آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۰۱
زندگی: سلامت
۱۴
خبرسلامت

هفت دانستنی جالب سلامت

یاسمین مشرف

پیشرفت های علمی، واقعیت ها و شگفتی های زیادی را در مورد بدن ما آشکار کرده اند. بسیاری از این واقعیت ها با سلامت ما مرتبط هستند. چند دانستنی جالب در این زمینه را در ادامه می خوانید.

  ریختن شکر روی زخم می تواند آن را خشک و درمان کند؛ ریختن شکر همچنین باعث رشد بافت های جدید می شود و باکتری های ایجادکننده عفونت را دچار کمبود آب کرده و به این طریق آنها را از بین ببرد.

  استرس بالا مغز را عملا می کشد. مطالعات نشان داده است به مدت طولانی قرار داشتن در معرض استرس، با تخریب دائمی نورون ها بر توانایی مغز در یادگیری، کنترل محرک ها، استدلال یا به یاد آوردن تاثیر می گذارد.

  اگر هنگام گرفتن عکس با دوربین از یک کودک، یکی از مردمک های چشم به جای قرمز شدن سفید شود، ممکن است نشانه وجود تومور در شبکیه باشد. درحالت طبیعی رگ های خونی باعث قرمز دیده شدن مردمک در اثر انعکاس فلش دوربین می شوند.

  غرق شدن ثانویه یا غرق شدن در خشکی مشکلی است که بعد از خارج شدن از آب اتفاق می افتد. تا 24 ساعت بعد از غوطه وری یا فرو رفتن در آب امکان بروز علائم وجود دارد. علائم این مشکل که معمولا برای کودکان اتفاق می افتد و می تواند باعث مرگ آنها شود شامل خستگی، اختلالات تنفسی و تغییرات رفتاری است. آب باقیمانده در شش ها تنفس را مشکل ساخته و درنهایت به مرگ منجر می شود.

  استفاده از دستمال کاغذی برای خشک کردن دست میزان باکتری ها را 45 تا 60 درصد کاهش می دهد، این در حالی است که خشک کردن دست با دست خشک کن، افزایش باکتری ها را تا 225 درصد به دنبال دارد.

  براساس یک مطالعه بعد از ابتلا به آنفلوآنزا، فرد از نظر اجتماعی فعال تر می شود. این تغییر در رفتار درواقع واکنش به تلاش ویروس برای یافتن میزبان های بیشتر است.

  کاملا راست نشستن روی صندلی هنگام کار و به مدت طولانی می تواند به سلامت کمر آسیب برساند. محققان می گویند کمی متمایل بودن به عقب، (یک زاویه 135 درجه ای) حالت مناسب تری است.