آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۰۱
جامعه
۱۸
یادداشت

بدون برنامه ریزی بدون زیرساخت

احد آزادی خواه

در سال های اخیر که مراسم پیاده روی اربعین با شکوه بیشتری نسبت به دهه های گذشته برگزار می شود، دستگاه های مختلفی برای تقویت زیرساخت های لازم به منظور فراهم کردن رفاه حال زائران اربعین حسینی پای کار آمده اند و در این سال ها اقدامات بسیاری در زمینه های توسعه زیرساخت های حمل ونقل، پارکینگ ، پایانه های مرزی، تامین امنیت و فعالیت های فرهنگی و تبلیغی انجام داده اند.

اما با وجود همه تلاش های صورت گرفته در این زمینه، می توان بیان کرد هیچ کدام از این اقدامات کافی نبوده و برخلاف این که پیش بینی می شد امسال با افزایش جمعیت زائران اربعین نسبت به سال های گذشته مواجه باشیم، اما همچنان زائران با مشکلاتی در زمینه های تردد، اقامت و خروج از کشور دست وپنجه نرم می کنند. این نشان می دهد تدبیر لازم برای حل این مشکلات و برنامه ریزی برای فراهم کردن زیرساخت های لازم در

یک سال گذشته و سال های قبل از آن به اندازه کافی انجام نشده است و به همین دلیل هنوز مردم از برخی مشکلات در این حوزه ها نارضایتی دارند.

از جمله مسائلی که در سال های اخیر موجب نارضایتی بسیاری از زائران راهپیمایی اربعین شده است، مشکلات موجود در سامانه سماح است که با وجود ادعای برخی مسوولان ستاد مرکزی اربعین حسینی مبنی بر الزامی نبودن ثبت نام در این سامانه، به نظر می رسد شرکت در پیاده روی اربعین بدون ثبت نام در این سامانه بسیار دشوار باشد. البته نفس وجود چنین سامانه ای برای این مراسم بسیار مفید و کاربردی است، اما آنچه موجب گلایه مردم شده، برخی هزینه هایی است که ثبت نام در این سامانه به همراه دارد و برای زائران جای سوال شده است.

موضوع دیگر در پیاده روی اربعین بحث

بازار سیاهی است که هنوز در زمینه اعزام زائران به مرزها در ایام اربعین اتفاق می افتد که این موضوع به خصوص در حوزه حمل ونقل جاده ای به وفور اتفاق می افتد و همچنان شاهد هستیم برخی افراد سودجو، زائران را با مبالغ بسیار بالاتر از تعرفه های مصوب به مرزها می برند. با توجه به این موضوع، نهادهای نظارتی به خصوص ستاد مرکزی اربعین حسینی باید با جدیت بیشتری به این مساله ورود پیدا کنند، چراکه اساسا نظارت بر تخلفات این حوزه یکی از وظایف اصلی این ستاد ارزیابی می شود.

با توجه به همه این مسائل و این که آمارهای موجود نشان می دهد همه ساله با افزایش آمار زائران اربعین حسینی مواجه هستیم، مسوولان ذی ربط هنوز نتوانسته اند متناسب با افزایش جمعیت زائران، امکانات و زیرساخت های موجود را بهبود بخشند.

این مساله حاکی از سوء مدیریتی است که البته بیشتر ناشی از سهل انگاری در پیش بینی ظرفیت های لازم به منظور فراهم کردن تسهیلات برای زائران است. از این رو، می توان نتیجه گرفت هنوز عزم کافی برای حل این مشکلات میان مسوولان ما وجود ندارد، در حالی که بسیاری از آنها مدعی داشتن مدیریت قوی در زمینه ساماندهی مراسم پیاده روی اربعین هستند.