آرشیو سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۹
سیاست
۲

حسن روحانی در نشست خبری: با دولت ترامپ درباره مبادله زندانیان مذاکره کردیم

[در پاسخ به سوالی درباره برنامه ها و راهکارهای دولت برای جراحی بزرگ اقتصادی] در این زمینه مساله بودجه سال 98 هم مهم است که از این چندماهه چگونه عبور کنیم. البته همه شاخص ها تا امروز مثبت است اما درباره بودجه، مشکلات و گرفتاری هایی وجود دارد که باید ارقام و منابع بودجه را تامین کنیم.

یکی از اهداف عمران خان نخست وزیر پاکستان در سفر به تهران این بود که در زمینه منطقه و مسائل منطقه با هم گفت وگو کنیم و با توجه به اینکه روز سه شنبه عازم عربستان است و می خواست نکات مورد نظر ما را بشنود.خوشبختانه آقای عمران خان خدمت مقام معظم رهبری هم رسیدند، ایشان هم نکاتی که مربوط به کل نظام بود مطرح کردند و سوالی که ایشان داشتند را پاسخ دادند. آنچه که برای ما مطرح است و خود آقای عمران خان به نظر برای حل مسائل منطقه ای و از جمله ایران و عربستان و موضوع یمن دنبال آن بود، موضوع بااهمیتی است.

اگر در موضوع یمن به یک آتش بس و در نهایت به پایان جنگ منتهی شود، یکی از گره های منطقه و از جمله در روابط ایران و عربستان باز می شود.هیچ وقت نخواستیم با همسایگان مان روابط بدی داشته باشیم.

برای اینکه از طریق گفت وگو مسائل و مشکلات منطقه را با کشورهای منطقه از جمله عربستان حل و فصل کنیم، مشکلی نداریم.

[در واکنش به مورد حمله قرار گرفتن نفتکش ایرانی] آنچه در دریای سرخ واقع شد و یک کشتی ما هدف قرار گرفت مشکلاتی را به وجود آورده که امیدوارم تحقیقات ما به زودی به نتیجه نهایی برسد، آنچه مسلم است، یک رژیمی این کار را با کمک برخی از کشورها انجام داده است.

آنچه به مردم وعده دادم این بود که ما شرایط اقتصادی را با کمک مردم پیش می بریم، اما با یک شرایط جدیدی مواجه شدیم. پیش بینی 96 را نمی کردم که یک عده افراد کم خرد یک حادثه بزرگ را در کشور به وجود بیاورند و بعد ضدانقلاب موج سواری کند و بعد از آن اشتباه، چراغ سبز به ترامپ نشان داده شود تا از برجام خارج شود و تحریم ها را داشته باشیم.

در سفر به سازمان ملل، دو پیام رسا به جهان دادیم؛ یک پیام رسا این بود که ایران دنبال صلح در منطقه است و به دنبال ناامنی، آشوب و جنگ نیست و این پیام پذیرفته شد . پیام دیگر این بود که به دنیا اعلام کردیم ما از مذاکره نمی ترسیم و این را همه شنیدند که ما آماده ایم. حتی آماده بودیم در نیویورک اجلاس 1+5 در سطح سران تشکیل شود به شرط اینکه اطمینان پیدا کنیم که اجلاس 1+5 است، نه جلسه انتخاباتی برای آقای ترامپ؛ اگر مطمئن می شدیم این جلسه را می گذاشتیم. به سران کشورهای اروپایی به صراحت گفتم باید اطمینان پیدا کنم که منافع ملت ایران در یک جمع، اجلاس و جلسه ای تامین می شود و بار فشار از روی دوش مردم برداشته می شود، اما من باید شخصا قربانی شوم با افتخار این قربانی را می پذیرم و قبول می کنم.

هر زمانی که بدانم ملاقاتی و جلسه ای مشکل ملت ایران را حل می کند و منافع ملت ایران را تامین می کند، در آینده هم این کار را خواهم کرد و آماده هستم برای فداکاری و ایستادگی و افتخار می کنم که برای منافع ملی و ملتم، قربانی شوم که البته در این راه قربانی شدن برای هر کسی افتخار است و برای من هم افتخار خواهد بود.

[درباره مساله شفافیت] دولت 3 لایحه را در دستور کاردارد و لایحه شفافیت را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرده است که لایحه بسیار مهمی است. این دیگر بحث حقوق نیست همه چیز طبق این لایحه باید شفاف شود هر کس برای مردم تصمیم می گیرد در هر کجا، نه تنها در مجلس، در دولت، در هر شورایی، در هر جمعی اگر برای ملت تصمیم گیری می شود، باید معلوم شود که چه تصمیمی گرفته می شود و چه کسانی چه رای و نظری دادند و باید این موضوع در سامانه ها در اختیار مردم قرار گیرد.

