آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۵
اخبار کشور
۱۱

آخرین خبرها از خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی

100دستگاه اتوبوس برای جا به جایی زائران راهی عراق شدند

مسئول کمیته مشارکت های مردمی و اسکان ستاد اربعین مستقر در مرز شلمچه گفت: با هماهنگی استانداری خوزستان 100 دستگاه اتوبوس برای انتقال زائران اربعین از شلمچه عراق به نجف اشرف عازم عراق شدند.

به گزارش ایرنا، مکی یازع اظهار داشت: به منظور تسریع در سفر زائران اربعین به سمت نجف اشرف  این تعداد اتوبوس از سوی استانداری خوزستان به مرز شلمچه عراق اعزام شدند.

وی با بیان اینکه حرکت زائران اربعین از مرز شلمچه به علت نبود اتوبوس در خاک عراق کند شده است افزود: به منظور شتاب بخشی به روند جا به جایی زائران در خاک عراق ، این تعداد اتوبوس به شلمچه عراق اعزام شدند تا مشکل تردد زائران اربعین حل شود.

یازع گفت: در حالیکه شلمچه آماده ترین مرز برای عبور و مرور زائران اربعین حسینی است ، طرف عراقی به علت افزایش جمعیت زائران قادر به تامین زیرساخت ها و امکانات لازم برای تردد زائران نیست.

موکب های مهران با کمبود آب معدنی و یخ مواجه است

رئیس کمیته مشارکت های مردمی ستاد اربعین ایلام از مردم خیر و نیکوکار استان برای مشارکت در خدمات دهی به زائران اربعین حسینی در مهران طلب همکاری کرد و گفت: موکب های مهران نیازمند آب معدنی و یخ هستند.

محمد علوی فر افزود: با توجه به حجم بالای تردد زائران برای عزیمت به عتبات عالیات و شرکت در پیاده روی اربعین حسینی این کمیته نیازمند مشارکت مردم برای تامین نیازهای زائران است.

وی اضافه کرد: مردم می توانند کمک های خود را اعم از نقدی و غیر نقدی برای خدمات دهی به زائران اربعین حسینی در شهر ایلام به ستاد بازسازی عتبات عالیات، در مهران به موکب ها و در سایر شهرستان ها به دفاتر نماینده ولی فقیه تحویل دهند.

علوی فر گفت: خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی در این موکب ها تا پنجم آبان ماه ادامه خواهد داشت.

تردد بیش از یک میلیون زائر از مرز مهران ثبت شد

استاندار ایلام گفت: بیش از یک میلیون نفر زائر اربعین از ابتدای ماه صفر تاکنون از مرز مهران تردد کردند.

به گزارش ایرنا ، قاسم سلیمانی دشتکی اظهار کرد: روز پنجشنبه سنگین ترین عملیات اربعین در مرز مهران تا این لحظه رخ داد به طوریکه بیش از 284 هزار تردد در مرز بین المللی مهران ثبت شد.

وی یادآور شد: در این روز بیش از 238 هزار نفر خروج و 46 هزار نفر نیز ورود داشته اند و این نشان دهنده این است که حجم گسترده ای از زائران مرز مهران را برای تردد انتخاب کرده اند.

وی اضافه کرد: هرچند قرار بود موکب ها از 17 مهر ماه به طور رسمی برپا شوند اما با توجه به استقبال کم نظیر زائران که در برخی روزها به 10 برابر مدت مشابه نیز افزایش یافت رسما مراسم باشکوه اربعین یک هفته پیش از موعد مقرر شروع شد.

استاندار ایلام از تردد بیش از یک میلیون و 124 هزار نفر زائر از اول ماه صفر تا امروز در مرز مهران خبر داد و گفت: افزایش تردد زائران در مرز مهران بی سابقه است.سلیمانی دشتکی تاکید کرد: با توجه به حجم زیاد زائرانی که مرز مهران را برای تردد خود انتخاب کرده اند، ستاد مرکزی اربعین کشور و ستاد استانی اربعین باید برنامه های خود را برای تردد حدود پنج میلیون نفر زائر در اربعین امسال از مرز مهران تنظیم کنند.

وی افزود: باید ارگان ها، نهادها و همه دستگاه های دست اندرکار به ویژه وزارت راه و شهرسازی تمرکز بیشتری در حوزه حمل ونقل و خدمت رسانی در مرز مهران داشته باشند.

سلیمانی دشتکی افزود: امسال با این استقبال کم نظیر از مرز مهران باید منتظر موج عظیم برگشت زائران باشیم چرا که پیش بینی می شود در این مرحله شاهد پیک برگشت 350 هزار نفری زائران در یک روز از مرز مهران باشیم.

آمادگی کامل شهرستان کرمانشاه  برای اسکان 50 هزار زائر در شب

فرماندار کرمانشاه از آمادگی کامل این شهرستان برای اسکان زائران حضرت اباعبدالله الحسین(ع) خبر داد و گفت: ظرفیت اسکان 50 هزار زائر در هر شب فراهم شده است.

فضل الله رنجبر اظهارداشت: با همت مردم بیش از 50 موکب در سطح شهرستان کرمانشاه برپا شده است.رنجبر با بیان اینکه 15 سالن ورزشی با برپایی چادرهایی برای اسکان زائران فراهم شده است، افزود: نمازخانه های مدارس نیز در صورت نیاز قادر به اسکان زائران هستند.

فرماندار کرمانشاه گفت: هر زائری که نیاز به اسکان داشت این شرایط در سریعترین زمان ممکن برایش فراهم می شود.

