آرشیو پنج‌شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۰
سیاست
۲

ظریف: طرح 4 ماده ای فرانسه حاوی دیدگاه ما نیست

روحانی از دلایل امتناع از مذاکره با آمریکا در نیویورک گفت

رئیس جمهوری که وعده داده بود تا درباره نشست وزرای خارجه در سطح 1+4 در نیویورک توضیحاتی دهد، روز گذشته در جلسه هیئت دولت دراین باره صحبت کرد و از آن سفر گفت. حسن روحانی پیش از سفر به ارمنستان گفته بود در آن جلسه آمادگی هایی برای نشست 1+5 به وجود آمد که در چارچوب های مورد توافق همه طرف ها قرار گرفته بود. به اعتقاد او یک گام و قدم مهمی برداشته شد که می تواند به شکل های دیگر ادامه پیدا کند. 

رئیس جمهور، روز گذشته در هیئت دولت گفت: «آنچه در پایان مدت کوتاهی که در نیویورک بودیم احساس کردیم این بود که جوی که دشمن ساخته بود، شکسته شد و شرایط دیگری پیش آمد. آنها می خواستند این را در اذهان جا بیندازند که همه چیز برای یک دیپلماسی صلح آمیز و مناسب در منطقه و برای مردم ایران مهیاست و این ایران است که سخت گیری می کند و سر باز می زند، لذا در حدود 70  ساعتی که در نیویورک بودم، بیش از 23 برنامه و حدود 15 ملاقات با سران کشورها داشتیم و در این مدت کوتاه، خیلی از سران 1+5 را در نیویورک، آنکارا، ارمنستان و در سه اجلاس اخیر ملاقات کردیم». روحانی افزود: «در این راستا مسئله مهمی هم رخ داد، همه اصرارها، صحبت ها و تماس ها بر این مبنا بود که یک بار دیگر 1+5 درست شود و ما هم گفتیم که حرفی نداریم و در یک شرایط مناسب اشکالی ندارد، به شرط اینکه آنهایی که به 1+5  ضربه زدند به آداب و رسوم 1+5 برگردند. 1+5 بر مبنای تعهد یک توافق بود و باید به آن سمت حرکت کنند و اگر به آن سمت حرکت کردند، اشکالی ندارد. 1+4 که در نیویورک تشکیل شد، می توانست 1+5 هم بشود». او با بیان اینکه خیلی ها تلاش کردند که مذاکراتی در سطح سران 1+5 در سازمان ملل تشکیل شود، گفت: «ظاهرش این بود که بگوییم مخالفیم و شرکت نمی کنیم تا همه تقصیرها گردن ایران بیفتد و بگویند درست است که آمریکا مقصر بوده، ولی الان که تسلیم است و می گوید حاضر است که با شما بنشیند و به قول یکی از رهبران اروپا، همه ما الان در نیویورک جمع هستیم و این بهترین فرصت تاریخی است». 

روحانی افزود: «طرحی را فرانسه آماده کرده بود و کلیت آن طرح به یک معنا می توانست قابل قبول باشد، چون کلیت آن برمی گشت به اینکه ایران به دنبال سلاح هسته ای نباشد که همیشه این را گفتیم، ایران به صلح منطقه و صلح آبراه های منطقه کمک کند که همیشه کمک کردیم. آمریکا کل تحریم را کنار بگذارد و فروش نفت بلافاصله آغاز شود و پول نفت در اختیار قرار بگیرد. این اصولی بود که فرانسه با آمریکایی ها مطرح کرده بود و بعد با ما مطرح کرد.

... لذا اصل این حرفی که الان در روزنامه ها و تبلیغات دنیا شایع و مطرح شده و خود رئیس جمهور فرانسه به صورتی بیان کرده، درست است». 

ظریف: بحث خروج اروپا از برجام مطرح نیست

البته وزیر خارجه روز گذشته در حاشیه جلسه دولت در جمع خبرنگاران درباره طرح چهارماده ای فرانسه گفت که این طرح حاوی دیدگاه های ما نیست. محمدجواد ظریف، گفت: «طرح چهارماده ای که مکرون بیان کرد طرحی است که از زبان خود او مطرح شده و حاوی دیدگاه های ما نیست. ما مشخص کرده ایم که به دنبال سلاح هسته ای نیستیم و مطرح کردن طرح امید نشان دهنده این است که ما از سال 64 همواره به دنبال امنیت در خلیج فارس بوده ایم و دیگران هستند که مانع شدند. مواضع ما کاملا مشخص است. اما مواضع ما در طرح چهارماده ای مکرون درست بیان نشده بود، بنابراین لازم است این مذاکرات ادامه یابد تا مسائل دقیق مطرح شود». 