اعتقادمان این است که مبارزه با فساد به صورت موردی، هیجانی، تبلیغاتی، ما را به هدف نمی رساند. باید با فساد به صورتی جامع، ریشه ای و اصولی مبارزه کنیم و باید ریشه فساد را از بین ببریم.

[در پاسخ به خبرنگار سی بی اس امریکا و اشاره به استیضاح دونالد ترامپ و احتمال مذاکره با رییس جمهور آینده امریکا] اساسا مشکل ما مواجه شدن با رییس جمهور امریکا یا مذاکره کردن نیست. مشکل ما این است که آیا در یک مذاکره ای، مسائل و مشکلات و منافع و خواست مردم ما تامین می شود یا یک کار ظاهری و نمایشی است . ما با کار نمایشی و ظاهری مخالف هستیم. برای ما فرق نمی کند رییس جمهور امریکا چه کسی باشد. هر که می خواهد در امریکا باشد این برای ما اهمیت ندارد. البته ویژگی های آقای ترامپ به گونه ای است که هر روز سخنی می گوید و حرفی می زند. امروز یکی را برای صحبت با ما واسطه می کند، فردا می گوید من اصلا چیزی به او نگفته بودم.تقریبا همه رهبرانی که با آنها ملاقات و صحبت می کنیم این مشکل را دارند و فقط مشکل ایران نیست.

آنچه در انتخابات اسفند مورد نظر ما و مهم است، رقم خوردن شکست دیگری برای امریکاست. اگر ما بتوانیم در انتخابات اسفند حضور پررنگ مردم و نشاط مردم را داشته باشیم و رقابت آزادتر و بهتر را داشته باشیم به نظر من آن انتخابات بزرگ، یک شکست جدیدی برای دشمنان و شکست جدیدی برای امریکا است و ملت ما را در دنیا قوی تر نشان می دهد.

با وجود اینکه برخی تفسیر و تحلیل هایی را راجع به صحبت های من کردند، بحثم این نبود که فلان نهاد خوب عمل می کند یا نمی کند. اگر لایحه شفافیت تصویب شود که عالی می شود چون هر رایی هم که نهاد محترم شورای نگهبان بدهد آن هم باید اعلام کند و بگوید که چرا به این رای داده و چرا این را رد کرده و چرا این را تایید کرده، بنابراین کار و امور بسیار بهتر خواهد شد.

خواسته دولت حضور بیشتر مردم در انتخابات و شکل گیری رقابت بهتر است. همه گروه های سیاسی، همه جناح ها و هر کس که این قانون اساسی را قبول دارد و عزت ایران را می خواهد و هر که نظام ما را پذیرفته و قبول دارد، حالا دارای هر سلیقه ای است باید بتواند در انتخابات شرکت کند.

شورای محترم نگهبان طبق قانون اساسی، ناظر و نظارت کننده است. شورای محترم نگهبان قضاوت کننده نیست، دخالت کننده هم نیست، فقط نظارت کننده است، امیدواریم شورای نگهبان کار نظارتی را با دقت انجام دهد، دولت مجری انتخابات است و امیدواریم هیات های اجرایی بتوانند در این زمینه به خوبی عمل کنند.

ما امروز با حادثه ای در شمال سوریه مواجه هستیم که برای منطقه و ما، مردم کرد سوریه و دولت سوریه خوشایند نیست و همه باید تلاش کنیم روند آستانه حفظ شود. ترکیه نسبت به شمال سوریه نگرانی هایی دارد که ما اصل این نگرانی را می پذیریم و هر کشوری ممکن است نگرانی امنیتی داشته باشد. ما در اصل این هدف مشکلی با ترکیه نداریم.

[درباره مبادله زندانیان ایران و امریکا] در دولت قبل از ترامپ این مسائل بیشتر مطرح بود و یک بار هم به یک توافقی منجر شد و دو طرف عده ای از زندانیان خودشان را آزاد کردند. در دوران ترامپ هم یک بار مذاکره شروع شد و این مذاکره به نتیجه نرسید. بار دوم آمادگی برای مذاکره بود منتهی امریکا پیش شرط هایی مطرح کرد که این پیش شرط ها برای ما قابل قبول نبود، هنوز هم این مساله به عنوان یک پیشنهاد روی میز است.البته نوع زندانی های ایرانی در امریکا با زندانی هایی که در ایران هستند، متفاوت است. در اینجا اتهام شان عمدتا مسائل امنیتی است اما آنها اتهام شان این است که تحریم امریکا را دور زدند.