آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۰۱
رسانه: شبکه
۷

چرا تلویزیون مستند دولتی ها برای دختر آبی را پخش نکرد؟

داستان یک مستند دولتی

گروه رسانه: شب قبل از بازی ایران و کامبوج، مسابقه ای که بنا بود برای اولین بار زنان وارد استادیوم فوتبال شوند و از نزدیک جدال 22 نفر در مستطیل سبز را ببینند، مستندی به رسانه ملی ارسال شد تا روی آنتن برود. مستندی با موضوعی حساس که اتفاقا مرتبط با ورود زنان به ورزشگاه های فوتبال بود. اما این مستند چه بود؟ آن طور که ما شنیده ایم ظاهرا جریانی در دولت مستندی پیرامون مرحومه سحر خدایاری که در شبکه های اجتماعی به دختر آبی معروف است تهیه و شب قبل از بازی ایران و کامبوج به سازمان صدا و سیما ارسال می کند تا آن را پخش کند. مستندی که محور اصلی آن پرونده سحر خدایاری و نقدهایی به عملکرد قوه قضاییه در این پرونده است و البته خود صدا و سیما هم بابت پخش ویژه برنامه هایی در این رابطه مورد نقد قرار می گیرد. گفت وگو با علی ربیعی سخنگوی دولت، حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهور و مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش از دیگر بخش های مستندی است که ظاهرا با هدایت دفتر سخنگوی دولت ساخته شده است. اما این مستند علی رغم خواست برخی مدیران قوه مجریه روی آنتن نرفت.

وقتی دکتر «عباد» مستند می سازد

مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی در توئیت هایش هم اصل خبر وجود چنین مستندی را تایید کرد و هم از علل پخش نشدن آن گفت. رنجبران در رشته توئیت خود نوشت: «تیم اطلاع رسانی #دولت به مدیریت #دکترعباد عزیز به بهانه حضور بانوان در ورزشگاه، تازه به فکر -به اصطلاح- پاسخ دادن به برنامه یک ماه پیش شبکه سه با موضوع #دخترآبی افتاده و در اقدامی عجیب مستندی ساخته که از نگاه حرفه ای، تمرکز آن خواسته یا ناخواسته در جهت اختلاف افکنی میان قوا و تضعیف #وحدت_ملی و البته تزریق ناامیدی است. مشفقانه از ایشان می پرسم حال که #رسانه_ملی برای حفاظت از منافع ملی و فهم درست از شرایط کشور، زیر بار پخش این مستند نرفته؛ بهتر نیست شیرینی بازی امروز #ایران_کامبوج را با بازی در فضای مجازی، به محملی برای شعارهای سطح پائین سیاسی، #انتخاباتی و #تفرقه_انگیز تبدیل نکنند؟»

شاید برایتان سوال شود «دکتر عباد» که در توئیت رنجبران از او یاد شده کیست؟ عباد نام مستعار دکتر علی ربیعی سخنگوی دولت در دوران حضورش در وزارت اطلاعات است.

چرا پخش نشد؟

اما چرا این مستند پخش نشد؟  فرضیه های احتمالی را بررسی می کنیم:

اصل حرف مستند چیست؟ موضوع ورود زنان به ورزشگاه ها. موضوعی که با همراهی بخش های مختلف نظام تقریبا حل شده و زنان و دختران توانسته اند در ورزشگاه حاضر شوند. حالا وقتی که اصل سوژه مستند از موضوعیت خارج شده پخش این مستند، آن هم در شب بازی ایران و کامبوج چه نتیجه ای دارد؟ تاکید دوباره بر اختلافات و نزاع هایی که امروز دیگر صحبتی از آنها نیست.

بیراه نیست اگر بگوییم یکی از چیزهایی که مانع حل خیلی از مسائل می شود چیزی نیست جز افتادن موضوعات در میدان سیاست. ورود زنان به ورزشگاه نیز از این قاعده مستثنا نیست. مساله ای که در فضایی آرام قابلیت طرح و حل داشته سال ها به عنوان دستاویز جناح های سیاسی برای انتخابات ها قرار گرفته و همین باعث شده که اصل موضوع به حاشیه رانده شود. در حالی که موضوع ورود زنان به ورزشگاه ها تقریبا تا مرحله حل نهایی پیش رفته است ساخت و پخش مستندی با محوریت حمله به نهادهای مختلف نتیجه ای جز انداختن موضوع حل شده زنان و ورزشگاه در بازی سیاست آن هم در آستانه انتخابات مجلس ندارد.