او با اشاره به اینکه ما تلاش خود را ادامه می دهیم، افزود: «مکرون و وزیر خارجه فرانسه با علاقه مذاکرات را دنبال کردند. من دو دور مذاکره با وزیر خارجه فرانسه داشتم. با آبه نیز همین طور بودم. تلاش های ما ادامه می یابد، اما ما روی مواضع خود محکم ایستاده ایم و اگر اروپا تعهدات خود را انجام ندهد، ما اقدامات بعدی خود را انجام می دهیم». 

وزیر خارجه در پاسخ به این پرسش که آیا خرید 15 میلیارد دلار نفت ایران نیز در طرح اخیر مکرون وجود دارد، گفت: «بحث 15میلیارد به عنوان آتش بس مطرح بود و برای فروش نفت ایران در چهار ماه، اما طرح چهارماده ای مکرون مربوط به رفع همه تحریم هاست. اگر آن وضعیت (رفع تحریم ها) انجام شود، دیگر بحث 15 میلیارد هم موضوعیت ندارد». 

ظریف همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا تهدید اروپا برای خروج از برجام صحت دارد، گفت: «آنها چنین چیزی اعلام نکردند، آنچه گفته اند این است که ممکن است مسیر حل اختلافات را که در مواد 36 و 37 برجام آمده پیگیری کنند. البته مشخص است اقدامی که ایران از 18 اردیبهشت شروع کرده یک اقدام جبرانی است که در ماده 36 برجام به رسمیت شناخته شده. بر اساس قواعد حقوقی کسی نمی تواند در برابر اقدام جبرانی، اقدام جبرانی انجام دهد. اقدام جبرانی که برای اروپا در برجام دیده شده بود برای زمانی است که ایران اولین نقض کننده برجام باشد. بحث خروج اروپا از برجام مطرح نیست».

خبرنگاران همچنین از ظریف درباره تلاش مکرون برای برقراری تماس تلفنی ترامپ با روحانی پرسیدند که او تلویحا این تلاش را تایید کرد و گفت: «روحانی حتما تماسی نداشته است. ایجاد این مذاکره تلفنی از سوی دیگران طراحی شده بود، ولی روحانی حضور نداشت و مکرون و ترامپ صحبت کردند». 

روحانی: از مکرون تشکر می کنم

رئیس جمهور نیز در جلسه هیئت دولت با اعلام اینکه می خواهم از رئیس جمهور فرانسه تشکر کنم که همه تلاش خود را در آن 48 ساعت، مخصوصا 24 ساعت آخر برای اینکه این کار بشود، انجام داد، عنوان کرد: «ما همکاری و همراهی کردیم و آن کسی که مانع نتیجه شد، کاخ سفید بود و ایران، پاریس، توکیو و بقیه کشورها مقصر نبودند. آمریکا در پیغام خصوصی به اروپایی ها می گفت من آماده ام، اما بعد در مصاحبه اعلام می کرد که تحریم را تشدید می کنم. چطور می توان باور کرد و ذکاوت و هوشیاری ایرانی از ما می خواست که گول پیام خصوصی را نخوریم و همان طور که خود او گفت، ایران در هیچ مذاکره ای شکست نخورده است و ما می خواستیم همین شود تا مذاکره ای شود که در آن موفقیت باشد». 

روحانی همچنین تاکید کرد: «به نظر من راه باز است و همه دنیا به این نتیجه رسیدند که خروج آمریکا از برجام اشتباه بود و آمریکا به نتیجه ای نمی رسد». 

روحانی گفت: «آنچه در نیویورک انجام گرفت، ولو اینکه به ظاهر ممکن است برخی فکر کنند که در نقطه حل بود، اما با حل مسئله فاصله داشت و نمی شود یک امر بسیار مهم را در ظرف چندساعت و مدت کوتاه بدون درنظرگرفتن همه جوانب و نتایج آن و سوءاستفاده ای که آنها می خواستند در آن مقطع انجام دهند، به انجام رساند. البته برای آمریکایی ها مهم بود که این موضوع به یک بمب خبری تبدیل شود و به واسطه آن، شرایط داخلی آمریکا مقداری برایشان تغییر کند، اما برای ما مهم نیست که هدف آنها چیست؛ برای ما منافع ملی اهمیت دارد». او البته گفت که راه تمام و مسیر بسته نشده و باز هم اروپایی ها و دیگران تلاش می کنند. روحانی عنوان کرد: «هر زمانی که حقوق ملت ایران مورد احترام و کرامت ملت ایران مورد توجه قرار بگیرد و حاضر شوند به عزت این ملت توجه کنند، راه بسته نیست؛ باز هم راه باز است».