آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۵
اخبار کشور
۱۱

تاکید معاون اول قوه قضائیه بر لزوم آسیب شناسی در عملکرد حراست ها

معاون اول قوه قضائیه گفت: باید آسیب شناسی صورت گیرد که حراست ها در این سال ها و در این دو دهه اخیر چه کاری انجام داده اند و چرا متوجه برخی از مسائل نشده اند.

به گزارش میزان، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای در همایش شورای عالی استان ها با بیان اینکه شوراها جایگاه بسیار بسیار مهمی در قانون اساسی ما دارند، اظهار داشت: برای اداره شهر نیاز به بودجه داریم، آیا بودجه به هر شکلی و کیفیتی و از هر راهی باید تامین شود؟ که پاسخ خیر است و اگر پول و درآمدزایی برای ما اصل شد، آسیب می رساند. البته در اداره شهر بودجه مورد نیاز است، اما از چه راه هایی و به چه طرقی. یک زمانی در تهران شایع شده بود پول بده در هر منطقه ای هرچه می خواهی بساز، که این ها آسیب می رساند.

اژه ای افزود: شاید بودجه بیشتر بتواند خدمات عمرانی را بهتر انجام دهد؛ اما اگر بیشتر شد می تواند زیر پای فرد را خالی کند و آسیب برساند. نکته دیگری که در پرونده ها نیز به آن برمی خوریم این است که برخی از قوانین شهرداری و شورا ها متعلق به سال های گذشته است که ما باید کمک کنیم، قوانین متناسب با زمان را دنبال و قانون جدید وضع کنیم.

در جمهوری اسلامی فساد سیستماتیک وجود ندارد

وی با اشاره به وظایف دستگاه ها در قبال مبارزه با فساد تاکید کرد: به عنوان کسی که چهل سال درگیر یکی از کار های مستقیم مبارزه با فساد بوده است باید بگویم برخلاف آنچه که امروز برخی می گویند که همه فاسد هستند این گونه نیست و خلاف است. بنده نمی خواهم بی وجه دفاع کنم؛ اما واقعیت را بیان می کنم. متاسفانه گاهی اوقات خود ما و زبان خیلی از افراد خود ما هم کمک می کنیم به آن احساسی که امروز متاسفانه بعضا افراد غافل و دشمن در جامعه به وجود آورده که همه فاسد هستند، ولی این گونه نیست.

معاون اول قوه قضائیه افزود: اکثر قریب به اتفاق مدیران ما پاک هستند، البته برخی برای پیشبرد کارهایشان دست به اقداماتی می زنند که نادرست است و مطابق با قانون نیست.

اژه ای با تاکید براینکه امروز در کشور جمهوری اسلامی فساد سیستماتیک نیست، تصریح کرد: فساد هست، ولی حتی اگر کم باشد در جمهوری اسلامی بخشیدنی نیست.

هر دستگاه خودش باید با فساد برخورد کند

وی یادآور شد: ما در نظام جمهوری اسلامی هستیم و به عنوان مدیر این نظام خدمت می کنیم، هیچ نوع فسادی از هیچ کسی پذیرفته نیست و نباید در کشور جمهوری اسلامی فساد باشد، کم آن هم خیلی زیاد است.

معاون اول قوه قضائیه تاکید کرد: هر دستگاهی خودش باید با فساد برخورد کند و نگذارد به دستگاه دیگر و قوه قضائیه برسد.

اژه ای با بیان اینکه آیا شهرداری حراست و بازرسی و نظارت دارد یا خیر، بیان داشت: چرا باید چه در شهرداری و چه در هر دستگاه دیگری بگذاریم کار به جایی دیگر برسد، حراست برای چه در هر دستگاهی تعبیه شده و کلی بودجه، نیرو و امکانات برای آن در نظر گرفته شده است.

باید آسیب شناسی صورت گیرد که حراست ها چه کاری انجام داده اند

وی با تاکید بر لزوم آسیب شناسی در عملکرد حراست ها، گفت: باید آسیب شناسی صورت گیرد که حراست ها در این سال ها و در این دو دهه اخیر چه کاری انجام داده اند و چرا متوجه برخی از مسائل نشده اند. اگر حراست ها و بازرسی ها و نظارت های داخلی بیشتر باشد این موضوعات به دستگاه قضایی منتقل نمی شود. الان این پرونده هایی که تشکیل شده ببینید در نهایت چه تعداد محکومیت پیش می آید. در سال 96 و 97 و در بعضی ماه های اول سال 98 خیلی آمار از مجموعه شورا ها و شهرداری ها بالا بود. نسبت به خودش خیلی عدد بالا بود، باید فکری کنید وگرنه به این جایگاه ها لطمه وارد می شود و استحکام پیدا نمی کند، درحالی که این جایگاه ها باید جایگاه واقعی خودش را حفظ کند.