آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۵
صفحه آخر (جهان)
۱۲

یک نهاد حقوق بشری: آل سعود از سال 2016، اجساد اعدام شدگان را تحویل نداده است

بنابر اعلام یک نهاد حقوق بشری، رژیم سعودی سه سالی می شود که اجساد اعدام شدگان را به خانواده هایشان تحویل نمی دهد و در حال حاضر 39 نفر دیگر در این کشور در خطر اعدام قرار دارند.

آل سعود در دوران ولیعهدی «محمد بن سلمان» بر شدت سرکوب ها افزوده و تعداد اعدامی ها در این کشور نیز به شدت افزایش یافته است. در همین ارتباط سازمان «اروپایی-سعودی حقوق بشر» که مسائل حقوق بشری در عربستان را رصد می کند، با صدور بیانیه ای اعلام کرده آل سعود از سال 2016 به این سو اجساد 83 تن از اعدامیان را به خانواده هایشان تحویل نداده است. به نوشته پایگاه خبری «مرآۃ الجزیره»، این نهاد حقوق بشری در بیانیه خود، تاکید کرده این افراد خارج از چارچوب قانون اعدام شده اند و به مثابه «قتل خارج از قانون» محسوب می شوند و دولت سعودی تاکنون به تمامی درخواست ها برای تحویل اجساد اعدام شدگان بی اعتنایی کرده است.

به گزارش فارس، این نهاد حقوق بشری اعلام کرده 39 بازداشتی دیگر نیز در خطر اعدام قرار دارند. از این تعداد 33 نفر از اهالی استان قطیف و شیعه هستند. هفت کودک نیز در بین این افراد دیده می شود. طبق این بیانیه، سرکوب مخالفان و تعداد موارد اعدامی در دوره سلمان بن عبدالعزیز و پسرش، افزایش شدیدی داشته است؛ به گونه ای که از ابتدای سال میلادی جاری 159 نفر اعدام شده اند و پیش بینی می شود تا پایان سال تعداد اعدام شدگان به 200 مورد برسد. اعدام ها در عربستان غالبا با شمشیر صورت می گیرد!