آرشیو سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۹
سیاست
۳
یادداشت

اگر وزیر نیرو قدرت ایستادگی ندارد، کنار برود

غلامعلی جعفرزاده

واقعیت این است که وزیر نیرو و رییس سازمان محیط زیست در جلسات خصوصی و خفا اما با صراحت اعلام کرده اند که با مساله انتقال آب از دریای خزر به سایر حوزه ها و شهرها مخالفند ولی در این میان ناگهان نمایندگان از دستوری در همین زمینه آگاه شدند. موضوع اما فراتر از صدور دستور بود و خبر آمد که اقدامات اجرایی برای انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران آغاز شده است بنابراین نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطابق وظیفه ذاتی خود پیگیر موضوع شدند. پیگیری ها ادامه یافت تا اینکه مشخص شد تغییرات صورت گرفته ناشی از دستور شخص حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری بوده است. این دستور به خودی خود عجیب بود ولی عجیب تر اینکه این دستور از سوی رییس جمهوری صادر شده که نه تنها با شعار زیست محیطی ترین دولت تاریخ جمهوری اسلامی روی کار آمد بلکه در اولین اقدام دریاچه ارومیه را احیا کرد. سخن ما ساده است. اگر وزیر نیرو قدرت ایستادگی ندارد، بهتر است کنار برود و حداقل فردی جای او را بگیرد که یا بنابر اعتقاد خود به دنبال اجرای طرح های مختلف است یا حرف و نظر کارشناسی خود را به کرسی بنشاند. طرح انتقال آب بین حوزه ای از جهات مختلف دارای ایراد است و کارشناسان حتی می گویند انتقال آب دریای خزر، به قدری تغییرات اقلیمی در پی خواهد داشت که نظام مهاجرت پرندگان این منطقه را نیز با تغییرات قابل توجهی مواجه خواهد کرد. همچنین بر وضعیت جنگل های هیرکانی اثر سو به جا گذاشته و اثرات مخربی به همراه خواهد داشت که ظرف یک سال و 10 سال، قابل جبران نیست. این طرح کاملا غیرکارشناسی است و دولت باید مطمئن باشد که مجلس اجازه نمی دهد دست به چنین کاری بزنند. آنها می خواهند 2600 متر آب را بالا ببرند و در 6 نقطه پمپاژ کنند. کدام آدم عاقلی این کار را انجام می دهد.

ازطرفی به نظر می رسد دولت با انگیزه های تبلیغاتی به دنبال اجرای این طرح است. به هر حال امروز، 74 هزار پروژه نیمه کاره در کشور رها شده و اساسا بعید است که طرح انتقال آب نیز به سرانجامی مشخص برسد. آن هم طرحی با این عظمت که نیازمند بودجه سنگین و چندین هزار میلیارد تومانی است. این طرح کاملا تبلیغاتی است اما به شما اطمینان می دهم که استیضاح مجلس کاملا جدی است.

نگارنده تاکنون در قامت نماینده مجلس شورای اسلامی هرگز پای استیضاح وزیری را امضا نکرده ام اما مساله انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی ایران به کلی متفاوت است. نه نگارنده و نه هیچ یک از امضا کنندگان طرح استیضاح وزیر نیرو با مسوول و وزیری دعوای شخصی یا اصطلاحا پدرکشتگی نداریم ولی اقدام غلط، غلط است و توقف آن ضروری.

در این میان شاید برخی بپرسند چرا تعداد امضاهای این طرح استیضاح در 20 عدد خلاصه شده است ولی در مقابل کافی ست نگارنده مشاهدات خود را یادآوری کند؛ اگر قصد افزایش امضاها را داشتیم حداقل به یکصد عدد رسیده بودیم ولی ما قلبا وزیر نیرو را دوست داریم و او را فردی کاردان می دانیم اما با این حال جدیت و مقابله با انجام طرح غیر کارشناسی انتقال آب بین حوزه ای برای توقف استیضاح ضروری است و غیرقابل انکار.