وی تاکید کرد: دستگاه های امدادرسان شهرستان کرمانشاه در آماده باش 24 ساعته به سر می برند و هیچ مشکلی از بابت اسکان و پذیرایی از زائران با غذای گرم نداریم.

رنجبر در پایان گفت: محل های اسکان آماده شده تا چند روز بعد از اربعین نیز برپا و آماده پذیرش زائران گرامی هستیم.

مشکلی برای تامین پول و ارز زائران در مهران وجود ندارد

استاندار ایلام گفت: هیچ گونه مشکلی برای تامین پول و ارز مورد نیاز زائران در شهرستان و پایانه مرزی مهران وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، قاسم سلیمانی دشتکی اظهار داشت: 60 خودپرداز در شهر مهران و مسیر مستقر است و زائران می توانند تا سقف پنج میلیون ریال پول برداشت کنند.

وی یادآور شد: همچنین چهار صرافی و شش شعبه بانکی آماده تحویل ارز به زوار در مرز مهران هستند و زائرانی که از مبدا ارز تهیه نکرده اند، می توانند ارز مورد نیاز خود را تامین کنند.

وی همچنین از استقرار خزانه سیار در شهرستان مرزی مهران خبر داد و افزود: با هماهنگی های قبلی بانک مرکزی، خزانه سیار در مهران راه اندازی شده است که مشکلی از نظر تامین پول و انتقال پول به مهران با توجه به حجم زوار وجود نداشته باشد.

استاندار ایلام همچنین از تمامی رانندگان خواست: بیش از هر چیز به سلامت جان خود و خانواده و همراهان توجه داشته باشند و در صورت خستگی و خواب آلودگی از رانندگی پرهیز و در موکب ها و محل های اسکان طول مسیر استراحت کنند.

سلیمانی دشتکی افزود: در این روزها شاهد تصادف و سوانح رانندگی هستیم که موجب فوت و 0مصدوم شدن جان زوار می شود که بر اساس شواهد و بررسی پلیس خواب آلودگی و عدم توجه به سرعت مجاز عامل اصلی این سوانح بوده است.

وی همچنین از وزارت راه و شهرسازی و پایانه حمل ونقل کشور خواست: تمهیدات لازم برای بازگشت زوار و تامین اتوبوس مورد نیاز زائران را از هم اکنون فراهم کنند تا ما با مشکل مواجه نشویم.

300 دستگاه اتوبوس  برای انتقال زائران در خسروی مستقر شد

استاندار کرمانشاه گفت: به منظور انتقال و جابه جایی زائران اربعین حسینی 300 دستگاه اتوبوس در مرز خسروی و منذریه عراق مستقر شده است.

هوشنگ بازوند در جلسه ستاد اربعین استان در قرارگاه اربعین حسینی (ع) در مرز خسروی افزود: برای جلوگیری از ازدحام زائران در مرز خسروی و همچنین باتوجه به محدودیت زمانی عزیمت زائران از این مرز از رسمی به دستور رئیس قرارگاه ویژه اربعین حسینی مرز خسروی به حسب ضرورت هرگاه نیاز بود مسیر قصرشیرین به خسروی در سه راهی نصرآباد مسدود می شود.

او گفت: جمعیت هلال احمر و سپاه نیز در اسکان زائران بسیج شده اند و با تانکرهای سیار آبرسانی در خسروی و منذریه بین زائران صورت می گیرد.

وی ادامه داد: ما طبق توافق مقامات کشورمان با مقامات عراقی روزانه 20 تا 25 هزار زائر را باید از مرز خسروی خروج دهیم اما این تعداد را به 30 هزار رسانده ایم و اکنون زائرانی که مرز خسروی را برای عزیمت به عراق انتخاب می کنند باید بدانند که برای خروج از این مرز 24 تا 48 ساعت باید در قصرشیرین بمانند.

زائران کشورهای آذربایجان و ترکیه  از خسروی به کربلا می روند

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان کرمانشاه اعلام کرد که زائران کشورهای جمهوری آذربایجان و ترکیه از مرز خسروی راهی کربلای معلی می شوند.  علی اکبر اکبری اظهارداشت: براساس برنامه ریزی ستاد اربعین، اتباع کشورهای پاکستان و افغانستان نباید از مرز خسروی عبور کنند.

وی افزود: عبور از مرز خسروی تنها برای زائران کشورهای جمهوری آذربایجان و ترکیه و اتباع خارجی مقیم کرمانشاه مجاز است.

مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استان کرمانشاه عنوان کرد؛ همچنین زائران دیگر کشورها نیز می توانند به صورت موردی از مرز خسروی عبور کنند.

اکبری از صدور 211 برگه تردد موقت برای اتباع خارجی مقیم ایران خبر داد و گفت: با هماهنگی که با سرکنسولگری عراق در کرمانشاه داریم، از ابتدای اعزام های اربعین امسال تاکنون برای 211 نفر از اتباع خارجی مقیم ایران که قصد حضور در مراسم راهپیمایی اربعین را داشتند، برگه تردد موقت صادر کردیم.

وی با بیان اینکه از زمان آغاز تردد زائران اربعین حسینی (ع) 70 مهاجر غیرقانونی افغان در کرمانشاه دستگیر شدند، گفت: تدابیری اتخاذ کرده ایم که اگر در این مدت اتباع غیرمجاز افغانستانی چه برای کار و چه برای سفر اربعین حسینی به کرمانشاه وارد شوند، آنان را به اردوگاه ورامین عودت دهیم.