آرشیو پنج‌شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۰
جهان
۷

خبر

رد پیشنهاد برگزیت بوریس جانسون

مقامات اتحادیه اروپا طرح جدید بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا درباره ایجاد مراکز کنترل تبادل کالا و تردد در دو ایرلند را ناکارآمد، غیرقابل قبول و غیرقانونی توصیف می کنند. یک مقام بلندپایه اتحادیه اروپا به گاردین گفته است: اگر این طرح نهایی انگلیس است، توافق برگزیت انجام نخواهد شد. «هلن مکنتی» وزیر امور اروپایی جمهوری ایرلند هم طرح جانسون را غیرقابل قبول توصیف کرد و گفت بعید می داند بریتانیا صادقانه خواهان دست یابی به توافق باشد.جانسون طرح توافق مورد نظر لندن درباره برگزیت را همراه با این پیام به اتحادیه اروپا تحویل داد که یا تا 10 روز آینده آن را پذیرفته یا مذاکرات برگزیت متوقف می شود و بریتانیا بدون توافق اتحادیه اروپا را ترک می کند. این در حالی است که دولت لندن به موجب رای پارلمان این کشور موظف است برای رسیدن به توافق مورد رضایت طرفین مهلت برگزیت را به تعویق بیندازد.جانسون با طرح پیشنهادی جدید بر آن است تا مانع از کنترل مرزی بین انگلیس و ایرلند شمالی شود. در حال حاضر به دلیل عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا تبادل کالا و تردد میان ایرلند شمالی که جزئی از قلمرو انگلیس به شمار می رود با جمهوری ایرلند بدون کنترل مرزی انجام می شود. اما با خروج از اتحادیه اروپا، روابط دو طرف ناگزیر از اجرای قوانین مرزی و مراودات تجاری با مشکل مواجه می شود.اتحادیه اروپا برای حل این معضل تنها یک راه می شناسد و آن بقای کل انگلستان در اتحادیه گمرکی با کشورهای عضو اتحادیه اروپاست. چنین امری به معنای آن است که کالاهای ساخت ایرلند شمالی نیز باید تابع قوانین و موازین تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا باشد. اما این پیشنهاد با مخالفت سیاست مداران انگلیسی روبه رو و در نهایت باعث شد که رای گیری بر سر توافق ترزا می ، نخست وزیر پیشین بریتانیا، با اتحادیه اروپا در همین رابطه سه بار در پارلمان به شکست بینجامد. از سوی دیگر، خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا به معنای آن است که مرز بین اتحادیه اروپا و بریتانیا از میان دو ایرلند بگذرد و این موضوعی است که با مخالفت جمهوری ایرلند و همچنین ایرلند شمالی روبه روست.

جانسون دیروز در گفت وگو با رسانه ها از طرح ایجاد مراکز کنترل تبادل کالا و تردد در هر دو ایرلند سخن گفت. او پیشنهاد کرد که ایرلند شمالی همراه با بریتانیا پس از پایان دوره گذار در پایان سال 2020 از اتحادیه کمرگی اروپا خارج شده اما این منطقه تا سال 2025 تابع مقررات اتحادیه اروپا باشد. به این ترتیب تبادل کالا میان دو ایرلند تا پایان دوره گذار از طریق مراکز مرزی صورت می گیرد که جمهوری ایرلند با آن مخالف است. جانسون از مقامات ایرلند جنوبی، از اتحادیه اروپا و به ویژه از آلمان خواست با این پیشنهاد موافقت کنند. به این ترتیب، امکان توافق بر سر برگزیت پیش از پایان مهلت تعیین شده (31 اکتبر) فراهم می شود. با این حال یک مقام بلندپایه اتحادیه اروپا به گاردین گفته است بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر نحوه اجرای برگزیت اختلافات  اساسی دارند و بعید است در زمان باقی مانده به توافق برسند.

شلیک مستقیم به سینه معترض هنگ کنگی

ساعاتی پس از برگزاری یک رژه نظامی بزرگ به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین، یک مامور پلیس در هنگ کنگ با گلوله مستقیما به سینه یک تظاهرکننده معترض به دولت این منطقه اداری شلیک کرده است. به گزارش دویچه وله، اعتراضات روز سه شنبه در هنگ کنگ خشونت بارترین و بدترین آنها در تظاهرات ماه های اخیر بود و این اولین مورد از شلیک مستقیم گلوله به سوی تظاهرکنندگان در اعتراضاتی است که از حدود چهار ماه پیش در هنگ کنگ شروع شده است، اعتراضاتی که توجه بخشی از افکار عمومی را از مراسم به دقت برنامه ریزی شده سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین منحرف کرد. هم زمان با رژه حدود 15 هزار نفر از نیروهای مسلح چین از مقابل شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین در شهر پکن، تظاهرکنندگان طرفدار دموکراسی در هنگ کنگ به تصاویر رئیس جمهور چین تخم مرغ پرتاب کردند و هزاران نفر از مردم در مقابل دستور پلیس برای متفرق شدن، مقاومت کردند. زد و خورد بین پلیس و تظاهرکنندگان در نقاط مختلف هنگ کنگ ساعت ها ادامه یافت. ویدئویی که توسط دانشجویان خبرنگار ضبط شده نشان می دهد که در ناحیه چوئین وان پس از هجوم تظاهرکنندگان با چتر و میله های آهنی به سوی پلیس، یک مامور از فاصله خیلی کم به یک مرد جوان 18ساله شلیک کرد اما پلیس می گوید این مامور به دلیل هراس ازدست دادن جان خود، شلیک کرده است.