آرشیو پنج‌شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۰
ورزش
۱۴

نیمکت لرزان مربیان قربانی می گیرد؟

لیگ برتر فوتبال ایران در ایستگاه ششم عصر جمعه آغاز می شود و هر هشت مسابقه در روز تعطیل برگزار خواهند شد. در این هفته سپاهان صدرنشین در ورزشگاه نصف جهان میزبان ذوب آهن است و تیم شهر خودرو که در این فصل نتایج قابل قبولی کسب کرده، میزبان شاگردان کالدرون خواهد بود. استقلال تهران در ورزشگاه آزادی با تیم بحران زده گل گهر سیرجان دیدار می کند که در صورت پیروزی شاگردان استراماچونی، به احتمال فراوان وینگو بگوویچ از سمت خود برکنار خواهد شد. همچنین تراکتور، دیگر تیم مدعی، در ورزشگاه یادگار امام تبریز میزبان پارس جنوبی جم است.

شهر خودرو - پرسپولیس؛ / یحیی خوشحال از رفتن برانکو!

تقابل یحیی گل محمدی با پرسپولیس همیشه جذاب بوده؛ هرچند هوادارهای پرسپولیس همیشه نسبت به یحیی گلایه می کنند که چرا در لیگ شانزدهم در هفته پایانی به چند بازیکن اصلی خود استراحت داد تا استقلال خوزستان به راحتی با کسب سه امتیاز قهرمانی را از چنگ سرخ پوشان دربیاورد. بااین حال یحیی در لیگ دوازدهم تا پانزدهم همواره فاتح تقابل مقابل پرسپولیس بود، اما از زمان روی کارآمدن برانکو به مرور این کارنامه لکه دار شد. از لیگ دوازدهم تا پانزدهم یحیی چهاربار موفق به شکست پرسپولیس شده بود و فقط یک بار در ورزشگاه آزادی مقابل این تیم با مربیگری علی دایی تن به شکست داده بود. با روی کارآمدن برانکو اما از لیگ شانزدهم تا هجدهم یحیی پنج بار مقابل سرخ پوشان تهرانی شکست خورد که سه شکست آخر مربوط به فصل پیش است. دو شکست در هفته اول و شانزدهم و یک شکست در مرحله یک چهارم پایانی جام حذفی باعث شد تا یحیی نسبت به تقابل با برانکو روی خوش نداشته باشد! بااین حال برانکو رفت، ولی نماینده مشهد با نامی دیگر همچنان از مدعیان قهرمانی است. پرسپولیس با شکست غیرمنتظره مقابل سپاهان در اندیشه کسب امتیاز مناسب از مشهد است و شهر خودرو نیز با دراختیارداشتن بازیکنان باتجربه و همان فوتبال تماشایی به چیزی جز سه امتیاز این دیدار فکر نمی کند. پرسپولیس با 9 و شهر خودرو با 10 امتیاز در جایگاه چهارم و سوم جدول قرار دارند.

سپاهان - ذوب آهن؛ تقابل صدر با قعر!

دو تیم اصفهانی در این فصل شرایط متفاوتی را تجربه می کنند. سپاهان 11 امتیازی با امیر قلعه نویی در اندیشه کسب عنوان قهرمانی و پایان عصر پرسپولیس است، ولی در آن سو ذوب آهن با علیرضا منصوریان شرایط خوبی ندارد و با کسب تنها چهار امتیاز جزء چهار تیم انتهایی جدول رده بندی است. فصل گذشته سبزپوشان اصفهان با منصوریان در نیم فصل دوم بهترین نتایج را کسب کردند و توانستند سپاهان مدعی و در کورس قهرمانی را با تساوی یک بر یک متوقف کنند که همین نتیجه یکی از علل عقب افتادن شاگردان قلعه نویی از پرسپولیس بود. دو تیم تا به حال 35 بار در لیگ برتر به مصاف هم رفته اند که 16 برد سهم سپاهان و 11 پیروزی سهم ذوبی ها بوده است. دیدار عصر جمعه اما می تواند سرنوشت صدر و قعر جدول را دستخوش تغییرات زیادی کند و شاید حتی نیمکت یکی از تیم های لیگ برتری را! سعید آذری، حامی اصلی مربیان لیگ برتر، هم دیگر در راس قدرت ذوب آهن حضور ندارد و بعید نیست در صورت شکست ذوب آهن، علیرضا منصوریان از سمت خود برکنار شود.

استقلال -  گل گهر سیرجان؛ / بازگشت 8  شاکی به آزادی

استراماچونی بعد از دو ماه از حضورش در فوتبال ایران سرانجام توانست مقابل گل ریحان در جام حذفی به پیروزی برسد تا بعد از 60 روز اولین برد رسمی خود را جشن بگیرد. دومین ماموریت مربی سابق اینتر این است که اولین پیروزی در لیگ برتر را نیز مقابل تیم بحران زده گل گهر جشن بگیرد. شاگردان بگوویچ که از تیم های تازه لیگ برتری شده هستند، با سه امتیاز از پنج مسابقه فقط شاهین بوشهر را پایین تر از خود در جدول رده بندی می بینند و در صورت شکست در این دیدار بعید نیست مجتبی جباری، بازیکن سابق استقلال، جانشین بگوویچ باتجربه شود. هرچند شکست استقلال در ورزشگاه آزادی هم کار را برای استراماچونی در ادامه فصل سخت خواهد کرد.