آرشیو پنج‌شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۰
سیاست
۲
رویداد

حمایت روسیه و قطر از «ابتکار صلح هرمز»

پوتین: اتهام زنی بی دلیل به ایران را نمی پذیریم

رئیس جمهور روسیه دیروز ضمن مخالفت با تحریم ایران، اتهام دست داشتن ایران در حمله آرامکو را «فاقد سند» خواند. از سوی دیگر وزرای خارجه روسیه و قطر نیز از پیشنهاد ایران درباره حفظ امنیت منطقه خاورمیانه و حاشیه خلیج فارس از طریق گفت وگوهای دیگر منطقه ای، به نام «ابتکار صلح هرمز» حمایت کردند.

مقابله با ایران بر بازار جهانی انرژی تاثیر منفی می گذارد

به گزارش ایسنا به نقل از المیادین، رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که تحریم های آمریکا بر ضد ایران به اقتصاد جهانی و ثبات انرژی در جهان لطمه وارد می کند. ولادیمیر پوتین درباره احتمال دیدار میان روحانی و ترامپ تصریح کرد: «موضع مسکو این است که همیشه مذاکره از مقابله بهتر است. فدراسیون روسیه همیشه از ایران حمایت کرده و در تلاش است تاثیرات منفی که مقابله بر بازار جهانی انرژی می گذارد را کاهش دهد».

آمریکا مدرکی برای ادعاهایش درباره آرامکو ارائه نکرده است

پوتین در ادامه ضمن محکوم کردن حمله به تاسیسات نفتی سعودی گفت: «بدون دلیل متهم کردن ایران در رابطه با این عملیات را نمی پذیریم». ایسنا می نویسد وی در پاسخی به سوالی در این خصوص که آیا ارزیابی دستگاه های اطلاعاتی آمریکا درخصوص دست داشتن ایران در این حادثه را می پذیرد، گفت: «این دستگاه های امنیتی اهداف سیاست خارجه آمریکا را دنبال می کنند و تاکنون مدرکی دال بر ادعاهایشان به اشتراک نگذاشته اند. ما باید بر اساس حقایق تصمیم بگیریم نه بر اساس احساساتمان».

لاوروف: ابتکار ایران باید مورد توجه قرار بگیرد

 سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در مورد طرح «صلح برای هرمز» گفت: منطقه غرب آسیا به یک مکان خطرناک تبدیل شده است. ابتکار عمل ایران درباره صلح و امید در تنگه هرمز باید مورد توجه قرار بگیرد. به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، وی همچنین گفت: آمریکا تلاش کرد ایران را تخریب و این کشور را منزوی کند. هیچ کدام از اتهامات مطرح شده علیه ایران دارای حقایق قانع کننده و معتبر نیست.

واکنش مثبت قطر به ابتکار صلح هرمز

به گزارش ایسنا، لولوه الخاطر سخنگوی وزارت امور خارجه قطر درباره ابتکار صلح هرمز گفت: «ما نیز همانند شما آن را مطالعه کرده ایم. هنوز برای صحبت کردن درباره یک ابتکار جامع در مرحله ابتدایی قرار داریم اما برداشت ما از این طرح این است که طرف (ایرانی) مایل به مشارکت در یک گفت وگوی معنادار و سودمند است». وی تصریح کرد: «نه تنها برای قطر، بلکه برای سایر کشورها در منطقه که خواهان درگیری نظامی نیستند باید بگویم که ما همچنان برای تسهیل هر روندی (برای مذاکره) آماده هستیم».