آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۰۱
زندگی: دانش
۱۵
عجیب اما واقعی

عاقبت توفان حمله به منطقه 51

طبل توخالی

صدف دژآلود

همین چندی پیش بود که از فراخوانی در فیسبوک برای حمله به منطقه 51 نوشتیم. اگر از خوانندگان پروپاقرص صفحه دانش باشید، می دانید منطقه 51 یک منطقه نظامی فوق سری در ایالت نوادای آمریکاست و در اذهان عمومی ارتباطاتی بین این منطقه با موجودات فرازمینی تصور می شود. این منطقه سال ها پس از پایان جنگ سرد دوباره در ماه های اخیر خبرساز شد. بانیان فراخوان حمله به این منطقه در اقدامی شیطنت آمیز از مردم خواستند تا ساعت 3 بامداد 29 شهریور به این منطقه مرموز در آمریکا حمله کنند (مشروح ماجرای این فراخوان در صفحه دانش 9 مرداد 98 روزنامه جام جم منتشر شده است). جالب است که بیش از یک میلیون کاربر به دعوت مذکور در شبکه های اجتماعی لبیک گفتند. اما فکر می کنید نتیجه چه شد؟

باید به عرض تان برسانیم که گویا  اکثر قریب به اتفاق کسانی که به شرکت در این حمله پاسخ مثبت گفته بودند، در روز موعود پشیمان شدند و کاری برایشان پیش آمد! بنابر گزارش مقامات محلی، فقط حدود 150 نفر در محل وعده حضور یافتند و بیشترشان از جوانان بودند. البته مردم جشنواره هایی هم به واسطه این فراخوان در شهرهای راشل و هیکو در نزدیکی منطقه 51 ترتیب داده بودند که جمعیت بیشتری را به خود جذب کرد. این دو شهر، واقع در ایالت نوادا از مسیر جاده ای معروف به بزرگراه فرازمینی به منطقه 51 منتهی می شوند. اما از حدود 1500 نفری که در راشل و هیکو گرد آمدند، فقط گروه کوچکی مسافر بزرگراه فرازمینی شدند و خودشان را به نزدیکی دروازه های ورودی منطقه 51 رساندند. مقامات محلی هیچ حادثه جدی و قابل ملاحظه ای را در این نواحی گزارش نکردند و سرانجام ماجرای توفان حمله به منطقه 51 که با هشتگ  area51 # توجه زیادی را در فضای مجازی به خود جلب کرده بود، نتوانست گردوخاکی به پا کند.

با این حال وزارت دفاع آمریکا به دلیل حساسیت امنیتی منطقه 51 از هیچ تهدیدی برای لغو این رویداد فروگذار نکرد. حتی شدت برخورد مقامات در یکی از توییت های منتشرشده در صفحه سرویس توزیع اطلاعات بصری وزارت دفاع (DIVIDS) حسابی سروصدا کرد. این توییت تهدید همراه با تصویری از یک فروند هواپیمای بمب افکن و حدود 200 نیروی نظامی بود و نشان می داد هرگونه اقدام جدی برای حمله با پاسخ شدید نظامی روبه رو خواهد شد. البته توییت مذکور حذف شد و مقامات ضمن ابراز عذرخواهی ادعا کردند که این توییت را یکی از کارمندان سرویس منتشر کرده بود و به هیچ وجه بیانگر موضع وزارت دفاع نیست. مقامات محلی هم پیشتر گفته بودند حوالی منطقه 51 اراضی عمومی است و مردم در صورتی که از مرزهای تعیین شده فراتر نروند، می توانند در نزدیکی های دروازه های ورودی تردد کنند.

خلاصه که این فراخوان هم نتوانست اسرار منطقه51 را فاش کند. این منطقه همچنان جزو مرموزترین پایگاه های نظامی آمریکاست و بسیاری از مردم جهان به وجود نشانه هایی از موجودات فرازمینی در سلول های مخفی این منطقه اعتقاد دارند. سال ها پیش شایعه شده بود که بقایای یک سفینه فضایی منهدم شده در سال 1947 میلادی و سرنشینانش در این محل نگهداری می شود. با این حال نتایج مطالعات علمی تا به امروز هیچ نشانه ای از وجود موجودات هوشمند فرازمینی را نشان نداده است. هرچند احتمالات در این زمینه امکان وجود حیات در سیاره ای جز زمین را منتفی نمی داند. با این حال بهتر است تا زمان پیدا شدن شواهد قطعی، انرژی خود را صرف انتشار شایعات بی اساس نکنیم.

Express و the Guardian