازجویی فنی پلیس به ذوب کردن محموله 20 تنی آلومینیوم و تبدیل آن به شمش اعتراف کردند.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به ارزش تقریبی 20 میلیارد ریال 2 محموله سرقت شده برابر اعلام کارشناسان تصریح کرد: متهمان با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند.

مدیرکل ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری: متقاضیان ثبت شرکت به دلالان مراجعه نکنند

مدیرکل ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری گفت: متقاضیان ثبت شرکت برای جلوگیری از سوءاستفاده دلالان از سامانه های تخصصی و پنجره واحد خدمات ثبت شرکت ها خدمات مشاوره ای دریافت کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مرتضی ادب اظهار داشت: ارائه خدمات در حوزه سازمان ثبت در راستای برنامه های مدون قوه قضائیه بهبود پیدا کرده و غیرحضوری و مکانیزه شده است و ما در سازمان ثبت اسناد کمتر خدماتی را داریم که الکترونیکی نشده و در راستای ارتقاء سلامت اداری و تکریم متقاضیان به صورت مستمر بهبود پیدا نکرده باشد.

ادب افزود: در همه فرآیندها، اطلاع رسانی نتیجه انجام کار و ابلاغ های الکترونیکی به صورت پیامک یا ابلاغ از طریق کارتابل الکترونیک برای متقاضی ارسال می شود و سازمان ثبت غیر از دفاتر اسناد رسمی هیچ کارگزار دیگری ندارد و سامانه جامع ثبت شرکت ها به صورت رایگان و تمام وقت پاسخگوی تمام نیازهای تخصصی متقاضیان می باشد.

وی ادامه داد: متقاضیان ثبت شرکت به جهت جلوگیری از سوءاستفاده دلالان و افراد فاقد صلاحیت از مدارک و اطلاعات هویتی شان، از سامانه های تخصصی و پنجره واحد خدمات ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری و یا جامعه وکلای رسمی خدمات مشاوره ای دریافت کنند.

ادب درخصوص چگونگی نظارت بر شرکت های ثبت شده نیز گفت: در حوزه ثبت شرکت به محض ثبت آن، قوانین متعددی وجود دارد و ما مشخصات این شرکت را به دستگاه های متعدد به صورت برخط ارسال می کنیم که یکی از آن دستگاه ها سازمان امور مالیاتی است. بر اساس قانون، اطلاعات همه اشخاص حقوقی از جمله هویت کامل شرکت ها و موسسات در اختیار سازمان مالیاتی و همچنین سایر مبادی مجاز از جمله نظام پولی و بانکی و سایر بخش ها قرار می گیرد.

درگیری طایفه ای در هیرمند 2 کشته برجای گذاشت

فرمانده انتظامی هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان گفت: بر اثر درگیری 2 طایفه «میر» و «نارویی» در نزدیکی پایانه مرزی میلک این شهرستان 2 نفر کشته و تعدادی مجروح شدند.

سرهنگ حسین سنچولی در این باره اظهار داشت: این 2 طایفه بر سر اختلافات قبلی که داشتند با یکدیگر درگیر شدند.

وی افزود: در این درگیری که با سلاح شکاری و جنگی رخ داد 2 نفر از طایفه «میر» زخمی شدند که پس از رسیدن به بیمارستان بر اثر جراحات وارده جان خود را از دست دادند.فرمانده انتظامی هیرمند گفت: چند نفر دیگر نیز در این درگیری زخمی شدند که حال یکی از آنان وخیم اعلام شده است. وی تصریح کرد: جزئیات بیشتر این حادثه در دست بررسی است. 

زندانی محکوم به قصاص در بندرعباس از چوبه دار نجات یافت

یک زندانی که به دلیل قتل عمد، محکوم به قصاص بود، در بندرعباس پس از تحمل پنج سال حبس، با رضایت اولیای دم، از مجازات اعدام با چوبه دار نجات یافت.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در جمع خبرنگاران درخصوص جزئیات این پرونده اظهار داشت: آبان ماه سال 93،  با کشف جسدی در خودروی سواری پارک شده در بلوار ساحلی بندرعباس، پرونده ای با موضوع قتل عمدی در دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان تشکیل شد.

علی صالحی ادامه داد: با بررسی موضوع توسط بازپرس و ماموران انتظامی، در کمتر از 48 ساعت، متهم 26 ساله دستگیر شد و در تحقیقات اولیه به قتل اقرار کرد.

وی افزود: پس از صدور کیفرخواست در دادسرا و ارجاع پرونده به دادگاه کیفری استان هرمزگان، با توجه به اقرار صریح  قاتل به ارتکاب جنایت و درخواست قصاص توسط اولیای دم، حکم به قصاص نفس صادر که رای مذکور در شعبه بیست و نهم دیوانعالی کشور تایید شد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به قطعیت حکم قصاص نفس، پرونده به منظور اجرا در اختیار واحد اجرای احکام کیفری بندرعباس قرار گرفت، که با تلاش مسئولان قضایی استان و تشکیل جلسه با اولیای دم، خانواده مقتول رضایت دادند و این جوان پس از تحمل 5 سال حبس از قصاص رهایی یافت.