مستندی که جریانی در دولت آن را ساخته و به رسانه ملی برای پخش داده آن طور که گفته می شود نوعی جوابیه به اظهارات مطرح شده در ویژه برنامه های تلویزیونی درباره دختر آبی است اما این جوابیه تصویری یک نکته دارد و آن هم این که به بهانه جواب به صحبت های یک کارشناس در برنامه، یکی دیگر از قوای کشور مورد نقد قرار گرفته و طبیعتا این حق برای قوه قضاییه هم ایجاد می شود که نسبت به مستند یک سویه ساخته دولت اعتراض کند! بماند که خود صدا و سیما هم به عنوان یک دستگاه حاکمیتی که در این مستند مورد نقد قرار گرفته حق پاسخگویی دارد.

چهارمین نکته هم این است که رسانه ملی برای پخش برنامه هایش پروتکل هایی دارد که طی فرآیند آنها چند ساعته و یکروزه نیست. برنامه های تولیدی به ویژه اگر تولید بیرون صدا و سیما باشد در فرآیندی مورد بازبینی و ارزیابی قرار می گیرند تا با استانداردهای پخش تلویزیونی هماهنگ باشد، موضوعی که طبیعتا برای مستند ساخته دولت یکروزه طی نمی شد.

موافق ورود زنان به ورزشگاهید؟

بازی ایران و کامبوج با حضور آرام و بی حاشیه زنان ایرانی و در جشنواره گل ملی پوشانمان در ورزشگاه آزادی برگزار شد.

همه از این اتفاق خوشحال بودند اما اگر مستندی که جریانی خاص در دولت آن را برای پخش در رسانه ملی ساخته بود، پخش می شد چه اتفاقی می افتاد؟

آیا با همه نکاتی که گفتیم پخش این مستند در شرایط کنونی به نفع ورود زنان در ورزشگاه بود؟ یا این که سازندگان آن برای مقاصد سیاسی می خواستند کاری کنند که ماجرای ورود زنان به ورزشگاه ها به این زودی حل نشده و با ادامه جنجال آفرینی در این رابطه فرصت بهره برداری انتخاباتی را برای جریان متبوع خود فراهم کند.

کار صدا و سیما غیر قانونی است!

اما عصر دیروز خبرگزاری ایرنا به نقل از «یک مقام مطلع در شورای اطلاع رسانی دولت» به صحبت های رنجبران جواب داد. این مقام مطلع که اسمی از او در خبر نیست به ایرنا گفته است:

دولت با استناد به بند 30 «اساسنامه سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی» جوابیه ای تصویری برای پخش در تلویزیون تهیه و ارسال کرده و صدا و سیما طبق قانون موظف به پخش این جوابیه است؛ هرگونه امتناع از پخش جوابیه دولت به اتهامات مطرح شده «غیرقانونی» است.

در پی خودسوزی تاسف بار سحر خدایاری، شبکه سوم سیما با ورود دیرهنگام به ماجرا، در میزگردی، انگشت اتهام عدم ورود زنان به ورزشگاه ها را به سمت دولت نشانه رفت و مدعی شد علت منع زنان از حضور در ورزشگاه ها، آماده نشدن زیرساخت ها از سوی دولت بوده است؛ بنابراین از آنجا که این ادعا، کاملا کذب و غیر واقعی بود، دولت با هدف شفاف سازی، نه یک «مستند» بلکه «جوابیه تصویری» کوتاهی شامل توضیحات سخنگوی دولت، وزیر ورزش و نماینده رئیس جمهور در شورای نظارت بر صداوسیما، تهیه و برای پخش به صدا و سیما ارسال کرد

دولت صرفا یک نامه به عنوان شخص آقای علی عسکری، رئیس سازمان صدا و سیما به پیوست یک نسخه جوابیه تصویری ارسال کرده و حتی این نامه را پیگیری هم نکرده است چه رسد به وارد آوردن فشار.

اکنون که افکار عمومی با چنین موضعگیری سیاسی کارانه و نازل مشوش شده، ناگزیریم برای تنویر افکار عمومی از «ظرفیت های دیگر» استفاده کنیم.

نکته جالب درمورد توضیحات این منبع آگاه که نامی از او نیامده آن است که اگر مستند ارسال شده به صدا و سیما واقعا یک جوابیه ساده بوده، اصرارها برای پخش آن درست در شب قبل از بازی ایران و کامبوج و رفتن زنان و دختران به ورزشگاه چه منطق خاصی داشته است؟ برای یک جوابیه ساده، زمان پخش تعیین می کنند؟